На жаль, логотип не відображає ніяких родзинок країни
Новий логотип тієї самої країни. 
І там ключове слово now. Що такого особливого Україна може показати іноземцям саме зараз?
Незважаючи на ажіотаж навколо нового логотипу нашої країни, ситуація наступна. В Україні намітився новий, цілком художній тренд: логотип, театр. Чекаємо в цьому ряду третього! Що це буде?
 
З логотипу вийшло оголошення з трьох слів, схоже на дорожній знак. Його цілком можна поставити на всіх в'їздах в країну, де він виконає свою важливу місію. Повинна ж бути користь.
 
На жаль, логотип не відображає ніяких родзинок країни. Крім однієї: в України тепер є домен. Це головний акцент, як найвище досягнення країни вже зараз. В принципі, хотілося б чогось більшого. Можливо, автори зрозуміли, що обіцяти вже немодно, тому написали «зараз».
 
Справді, ще не вистачало нам піти по шляху інших країн, у яких в логотипі рясніють емоції:
«Шикарна» (Індонезія) 
«Шовковий шлях цивілізацій» (Узбекистан) 
«Поділися відкриттям» (Болгарія) 
«Царство чудес» (Камбоджа) 
«Європа починається тут» (Грузія) 
«Неперевершена» (Індія) 
«Маленька велика країна» (Словаччина) 
«Продовжуй досліджувати» (Канада) 
«Нескінченна чарівність» (В'єтнам).
 
Ну, напевно, ми можемо обійтися і без емоцій.
 
На жаль, нічого не візуалізовано. Нема веселої художньої картинки (як роблять в інших країнах), а тільки текст з трьох слів. Логотип затиснутий, в ньому немає динаміки. І немає душі. Це просто інформація. Знавці підказали, що цей жанр називається соцреалізм. Хоча тут, напевно, не всі погодяться.
 
Головне – зміст! Що хоче сказати країна? І тут ключове слово NOW. Так ось, що такого особливого Україна може показати іноземцям саме зараз? От якби це був Сінгапур NOW, Емірати NOW, то зрозуміло, що там подивитися зараз. У порівнянні з тим, що було 30 років тому.
 
Що, у нас є внутрішній туризм? Розкішні дороги? Пляжі? Курорти? Дешеві готелі? Красиві нові будівлі? Рейтингові університети?
 
Приїдуть іноземці та запитають: що у вас саме зараз такого унікального?
 
Ну, і що ми відповімо? На жаль, нам ще треба багато працювати над тим, щоб слово NOW мало привабливе значення.
 
До того ж, слово це неоднозначне. Деякі читають його, як NO. А це вже невеликий мінус. У Норвегії, наприклад, жартують, що це країна No Way.
 
У мережах дискусія перейшла в площину подобається – не подобається. Тут така справа. У мене є приятель, якому дуже подобаються наші дороги. Він на них відпрацьовує стійкість автомобіля для гонок по пересіченій місцевості. І захоплюється, які у нас круті дороги! Не повірите, але багатьом іноземцям подобається наша корупція. Вони заробляють в рази більше, ніж при справедливих законах і правилах. Так і з цим логотипом, кому він подобається.
 
Деякі запитують: чому професіонали-дизайнери виявляють схвальну солідарність з колегами-розробниками? Відповідь проста. Це як артхаусне, тобто авторське кіно. Його дивляться тільки в своїй тусовці, де присуджують свої призи. А мільйони людей нервують, тому що дивитися просто неможливо.
 
Тому так важливо розуміти, хто твоя цільова аудиторія. Якщо це свої 50 осіб, які один одним завжди захоплюються, то одна справа. Якщо це розраховано на мільйони людей, в основному іноземців, – то інше. А якщо твоя аудиторія – це кілька чиновників з Кабміну, то тоді все зрозуміло.
 
Для доказу досконалості логотипу його тепер показують на тлі міст, літаків, поїздів, сумок. На жаль, це зайвий раз підтверджує те, що він настільки несамодостатній, що потребує фонових картинок і різноманітності виконання.
 
Значить, це не зовсім логотип, а якась фрагментарна заготовка. Причому, не найвдаліша. І тепер автори придумують пояснення.
 
А ось і здивована думка британських експертів: а українців запитали?
 
Я не став чекати відповіді на це риторичне запитання і пішов у те місце, де мені повинні були дати найточнішу відповідь. А саме, на Андріївський узвіз (точніше те, що від нього залишилося), і запитав продавців сувенірної продукції, чи будуть це купувати іноземці?
 
15 з 17 осіб повернули картинку назад, негативно похитавши головою.
 
Зазвичай наші передові реформатори говорять, що «держави» має бути поменше, а свобод у народу побільше. Але тоді чому вони чекають вказівок високого начальства з приводу того, яким повинен бути бренд і логотип?
 
Ви запитаєте, а що ж сталося з колишнім брендом-логотипом, який робив ставку на букву U, що позначає і країну, і магніт? І який багатьом подобався! А сталося те, що логотип замовляв колишній уряд під свої вибори. А цей замовив під свої.
 
Такий термін життя наших національних символів, брендів і логотипів. Наступний уряд замовить свої, підтвердивши вічний Закон заперечення.
 
Деякі відзначають, що слово NOW – це така езопова мова, коли треба здогадуватися, що воно означає... не «зараз», а ніби «вперед». На жаль, це вийшло по Фрейду, який одного разу взяв у руки банан і сказав аудиторії, припиняючи довгу суперечку: Найчастіше, банан – це просто банан. І не треба вигадувати.
 
На жаль, ми настільки звикли до підміни понять (два пишемо – три в умі), що перебуваємо в повній упевненості, що іноземці подивляться в словник і перекладуть це слово «зараз» як прекрасне майбутнє. А вони перекладуть це саме як «зараз».
 
Наберуть в гуглі, що і як там в Україні зараз, і дуже здивуються тому, що в країні так активно рекламуються всі ті жахи, які у нас зараз. Від доріг і корупції до цін на житло і готелі перед футбольним матчем Ліги Європи.
 
А як в інших країнах? Там теж не все добре. Але там активно піарять свої досягнення і привабливості. У нас таких акцентів не вийшло.
 
Питають, чому так довго тривають непримиренні протиріччя і тлумачення варіантів брендів-логотипів України? Відповідь сумна: на жаль, все ще немає розуміння, що у нас за країна, і який її шлях.
 
Коли замовником і приймальником навіть логотипу виступає Кабмін – це і є консервація патерналістської держави, яка виходить від навіть найпрогресивніших реформаторів.
 
Дивно. Ці геніальні реформатори у всіх своїх виступах вказують, що все нове-прогресивне-інноваційне за визначенням не може народжуватися в держапараті. Що ніяка справжня реформа там і звідти неможлива.
 
Але як же вони пишаються тим, що їм дало замовлення найвище начальство. Ну, що ж, граблі – вони і є граблі.
 
Можливо, настануть світлі часи, і замовлення на такі креативні твори будуть йти не від кон'юнктури держави, а внутрішнього імпульсу художників і їх талантів.
 
Але це буде зовсім інша історія – світла і переможна.
 
А потім ми будемо згадувати наші численні і незграбні спроби створити розкішний образ України. Будемо переживати, як довго не виходило.
 
Але одного разу ми все-таки виліпмо цей образ – на радість собі і світу.
 
Володимир Співаковський, письменник, бізнесмен, президент корпорації Гранд
Інф.: nv.ua
 

Коментарі