Політичний експерт Михайло РОЛЬ вважає, що ключ до зміни системи влади – у виконанні фундаментальних положень чинної Конституції України:
З наближенням виборчої кампанії активізуються дії політикуму зі спробами вказати стратегію демократизації України. Партія влади вважає, що для цього необхідно внести зміни до Конституції України і послідовно діє в цьому напрямі. Опозиційні сили не бажають брати участь в імітації владою системних змін у державній машині, але й не пропонують власної альтернативи. Принаймні, опозиція чітко не заявила, варто чи ні вносити зміни в чинну Конституцію, а якщо варто, то які саме.
Іншими словами, ні влада, ні опозиція не запропонували чіткої стратегії системних змін, які нарешті виведуть Україну з глухого кута.

Втім, відповідь на запитання «що робити?» є в Конституції України. У 5-й статті Основного закону закладено принцип суверенітету народу, що означає верховенство влади народу в Україні. А це не що інше як народовладдя.

Крім того, відповідно до ст.69 Конституції України народне волевиявлення (тобто, воля народу) здійснюється через вибори, референдум та інші форми безпосередньої демократії. Ті, хто сумнівається в закріпленому Конституцією України принципі реального народовладдя, рекомендую ознайомитись із відповідним роз’ясненням Конституційного Суду України:
Рішення КСУ N 6-рп/2005 від 05.10.2005 р.
 , в якому, зокрема, стверджується:
Положення частини другої статті 5 Конституції України "носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ" треба розуміти так, що в Україні вся влада належить народові. Влада народу є первинною, єдиною і невідчужуваною та здійснюється народом шляхом вільного волевиявлення через вибори,  референдум, інші форми безпосередньої демократії у порядку, визначеному Конституцією та законами України, через органи державної влади та органи місцевого самоврядування, сформовані відповідно до Конституції та законів України.

Тому найголовніше - щоб конституційні норми справжнього народовладдя в Україні нарешті запрацювали. А для цього необхідно втілити в життя механізм реалізації ст. 5 Конституції України. Тоді ні Верховна Рада, ні Президент, ні уряд не привласнюватимуть собі суверенне й невідчужуване право народу на всю владу в державі.  

Коментарі