14 серпня за новим стилем святкують день семи мучеників Маккавеїв, чи, як зазвичай кажуть у народі, Маковія, або Спас на воді (мокрий Спас).
Спасів узагалі три - 14, 19 і 29 серпня. Це слово – скорочена народна назва “Спасителя” (Рятівника), яким церква вважає Ісуса Христа. Перший Спас збігався з початком сівби озимини.
Селяни освячували в цей день насіння (щоб краще родило), воду, квіти, мед і мак. Здавна мак в Україні був символом плодючості, оберегом від ворожих сил.

У дохристиянські часи в цей день просили богів дарувати врожай, щедрі дощі. Це було пов’язано з культом богині Дани (у сло’вян -  Мокоші). Вважали, що Діва (Дана), вічно юна  дружина Вогню (Світла) породила на світ  Землю і Любов.
До Першого Спаса обов’язково робили священний напій – мед.
З Маковія починався двотижневий Успенський піст -  Спасівка. Він був відносно легкий, бо природа в цей час щедро обдаровує овочами і фруктами.
А ще це свято вважалося полуднем, тобто останнім відрізком літнього часу. З цього дня починали відлітати у вирій птахи, бо як казали: “Прийшов Cпас – готуй рукавиці про запас”.

О. Гудзій, Ржищівський археолого-краєзнавчий музей, за інф. газети “Порадниця”

Фото із сайту: aratta-ukraine.com

Коментарі

 

Додати коментар

Захисний код
Оновити