Виставка Національного історичного музею України присвячена героїчній обороні Києва від російських військ
Виставку можна буде відвідати в Національному музеї історії України щодня з понеділка, 30 травня.
Від 24 лютого до початку квітня тривали тяжкі бої за столицю. Росіяни розраховували, підкоривши столицю України, отримати блискавичну перемогу. Та зазнавши під Києвом значних втрат, вони були змушені рятуватися втечею. Опалена земля Київщини буквально всіяна згорілою технікою противника та понівеченими рештками окупантів. 29 травня, у День Києва, вперше після початку широкомасштабного російського вторгнення, Національний музей історії України відкрив нову виставку "Навала. Київський постріл".

Виставка розповідає про російську навалу на Київщині та про те, як російським окупантам довелося забиратися геть через відчайдушній український опір. У відкритті виставки взяли участь генеральний директор музею Федір Андрощук, Співавтор виставки, заступник генерального директора НМІУ з наукової та фондової роботи Богдан Патриляк, Міністр культури та інформаційної політики України Олександр Ткаченко, представник 112-ї окремої бригади Територіальної оборони міста Києва лейтенант Андрій Ковальов, прессекретар фонду Сергія Притули Марія Писаренко, капелан 241 бригади ТрО міста Києва отець Максим Стихар та бійці Сил територіальної оборони Києва.                                                                                                

Виставка, на відкриття якої прийшло чимало захисників столиці, стала першим заходом Історичного музею, який відкрився для відвідувачів уперше після початку повномасштабного вторгнення.
 
Тут справді є на що подивитися й над чим подумати. Ось, наприклад, атлас автомобільних доріг, виданий в далекому 1975 році ще в СССР(!)– на нього рашисти покладалися при спробі заїхати в Київ. А ось маленький щоденник ліквідованого росіянина, з якого випливає: рашист знав, що їде не на навчання, а в Україну - вбивати!  Далі – покручені снаряди, посічені кулями дорожні знаки. Записки рідним, залишені в покинутих будинках. Пропагандистські газети й символіка. Написи “Тут живуть люди”, відтворені на імпровізованій стіні – такі меседжі часто можна бачити на будинках там, де точилися бої. Російські сухпаї, протигази, рештки форми – все, що слугувало засобами для підкорення Києва, тепер стало експонатами в одному з його провідних музеїв.                                                                          

У центрі залу – старовинний лук. Саме він - давній герб Києва – лук, або куша (арбалет), що й кілька століть тому означав захист від нападників та готовність киян до збройного опору ворогам, став символом виставки “Навала. Київський постріл”. Гендиректор Національного музею історії України Федір Андрощук наголосив: – За своїми геополітичними масштабами на Київщину було дві подібні навали. Це монгольська у ХІІІ сторіччі та німецько-фашистська у 1941 році. І на відміну від них, третю(рашистську) навалу, яку на цей раз здійснила путінська Росія, було відбито”.                             

Командир 72-ї бригади імені Чорних Запорожців полковник Олександр Вдовиченко так описав початок оборони столиці: «24, 25, 26 лютого в Києві відчувався присмак хаосу, страху, ніхто не знав, що буде далі(в звязку з злочинною бездіяльнісю Офісу президента.авт). Потім все це переросло в нелюдський опір. Все, що є краще в Україні, стало на оборону нашої столиці. Кращі з кращих. І Збройні сили, і підрозділи територіальної оборони, і Нацгвардія, і просто самооборона кожного міста Київщини, яка встигла самоорганізуватися, - усі робили свій внесок у перемогу. Як і цивільні люди, які давали інформацію про переміщення колон техніки. Ми всі були разом, всі трималися, як один кулак. Тому й вистояли».                                                                                                        

Бійці київської бригади ТрО билися за Гостомельський аеродром, Ірпінь, Бучу, зупиняли танки на Броварському напрямку. “Гасло цієї виставки – “війна триває, але вона вже стала історією”. Усі ці експонати повинні бачити насамперед наші західні партнери. Бо те, що ми зараз переживаємо, – це вже є Третя світова війна. В якій Росія воює проти всього вільного світу і Україна воює за весь вільний світ. Тому весь вільний світ зобов’язаний підтримати зараз Україну”, – наголошує прес-офіцер київської бригади ТрО Ковальов. Родзинкою заходу став виступ солдата 241-ї окремої бригади Територіальної оборони міста Києва, народного артиста України Тараса Компаніченка, який виконав низку українських патріотичних пісень.

На завершення куратор виставки Антон Богдалов провів коротку екскурсію виставкою для журналістів та гостей. Колектив Національного музею історії України висловлює безмежну вдячність відважним оборонцям столиці, які стримали московську навалу. Вічна пам’ять героям, які віддали життя під час оборони Києва та Київщини!

Виставку можна буде відвідати в Національному музеї історії України щодня з понеділка, 30 травня. А виставку спаленої техніки орків можна побачити тепер на Михайлівській площі та на Кріпосному провулку під стінами столичного Будинку офіцерів.
                                                                                                                     
Георгій Лук’янчук


Коментарі

 

Додати коментар

Захисний код
Оновити