Незабаром українці відзначатимуть День святого Миколая. За церковним календарем - це день вшанування святителя Миколая, чудотворця та архієпископа Мир Лікійських. Свято має давні церковні традиції і водночас народні, які зберігаються дотепер.
За церковними переказами, Миколай чудотворець народився в Патарі, в римській області Лікія, 15 березня 270 року. Згадок про життя святого збереглося вкрай мало. Одним з джерел є перекази монаха-студита Івана з Константинополя, датовані V століттям, та записи Андрія Критського VII століття.
Батьки Миколая були заможними, але глибоко віруючими - вони одразу охрестили сина після народження та дали сину чудове моральне виховання. Тож Миколай з дитинства був релігійним, і згодом вирішив присвятити життя богослужінню. В юнацтві парубок переселився до Мири задля навчання, де був висвячений на священника дядьком-єпископом.
За іншими версіями, Миколай був рибалкою або мореплавцем, адже святого також вважають покровителем моряків. Однак, підтвердження цьому немає, ймовірно, певний зв'язок з рибальством мала його родина.
Святий Андрій Первозванний, один з дванадцяти апостолів Ісуса Христа, вважається покровителем України.
Йому приписують відоме пророцтво про майбутнє заснування Києва: під час своєї місії він благословив місце, де нині стоїть Київ, пророкуючи, що на цих пагорбах з'явиться Божа благодать і будуть побудовані величні храми.
У неділю, 6 жовтня, Папа Римський Франциск оголосив, що призначить 21 нового кардинала. Станеться це 8 грудня. Серед номінантів – українець Микола Бичок, єпископ Мельбурнський Української греко-католицької церкви в Австралії. В Україні цю новину було сприйнято двояко. З одного боку, УГКЦ радіє і привітала владику Миколу. Але, з іншого боку, кардиналом Папа обрав не предстоятеля УГКЦ Святослава (Шевчука), як, наприклад, свого часу попередника Святослава Любомира Гузара, а іншого українського єпископа.
Подейкують, що це пов’язано із публічною незгодою Святослава з деякими рішеннями і заявами Святого престолу, які стосуються російсько-української війни. Ще одна цікава деталь. Австралійський телеканал 7News Sydney у своєму сюжеті про рішення Папи щодо обрання нових кардиналів повідомив, що кардинал-номінант Микола Бичок у 2025 році отримає австралійське громадянство.
2023 року церква України перейшла на новий календарний стиль, і всі православні свята з фіксованою датою змістилися на 13 днів раніше. Але частина вірян продовжує дотримуватися колишнього календаря - збереження старого стилю залишається правом релігійних громад і монастирів.
1 жовтня за новим церковним календарем (14 жовтня за старим) відзначають велике свято - Покрова Владичиці нашої Богородиці і Приснодіви Марії, про яке ми розповідали раніше. Також сьогодні - день пам'яті ікони Божої Матері "Ласкава Станіславська".
Ікона чудотворної Матері Божої "Лагідна Станіславська" XVII-XVIII століття - чудотворний образ, що впродовж 200 років зберігався в місті Станіславі (нині Івано-Франківськ) та був його покровителькою.
Уперше образ "темнолиці" Богоматері з немовлям на руках як чудотворний проявив себе в серпні 1742 року - ікона заплакала. Відтоді вона стала відома багатьма зціленнями та чудесами.
Оригінал ікони 1946 року було вивезено до Польщі. Зараз в Івано-Франківську перебуває освячена копія ікони - у церкві Іоанна Хрестителя. Список ікони також шанують як чудотворний - після молитви перед цією іконою відомі випадки зцілення навіть від онкологічних і психологічних захворювань. яку також шанують як чудотворну.
Верховна Рада ухвалила в цілому законопроєкт про заборону діяльності в Україні релігійних організацій, що пов'язані з Росією, яким можуть унеможливити діяльність УПЦ МП.
Джерело: народні депутати Ярослав Железняк, Роман Лозинський у соцмережах
Пряма мова Железняка: "Рада прийняла в цілому доопрацьований законопроєкт №8371 щодо заборони діяльності на території України релігійних організацій, зокрема пов’язаних з РФ.
15 серпня в церковному календарі – Успіння Пресвятої Богородиці. Свято є одним із дванадцяти найважливіших свят у православному церковному календарі.
Це свято символізує закінчення земного життя Діви Марії та її возз’єднання з Ісусом Христом на небесах. За переказами, апостоли зібралися в Єрусалимі, щоб попрощатися з Богородицею та поховати її. У римо-католицькій церкві цього ж дня святкують Внебовзяття Діви Марії, подію, яка відбулася одразу після Успіння.
Наближається одне з найбільших християнських свят – Преображення Господнє, також відоме в народі як Яблучний Спас.
За новоюліанським календарем свято перенесли на 6 серпня.
Це свято не лише має глибоке релігійне значення, але й багатий культурний контекст. У цей день християни дотримуються ряду традицій, які пов’язані з обрядом освячення яблук і інших фруктів нового врожаю.
Сьогодні, 15 липня, День української державності та День українських миротворців. Віряни вшановують пам'ять святого рівноапостольного великого князя Володимира. До Нового року залишилося 169 днів.
15 липня 2024 року — понеділок. 873-й день війни в Україні.
Що сьогодні за церковне свято
З 1 вересня 2023 року Православна церква України (ПЦУ) та Українська греко-католицька церква (УГКЦ) перейшли на новоюліанський церковний календар, і тепер всі неперехідні свята із фіксованою датою відзначаються на 13 днів раніше.
Так у вірян сьогодні, 29 червня, велике церковне свято – день святих Петра і Павла.
День Святої Трійці вважається одним із найбільш шанованих християнських свят у церковному календарі: його урочисто відзначають як християни західного, так і східного обряду. Трійця, або ж П'ятидесятниця, відзначається на п'ятдесятий день після Великодня. Цьогоріч вона припадає на 23 червня.
|
|