Новим Папою Римським обрали 69-річного американського кардинала Роберта Френсіса Прево, який узяв собі папське імʼя Лев XIV.
69-річний Прево, обраний конклавом на другий день після початку зібрання, став першим в історії католицької церкви папою, який народився у США. Він був призначений кардиналом покійним Папою Римським Франциском у 2023 році.
Раніше Ватикан негласно чинив спротив обранню папи зі США через статус наддержави та світський вплив цієї країни. Імовірно, свою роль зіграло його перебування на високих посадах, а також тривала місіонерська діяльність у Перу, де Прево служив єпископом північного міста Чіклайо.
Після смерті Папи у католицькій церкві розпочинається особливий період. Як саме церква переживає цей час, що означає смерть Папи для України та як виглядає майбутнє католицизму.
Про це в коментарі РБК-Україна розповів Олексій Самсонов, директор "Радіо Марія", римо-католицький священник.
Sede Vacante: коли Папа помер, а нового ще не обрано
"У самій церкві відбувається такий надзвичайний час, який називається Sede Vacante, тобто вакантний престол. Це коли немає Папи, немає видимого глави церкви", - пояснює Самсонов.
Великдень 20 квітня відзначають католики і православні християни в Україні. Це свято Воскресіння Христового, яке завершує Великий піст та Страсний тиждень.
Що категорично не можна робити у Великдень, які народні прикмети на 20 квітня і у кого День ангела.
Великдень: походження та значення свята
Великдень - одне з найважливіших і найдавніших християнських свят, яке вшановує воскресіння Ісуса Христа після Його розп’яття. Цей день символізує перемогу життя над смертю, добра над злом і очищення людства від гріхів. Згідно з Біблією, післямученицької смерті Ісус зійшов у пекло, визволив душі праведників і воскрес, даруючи людям надію на вічне життя.
Страсна п'ятниця вважається одним із найскорботніших днів у церковному календарі.
Страсна, або Велика п'ятниця настає за три дні до Великодня. Це скорботна дата, коли віряни згадують про безневинне розп'яття Ісуса іудеями. Розповідаємо, який значення несе в собі Страсна п'ятниця, що не можна робити та головні звичаї дня.
Дата Страсної п'ятниці змінюється щорічно і залежить від Великодня - це найближча п'ятниця до Воскресіння Христового. Великдень 2025 і в католиків, і в православних настане 20 квітня, тобто, Страсна п'ятниця настане 18 квітня.
25 грудня У країна відзначає Різдво Христове - одне з найбільших церковних свят в християнстві. В цей день вшановували Діву Марію та святкували народження сина Божого - Ісуса Христа.
Оскільки Різдво було надзвичайно важливим святом, в цей день намагалися вдягати нове вбрання. Іноді одяг спеціально шили напередодні свят.
Зі Святвечора в церквах відбувається богослужіння, зокрема Всенічне бдіння. Вранці розпочинається літургія - тож на початку дня пращури йшли до церкви.
Різдвяний Святвечір має багато давніх українських традицій, які варто знати.
Святвечір - це останній день перед Різдвом, коли віряни готуються до великого свята. У цей день закінчується Різдвяний піст. В Україні прийнято відзначати Святвечір із сім'єю за святковим столом - традиційне меню на Святвечір складається з дванадцяти пісних страв.
Головною стравою Святвечора є кутя, яка є сучасним варіантом сочива - страви з розмоченого соком насіння пшеничного зерна. Звідси й узялася назва свята.
Незабаром українці відзначатимуть День святого Миколая. За церковним календарем - це день вшанування святителя Миколая, чудотворця та архієпископа Мир Лікійських. Свято має давні церковні традиції і водночас народні, які зберігаються дотепер.
За церковними переказами, Миколай чудотворець народився в Патарі, в римській області Лікія, 15 березня 270 року. Згадок про життя святого збереглося вкрай мало. Одним з джерел є перекази монаха-студита Івана з Константинополя, датовані V століттям, та записи Андрія Критського VII століття.
Батьки Миколая були заможними, але глибоко віруючими - вони одразу охрестили сина після народження та дали сину чудове моральне виховання. Тож Миколай з дитинства був релігійним, і згодом вирішив присвятити життя богослужінню. В юнацтві парубок переселився до Мири задля навчання, де був висвячений на священника дядьком-єпископом.
За іншими версіями, Миколай був рибалкою або мореплавцем, адже святого також вважають покровителем моряків. Однак, підтвердження цьому немає, ймовірно, певний зв'язок з рибальством мала його родина.
Святий Андрій Первозванний, один з дванадцяти апостолів Ісуса Христа, вважається покровителем України.
Йому приписують відоме пророцтво про майбутнє заснування Києва: під час своєї місії він благословив місце, де нині стоїть Київ, пророкуючи, що на цих пагорбах з'явиться Божа благодать і будуть побудовані величні храми.
У неділю, 6 жовтня, Папа Римський Франциск оголосив, що призначить 21 нового кардинала. Станеться це 8 грудня. Серед номінантів – українець Микола Бичок, єпископ Мельбурнський Української греко-католицької церкви в Австралії. В Україні цю новину було сприйнято двояко. З одного боку, УГКЦ радіє і привітала владику Миколу. Але, з іншого боку, кардиналом Папа обрав не предстоятеля УГКЦ Святослава (Шевчука), як, наприклад, свого часу попередника Святослава Любомира Гузара, а іншого українського єпископа.
Подейкують, що це пов’язано із публічною незгодою Святослава з деякими рішеннями і заявами Святого престолу, які стосуються російсько-української війни. Ще одна цікава деталь. Австралійський телеканал 7News Sydney у своєму сюжеті про рішення Папи щодо обрання нових кардиналів повідомив, що кардинал-номінант Микола Бичок у 2025 році отримає австралійське громадянство.
2023 року церква України перейшла на новий календарний стиль, і всі православні свята з фіксованою датою змістилися на 13 днів раніше. Але частина вірян продовжує дотримуватися колишнього календаря - збереження старого стилю залишається правом релігійних громад і монастирів.
1 жовтня за новим церковним календарем (14 жовтня за старим) відзначають велике свято - Покрова Владичиці нашої Богородиці і Приснодіви Марії, про яке ми розповідали раніше. Також сьогодні - день пам'яті ікони Божої Матері "Ласкава Станіславська".
Ікона чудотворної Матері Божої "Лагідна Станіславська" XVII-XVIII століття - чудотворний образ, що впродовж 200 років зберігався в місті Станіславі (нині Івано-Франківськ) та був його покровителькою.
Уперше образ "темнолиці" Богоматері з немовлям на руках як чудотворний проявив себе в серпні 1742 року - ікона заплакала. Відтоді вона стала відома багатьма зціленнями та чудесами.
Оригінал ікони 1946 року було вивезено до Польщі. Зараз в Івано-Франківську перебуває освячена копія ікони - у церкві Іоанна Хрестителя. Список ікони також шанують як чудотворний - після молитви перед цією іконою відомі випадки зцілення навіть від онкологічних і психологічних захворювань. яку також шанують як чудотворну.
|
|