altОлександр ЧЕРНЕНКО, голова Комітету виборців України
 ? ujkjdf rjvsntne?
Дезорієнтація на місцевості. Українські політики не знають, як вести виборчу кампанію
До офіційного старту парламентської виборчої кампанії головні політичні гравці прийдуть без чіткого уявлення про те, як їм цю кампанію вести
Неформальна виборча кампанія, публічні прояви якої ми спостерігаємо з початку цього року, тимчасово повернулася в кабінети та кулуари. Кадрові перестановки у владній команді, звернення народних обранців до Конституційного суду з проханням роз'яснити деякі положення закону про вибори, ймовірна ревізія цього правового акта, нерозуміння того, як будуть визначатися межі округів, - все це дезорієнтує бажаючих поборотися за заповітний мандат як в окрузі, так і за списком.

Коли парламентарії в єдиному пориві підтримали закон про вибори з антиконституційною нормою, що дозволяє подвійне балотування, багато хто на це закрили очі. Аж надто вигідно було і владі, і опозиції розкласти яйця в різні кошики. Пізніше у Партії регіонів усвідомили: «лава запасних» у них настільки довга, що вистачить і на прохідну частину списку, і на мажоритарні округи. Тим більше, що частина цього списку цілком можна «продати» на сторону, а вірних партійців відправити в округи - доводити свою спроможність у безпосередньому спілкуванні з виборцями. От і виникла ініціатива повернути закон про вибори в конституційне русло.

До кого тепер бігти? Кого боятися? Чи залишаться колишні домовленості чинними?

Хоча варто відзначити: рішення КС, яке заборонить горезвісне балотування «у два стволи», навряд чи зламає виборчу стратегію влади і опозиції. З однієї простої причини - ні в кого з них цієї стратегії поки не спостерігається.

Так, влада в надії запобігти черговому падінню свого рейтингу судорожно намагається впливати на «ерогенні» зони електорату, пропонуючи нові соціальні ініціативи, спекулюючи на тему доступних кредитів і державної двомовності. Але виборець не поспішає збуджуватись - все це він уже проходив.

Поповнення лав партії влади Сергієм Тігіпком і його «Сильною Україною» якщо й дасть хоч якийсь результат, то скоріше психологічний, а не електоральний. Багато з тих, хто голосував за «Сильну Україну», вчинили так через розчарування в регіоналах. Після подібного злиття ці виборці можуть відчути себе розчарованими подвійно.
І це тільки зовнішні прояви виборчої активності біло-блакитних. Внутрішня конкуренція не менш цікава. А поява Тігіпка з його нехай і скромними виборчими апетитами внесла додаткову сум'яття в ряди ПР. Чи змінить він і картину прохідної частині списку - її, так само як і округів, тепер на всіх не вистачить.

Спантеличив потенційних шукачів депутатського мандата і перехід Андрія Клюєва з посади першого віце-прем'єра на посаду секретаря РНБО. До кого тепер бігти? Кого боятися? Чи залишаться колишні домовленості в силі?

Так звана стратегія опозиції теж залишає бажати кращого. Незважаючи на постійні заяви про об'єднання, ті несистемні кроки, які робляться, язик не повернеться назвати «об'єднанням». Вигнання з лав БЮТ Наталії Королевської, відтискування Володимира Кличка з всеукраїнської політики в столичну, ультиматум малим опозиційним партіям висувати свої списки за пропорційною системою і навіть небажання домовитися про єдиного кандидата на виборах мера Обухова демонструє, що під «об'єднанням опозиційних сил» варто розуміти інтеграцію політичних партій Олександра Турчинова та Арсенія Яценюка.

Власне, тому найвідчайдушніші майбутні мажоритарні кандидати як від влади, так і від опозиції, не чекаючи вказівок зверху, вирішили йти в поля. Їх план простий: спробувати заробити певний рейтинг вже зараз, щоб потім використовувати його в якості вагомого аргументу в політичних торгах.

Щоправда, у таких «самостійних» є проблема - «поля» ще не розподілені. ЦВК поки зберігає могильну мовчанку про можливу кількості округів областей і меж цих округів. Тому майбутнім кандидатам доводиться охоплювати території побільше, працюючи методом «килимового агітаційного бомбардування» в надії, що частина цих територій таки увійде в межі заповітного округу.

Але і цей політичний пейзаж може кардинально змінитися, коли кандидатам доведеться вибирати, куди їм податися - у список або в округ. Вартість прохідного місця в списку злетить, а на округах з'явиться когорта неприкаяних мажоритарників, які сподівалися «відсидітися» в списках, але волею долі і рішенням КС були відправлені в народ.

Межі округів стануть відомими до кінця квітня. До цього ж часу з'явиться і рішення Конституційного суду. Ось тоді-то виборча кампанія активізується по повній програмі. Всі зірвуться з місця в кар'єр, правда, все так же без будь-якої стратегії, керуючись принципом: не добіжимо, так зігріємося.

Олександр Черненко, голова Комітету виборців України 

ФОКУС.ua
 

Коментарі

 

Додати коментар

Захисний код
Оновити