Курс гривні щодо долара США у березні суттєво покращив свої позиції. Банкіри, опитані NV Бізнес, впевнені, що у квітні національна валюта продовжить укріплюватися.
Березень: допомогли аграрії та зерновий коридор
Банкіри стверджують, що протягом березня курс гривні лише укріплювалася. За словами начальника управління інвестиційної діяльності Укрексімбанку Олега Сердюка, на готівковому ринку протягом березня гривня в парі з доларом США поступово зміцнилася на 3% і наразі перебуває в межах діапазону 37,5−38 грн/$. «Тоді як на міжбанківському ринку на початку місяця також спостерігалося переважання клієнтських продажів над попитом, що сприяло відчутному зниженню присутності регулятора з інтервенціями. Так, якщо середньотижневий продаж валюти з резервів за лютий наближувався до $600 млн, то за неповний березень такий показник впав до близько $350 млн», — сказав він. Вірогідно, на думку Сердюка, вагомий внесок до такого результату принесли попит аграріїв на гривню напередодні весняно-польових робіт і збереження продовження «зернового коридору».
Як розповів NV Бізнес головний менеджер з макроекономічного аналізу Райффайзен Банку Сергій Колодій, у березні ситуація на валютному ринку виглядала доволі непогано: вочевидь резерви на кінець березня будуть значно вищими за січневий прогноз НБУ ($26,3 млрд), а курсовий спред знизився. «Укріплення гривні на неофіційному ринку відбувалося під впливом і економічних, і психологічних факторів. Серед перших є традиційне сезонне збільшення пропозиції валюти з боку аграріїв, яке, не зважаючи на війну, проявилося як на міжбанківському, так і на готівковому ринку. Також на збільшення пропозиції валюти вплинуло закінчення термінів конвертаційних валютних депозитів, які фізичні особи почали відкривати ще наприкінці минулого літа. Ще одним із факторів став дефіцит гривні в окремих фінансових компаніях та дрібних банках», — сказав він.

Директор департаменту казначейських операцій Юнекс Банку Анна Золотько зазначила, що загалом за березень, національна валюта подорожчала більш ніж на 1 гривню — в останні дні місяця готівковий курс продажу долара знизився до 37,8−37,9 грн/$. Зважаючи на високу автономність готівкового валютного ринку та значну спекулятивну складову, однозначного пояснення цього тренду шукати не варто. Вочевидь, зміцнення гривні обумовлене збільшенням пропозиції валюти, в тому числі й з боку малих та середніх агровиробників, що навесні потребують гривні для підготовки до посівної.

Трохи більше валюти продавали й фізичні особи. При цьому ж знизилися й обсяги купівлі ними іноземної валюти. В абсолютних цифрах зміни у порівнянні з січнем-лютим не дуже суттєві, але обидва ці фактори призвели до скорочення середньоденного негативного сальдо по операціях фізосіб з валютою з $20−25 млн на день до $12−17 наприкінці березня. До речі, аналогічні тенденції протягом березня спостерігалися й на міжбанківському ринку.

Золотько вважає, що домовленість з МВФ — одна з небагатьох аналогічних позитивних новин, що дійсно вплинули на валютний ринок. «Справа навіть не в узгодженому кредиті, а в закріпленому в меморандумі двоетапному графіку виконання програми, згідно з яким повернення до плаваючого курсу ймовірне не раніше ніж за 12−18 місяців. Цей сигнал ринок зчитав достатньо однозначно», — сказала вона. Очікування, за її словами, щодо збереження фіксованого курсу разом з підвищенням ставок за депозитами в гривні строком від 3-х місяців найближчим часом буде тиснути на попит на іноземну валюту. Негативно впливатиме на курс продовження високо інтенсивних бойових дій на сході, невизначеність щодо «зернового коридору (в середині місяця).

Інф.: NV Бізнес

Коментарі

 

Додати коментар

Захисний код
Оновити