Голова британського генштабу закликав країну готуватися до війни та збільшувати резерв шляхом навчання цивільних.
Про ризики російського нападу зовсім нещодавно також попереджала влада Німеччини, Швеції, Норвегії та різні представники НАТО.
Їхні слова відображають дедалі більшу тривогу в Європі, яка запанувала після не надто успішного українського контрнаступу і напередодні президентських виборів у США, кажуть експерти.

Громадянська оборона для Британії
Молоді британці - це передвоєнне покоління, і вони мають приготуватися до загальнонародного подвигу, який може знадобитися найближчим часом, заявив минулого тижня генерал сер Патрік Сандерс, голова генштабу збройних сил Британії.
Генерал запропонував збільшити особовий склад до 120 тис. осіб із нинішніх 73 тис. шляхом створення резерву з цивільних і послався на загрозу конфлікту з Росією.
"[Війна в] Україні з усією жорстокістю ілюструє тезу, що регулярні армії починають війни, а армії громадян (citizen armies) у них перемагають", - сказав Сандерс.
Призов у Британії востаннє проводили у 1960 році, й відтоді питання оборони зникли з життя більшості населення.
Під армією громадян генерал мав на увазі резерв із цивільних, які мають базові знання про військову справу та готові бути мобілізовані у разі великої війни.
Зі схожими попередженнями нещодавно виступав і міністр оборони Британії, який заявив про перехід країни "з повоєнного до передвоєнного світу". Але від голови генштабу ці слова сприйняли інакше, ніж із вуст цивільного політика.
Понад 30 тис. українських військових пройшли підготовку у Британії з 2022 року
Понад 30 тис. українських військових пройшли підготовку у Британії з 2022 року
Промову генерала сприйняли неоднозначно. І хоча речник прем'єр-міністра оперативно пояснив, що про повернення призову не йдеться, преса активно обговорювала, чи готові британці до обов'язкової служби в армії.
Автори ліберальної газети Guardian зазначили, що мати ефективну армію важливо, але соціальні витрати та боротьба з глобальним потеплінням не менш важливі, тому військові мають стати в чергу за бюджетними грошима.
Консервативна Times, навпаки, підтримала заклик генерала і навіть змалювала потенційний сценарій збільшення резервів. За інформацією газети, основою підготовки майбутнього резерву може бути навчання українських військових у Британії.
З 2022 року понад 30 тис. солдатів ЗСУ пройшли підготовку на базах британської армії у рамках операції Interflex.

Постармійське суспільство
Зараз у забезпеченні нацбезпеки у різній формі бере участь абсолютна меншість громадян - менше 1%, каже Френк Ледвідж, старший викладач військової стратегії в Портсмутському університеті, який раніше служив у британській військовій розвідці.
Російське вторгнення в Україну - лише привід звернути увагу суспільства на проблему, яка виникла внаслідок багаторічної зневаги до збройних сил, вважає він.
Розмір королівського військово-морського флоту постійно зменшується, армія не має ресурсів, щоб розгорнути навіть одну дивізію, а в розпорядженні військово-повітряних сил - сім ескадронів винищувачів, що порівняно з ВПС Сінгапуру.
фінська армія
Фінляндія зберегла службу за призовом і може мобілізувати до 280 тис. резервістів
Як і в решті Європи, після кінця Холодної війни оборонні витрати Лондона послідовно урізали. Зараз збройні сили Британії налічують 73 тис. осіб і мають гостру нестачу контрактників.
"У збройних силах панує повний хаос", - каже Ледвідж у розмові з ВВС. Першочергове завдання, за його словами, - вирішення проблем із постійним недобором контрактників та створення умов для них.
Інша причина занепокоєння британських політиків - дедалі реальніша перспектива повернення Дональда Трампа до Білого дому, що може призвести до відмови від підтримки України і навіть ослаблення НАТО.
"Паніка" - так описує Ледвідж настрої частини стратегів.

Російська агресія: суперечка про терміни
Подібні настрої є й у Євросоюзі.
"У світлі потенційного президентства Трампа панує легка паніка", - говорить Мінна Аландер, наукова співробітниця Фінського інституту міжнародних відносин.
Європейські лідери будують плани на випадок перемоги Трампа на виборах
Політики ставлять два питання: як довго ЄС зможе підтримувати Україну без допомоги США і що буде, якщо Вашингтон залишить європейських членів НАТО віч-на-віч із противниками.
На цьому тлі зростають страхи прямого зіткнення з Росією, попри запевнення Володимира Путіна, що він не має наміру воювати з НАТО.
Якщо раніше переважно вважали, що конфлікт між ядерними державами означає ядерну війну, то тепер дедалі частіше розглядають ширший набір сценаріїв, зокрема зіткнення російської армії з європейськими без підтримки США і з використанням усіх можливих озброєнь, крім ядерних.
Європейські політики усвідомлюють, що Росія використала два роки війни в Україні більш ефективно, ніж Захід, і змогла наростити виробництво боєприпасів та дронів, паралельно відновлюючи військовий потенціал, вважає Мінна Аландер.
Тріумфалізм швидко випаровується з кабінетів влади.
"Говорити про те, що Росія була ослаблена, несерйозно. Росія сильніша, ніж була у 2022 році, і стає ще сильнішою", - припускає Френк Ледвідж.
У середині січня міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус попередив про ризик нападу Росії на НАТО і сказав, що його країні потрібно п'ять-вісім років, щоб підготуватися до цього.
Раніше німецький таблоїд Bild опублікував документ, що витік з німецького міноборони, в якому описують можливий сценарій нападу Росії на східні рубежі НАТО восени 2024 року, напередодні американських виборів. У відповідь у військовому відомстві сказали, що прораховувати усі можливі сценарії – це їхня робота.
Міністр цивільної оборони Швеції заявив, що війна може прийти до його країни, а головнокомандувач збройних сил закликав шведів готуватися до війни. Як і в Британії, ці попередження викликали суперечливу реакцію у суспільстві.
Голова збройних сил Норвегії тим часом заявив, що Європа має "два, може, три роки", щоб підготуватися до російського нападу.
Роб Бауер, голова військового комітету НАТО і адмірал королівських ВМС Нідерландів, сказав, що мирні жителі Європи мають бути готовими до повномасштабної війни з Росією протягом 20 років.
"Провокаційні заяви – спроба розбудити мешканців цих країн та пояснити, що ситуація кардинально змінилася", – каже Мінна Аландер.
снаряди
Україна закликає Захід виготовляти більше снарядів

Пліч-о-пліч з Україною?
У Києві розраховують, що Європа зможе поєднати допомогу Україні з інвестиціями у власну оборону, каже Альона Гливко, співробітниця британського аналітичного центру The Henry Jackson Society.
"Я сподіваюся, що ці процеси будуть йти пліч-о-пліч", - каже політологиня.
Загалом до жовтня минулого року Євросоюз (як окремі країни, так і спільні програми) направив понад 133 млрд євро військової та гуманітарної допомоги Україні.
Але західні постачання артилерійських снарядів зменшилися за 2023 рік, і це призвело до "снарядного голоду" в ЗСУ.
У запасах британських збройних сил залишилося менше снарядів, ніж Росія витрачала за два дні найнапруженіших боїв на Донбасі, згідно з доповіддю Королівського інституту оборонних досліджень.
Виробництво нових снарядів - і для України, і для себе - потребує масштабних інвестицій та планування, до чого багато європейських країн досі не готові.
"Європі буде складно одночасно підтримувати Україну і нарощувати власний оборонний потенціал", - говорить Аландер з Фінського інституту міжнародних відносин.
"Західні лідери починають усвідомлювати, що епоха миру після кінця Холодної війни була аномалією, а не новою реальністю".

Григор Атанесян
Інф.: BBC NEWS Україна

Коментарі

 

Додати коментар

Захисний код
Оновити