Липень, який відкриває друге півріччя, цьогоріч принесе українцям індексацію пенсій для науковців і держслужбовців, а також зростання тарифів на воду й цін на пальне.
Платіжки для українців за воду зростуть. Підвищення відбуватиметься у два етапи: з 1 липня по 31 серпня та з 1 вересня 2023 року. У середньому рівень зростання тарифів становитиме 32% і залежатиме від регіону.
У Нацкомісії, яка регулює тарифи, кажуть, що в середньому сума в платіжках за водоспоживання сім’єю (2–3 людини) зросте на 62 грн/міс (з ПДВ). Тобто якщо до підвищення вона орієнтовно становила 194 грн/міс, то після підвищення сягатиме 256 грн/міс.
Однак тарифи на водоспоживання у містах, які суттєво постраждали внаслідок бойових дій, залишаються незмінними. Це Харків, Миколаїв і Херсон.

Підняття пенсій
В Україні з 1 липня заплановано індексацію пенсійних виплат на 19,7%. Це стосується майже 300 тисяч представників різних професій, які вийшли на пенсію за спеціальним законом. Наприклад:
    науковців;
    державних службовців;
    працівників органів місцевого самоврядування;
    народних депутатів.
Загальний розмір підвищення має бути не менш ніж 100 гривень. А от максимальна сума доплати не повинна перевищувати 1500 гривень.

Рецепти на ліки
З 1 липня лікарські засоби, що входять до програми «Доступні ліки», відпускатимуть тільки за електронним рецептом. Таку норму призупиняли на початку повномасштабної війни, але тепер вона знову діятиме на всій території України, за винятком прифронтових територій.
Однак на прохання пацієнта лікар зможе додатково роздрукувати інформаційну довідку, у якій міститиметься інформація про рецепт.
читайте також
Як отримати електронний рецепт на ліки — інструкція від МОЗ

Оподаткування пального
Пальне в Україні з 1 липня оподатковуватимуть за довоєнними нормами. Передбачена з початку повномасштабної війни пільга (зниження ПДВ до 7%) мала сприяти наповненню ринку в умовах втрати логістичних ланцюжків.
Відтепер ПДВ знову повертається до 20%, а акцизи на бензин і дизпальне — зі ста євро за 1000 літрів до 213 та 140 євро відповідно.
За підрахунками Спілки українських підприємців, літр бензину на українських АЗС може здорожчати на 12 грн, дизелю — на 8 грн, а автогазу — на 3 грн. Схожі прогнози і в експерта ринку нафтопродуктів Леоніда Косянчука. Він припускає, що бензин після 1 липня коштуватиме 56–57 грн за літр, а дизпальне здорожчає до 50–52 грн.

Завершення карантину
З 1 липня в Україні завершується дія карантину й режиму надзвичайної ситуації, які запровадили через пандемію COVID-19. Це передбачає скасування низки обмежень і пільг, які вводили на час карантину. Частина з них, однак, збережеться через воєнний стан.

А є зміни для бізнесу?
Верховна Рада хотіла ухвалити законопроєкт про скасування спрощеної системи оподаткування та повернення перевірок бізнесу з 1 липня.
Але не склалося. Змін у липні ще не буде: кінцева редакція законопроєкту, за яку проголосували депутати, передбачає скасування єдиного податку за ставкою 2% для ФОПів уже з 1 серпня.

Також із серпня повернуть перевірки для платників податків, які здійснюють діяльність у сфері:
    виробництва або реалізації підакцизної продукції;
    організації та проведення азартних ігор в Україні (гральний бізнес);
    надають фінансові, платіжні послуги.

Інф.: Hromadske

Коментарі