altCьогодні виповнюється 198-ма річниця з дня народження відомого генія України – Тараса Шевченка – поета, письменника, художника, громадського діяча, філософа, політика, фольклориста, етнографа, історика.

 Замість Межигірського Спаса, який малював Шевченко, будуть теплиці для Януковича?
Мова йде про рисунок Т. Шевченка «Києво-Межигірський монастир», виконаний художником в околицях колишнього села Міжгір’я Київського повіту Київської губернії (нині мальовнича місцевість Києво-Святошинського району Київської області), що знаходиться приблизно за 20 км на північ від Києва, поблизу міста Вишгорода, на березі Дніпра.

Як відомо, на сьогодні «Межигір’я» є президентською резиденцією, де нещодавно Віктор Янукович, фактично, облаштував собі філіал президентської адміністрації. Це має дозволити главі держави керувати на місці, щоб не відволікатися від солодкого життя, яке оточує його у «Межигір'ї» та на яке у нього, за власним зізнанням, катастрофічно не вистачало часу, пише Українська правда.

Як повідомляє «Українська літературна газета» , на своєму малюнку Тарас Шевченко зображує архітектурний комплекс Межигірського Спасо-Преображенського монастиря, одного з найдавніших в Україні, заснованого ще 988 року, одночасно із введенням християнства в Київській Русі. У центрі композиції – за брамою – п’ятибанева церква Преображення Господнього (1676—1690), праворуч – Петропавловська церква з дзвіницею. Перед огорожею – одноповерховий дерев’яний будиночок.

Як відомо, у ХІІ-ХІІІ ст. Межигірський монастир став релігійним центром Запорозької Січі, одним з осередків антиуніатської боротьби в Україні та місцем останнього притулку запорожців. Саме там, за переказами, деякий час був послушником ватажок Коліївщини Максим Залізняк. Старі козаки йшли до монастиря доживати віку, спокутуючи свої гріхи. На їхнє утримання Запорозька Січ виділяла кошти і наділи землі.

У Межигірському монастирі був похований Семен Палій, оспіваний Шевченком у поемі «Чернець». Після пожежі 1764 року за допомогою самих запорожців (під керівництвом отамана Петра Калнишевського) споруди монастиря були зведені наново впродовж 1772—1774 років. Монастир припинив своє існування після пожежі 1787 року і не діяв аж до 1860 року. А у 1860-му монастир був знову відновлений і підпорядкований Києво-Печерській лаврі. Очевидно, саме з того часу він і почав називатися «Києво-Межигірський монастир».

Шевченко у поемах «Сліпий», «Чернець», у вірші «Заступила чорна хмара», у повісті «Близнюки», в листі до Я. Кухаренка від 26 листопада 1844 року та у «Щоденнику» згадує Межигірський монастир, або Межигорський Спас.

Відомо, що Спасо-Преображенський Межигірський монастир був зруйнований за радянської влади. Про те, що святиня знаходилася саме всередині нинішньої президентської резиденції, офіційно сказано на сайті Новопетрівської сільради, пише Українська правда.

За інформацією видання, нещодавно у Януковича виникла ідея його відродити, проте не виникло бажання віддавати під це два гектари зі 140 га загальної території резиденції.

alt


















       
      
       
Тарас Шевченко, "Києво-Межигірський монастир", олівець, 1846 рік

Через це монастир вирішили відроджувати на відстані... 6 кілометрів від того місця, де він був насправді розташований. Будувати монастир хочуть біля бензозаправки на в'їзді до села, а від справжнього місця розташування Межигірського Спаса її відділяє щонайменше годинна прогулянка.

Подивитися документи щодо відродження Межигірського монастиря подалі від історичних меж, які тепер зайняті резиденцією Януковича можна тут.

Відтворювати втрачені пам'ятки на іншому місці — це щось нове, розмірковує Українська правда. Таким же чином, приміром, київські «Золоті ворота» можна було би заново відкрити десь у Гідропарку, а Михайлівський Золотоверхий — біля Володимирського базару. Відповідно, і Десятинну церкву, відродити яку так прагнуть регіонали, можна побудувати десь в районі подільської промзони…

Як розповідають джерела «Української правди», поблизу того місця, де був монастир, на 3,5 гектарах зводиться комплекс теплиць світового рівня.

Згідно з проектом, теплиці буде розраховано на 20 кліматичних зон аж до субтропіків. Концепція — все, що подається Януковичу до столу, має бути гарантовано екологічно чистим — тобто вирощеним на своїй території.

Видання також нагадує, що нещодавно в резиденції Януковича було здано в експлуатацію гараж для колекції автомобілів на 70 одиниць. А минулого року французькі фахівці розпочали будувати в «Межигір'ї» повноцінне поле для гольфу, яхт-клуб та кінний клуб з манежем. Також минулого року було здано в експлуатацію п'ятиповерховий основний маєток у «Межигір'ї» від фінської «Хонки», а в затоці на березі Київського моря було встановлено «палац на воді».

Зрозуміло, що за такими важливими для життєдіяльності президента об’єктами місця для історичної відбудови Межигірського Спасо-Преображенського монастиря не знайшлося.

А тому малюнок «Межигірського Спаса», який залишив нам на пам’ять Шевченко, разом із мистецькою набуває ще й великої історичної цінності (зважаючи на те, що ця пам’ятка архітектури до наших днів не збереглася і, як стає зрозуміло, історично правдиво вже не відтвориться).

Нагадаємо, сьогодні виповнюється 198 річниця з дня народження відомого генія України – Тараса Шевченка – поета, письменника, художника, громадського діяча, філософа, політика, фольклориста, етнографа, історика.

Інф.: «Рідна країна»

 

Коментарі

 

Додати коментар

Захисний код
Оновити