На тлі постачання боєприпасів і військової техніки не варто забувати, що найважливіший, найзатребуваніший і найдорожчий ресурс на війні — це наші люди.
Саме тому нормативно-правові акти, що регулюють мобілізацію, викликають особливий інтерес і увагу в суспільстві, а внесення змін до них мало б супроводжуватися особливою виваженістю, обережністю та якісною комунікацією.
Наказом від 18 серпня 2023 року №490 Міноборони внесло зміни до Положень про військово-лікарську експертизу в Збройних силах України. Це рамковий документ, що визначає, хто придатний для служби в ЗСУ. І цим наказом було внесено зміни до методології визначення ступеня придатності, переліку хвороб, а також розширено обов’язки ВЛК.
Згідно з цими змінами, військово-лікарська експертиза не лише визначатиме придатність за станом здоров’я до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов’язаних і резервістів, а й буде вповноважена ухвалювати постанову про придатність військовослужбовця до служби за конкретною військовою спеціальністю. Наприклад, якщо військового визнають непридатним до служби за його теперішньою військовою спеціальністю, командир частини перед наданням бійцю іншої посади може направити його на ВЛК, аби визначити, чи може він служити далі за новою.

Тобто тепер, якщо військовослужбовець на посаді кулеметника за станом здоров’я не може виконувати свої обов’язки, зокрема через поранення, замість демобілізації його можуть перевести, наприклад, на посаду водія до частини забезпечення або до Територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП). Такий підхід, безперечно, збереже в лавах Збройних сил досвідчених військовослужбовців. Водночас через значну кількість військових, які за станом здоров’я не можуть виконувати обов’язки за своєю первинною військово-обліковою спеціальністю, а також обмежену кількість штатних посад у тилових підрозділах, є ймовірність, що їх можуть зарахувати в розпорядження тих чи тих військових частин згідно з наказом Міністерства оборони України №260 «Про затвердження Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних сил України та деяким іншим особам». У такому разі ці «прикомандировані» особи матимуть особливий порядок проходження служби та менший розмір грошового забезпечення. Це зменшить витрати міністерства на окремо взятого бійця, проте сам солдат у захваті від нового статусу не буде.

Справді позитивним нововведенням є норма, що дає змогу призовнику чи допризовнику під час проходження медогляду додатково надавати медичні документи щодо стану свого здоров’я. Надані в такий спосіб дані про стан здоров’я мають бути враховані під час формування висновку щодо придатності до військової служби та внесення до Електронної системи охорони здоров’я. Це дасть змогу особі надавати не лише інформацію, запитувану під час проходження ВЛК, а й ту, що стосується його ступеня придатності та є важливою, на його думку.

Загальна мобілізація: які фахівці потрібні армії зараз
Загальна мобілізація: які фахівці потрібні армії зараз

Серед інших нововведень — і не надто приємне: відтепер призовникам, яких визнали тимчасово непридатними, відстрочку від призову на строкову військову службу надаватимуть терміном до року, після чого проводитимуть повторний медичний огляд. Контроль над такими непридатними особами зобов’язані здійснювати ТЦК та СП. Ця додаткова вимога не лише обтяжуватиме й без того перевантажені територіальні центри комплектування, де проводять огляд ВЛК, а й передбачає, що тимчасово непридатний призовник щороку витрачатиме кілька тижнів на здавання аналізів, відвідування лікарів і проходження ВЛК.

Проте, напевно, найбільш резонансне нововведення — це зміни до переліку хвороб, що впливають на визначення придатності. До наказу №490 в умовах воєнного стану ВЛК визнавала придатним військовослужбовця з хворобами, що в мирний час означали обмежену придатність. Виняток становили такі захворювання:

    клінічно вилікуваний туберкульоз;
    вірусні гепатити з незначним порушенням функцій;
    безсимптомне носійство ВІЛ із імунною компенсацією;
    анемії, які повільно прогресують або не прогресують, із незначними порушеннями функцій та рідкими загостреннями;
    хвороби ендокринної системи з незначними порушеннями функцій;
    легкі короткочасні хворобливі прояви психічних розладів;
    невротичні, пов’язані зі стресом і соматоформні розлади при помірно виражених, тривалих або повторних хворобливих проявах;
    хвороби центральної нервової системи, що повільно прогресують, із незначними порушеннями функцій;
    епізодичні та пароксизмальні розлади з незначними порушеннями функцій органів і систем.

Згідно з новим наказом, військовозобов’язані із зазначеними вище хворобами відтепер є придатними до військової служби.

Інф.: Дзеркало тижня

Коментарі