Любовні стосунки особливо розвинулися між кіпрськими банками і російською готівкою. Лише тиждень тому столиця Кіпру Нікосія була найбільшим іноземним рахунком Росії.
Минулого року офіційний потік капіталу досяг 56 мільярдів доларів, і центральний банк, підконтрольний Путіну, підрахував, що кінці двох третин з цієї суми можна знайти у нелегальній діяльності, такій як наркоторгівля, відкати та оптимізація податків.
Щоб зараз не залишалося з російських грошей на нікосійських рахунках, все це, безперечно, залишить Кіпр, але не повернеться назад до Росії. Все це потече у інші європейські раї, на кшталт голландських Антильських і британських Віргінських островів, - пише real-economy.com.ua з посиланням на The New York Times

Путін потопив Кіпр?

З вікон Кремля видно блакитне скло хмарочосів, які з'явилися у часи економічного буму в Росії і могли би замінити західні фінансові центри.

Коли сонце сідає за них, видно, що більшість офісів в середині стоять порожні.

Насправді справжні банківські центри Росії знаходяться в інших країнах.

Московські мільярдери зберігають свої капітали закордоном і реєструють свої компанії, як британські, голландські, швейцарські або кіпрські - які завгодно, аби не російські.

Деякі пліткарі змушують нас повірити в те, що навіть президент Володимир Путін тримає свої гроші в офшорі.

Простими словами, російські гроші бояться Росію через те, що після того, як Борис Єльцин перейшов до капіталізму у дев'яностих роках, Путін не забезпечив захист прав власника.

В цьому і полягає російська грошова параноя. Починаючи з 2008 року, більше 350 мільярдів доларів капіталу залишило країну. Ці мільярди вимагали секретності і утаємниченості, і фінансові острови всередині Європи були їм раді.

Любовні стосунки особливо розвинулися між кіпрськими банками і російською готівкою. Лише тиждень тому столиця Кіпру Нікосія була найбільшим іноземним рахунком Росії.

Але сьогодні цей фінансовий рай лежить в економічних руїнах, його банківський сектор був зруйнований гігантськими запасами грецьких облігацій.

Щоб врятувати Кіпр від банкрутства, трійця ЄС, МВФ і ЄЦБ вигадала суворий декрет, через який кіпрські банки ризикують втратити до 60% депозитів на суму більше 100 тисяч євро.

Нікосія була другою після Москви фінансовою столицею Росії. І вважається, що саме росіяни складають більшість тих людей, що володіють рахунками більшими за сто тисяч євро.

Згідно з даними МВФ, Кіпр був сховищем 34% всіх зовнішніх інвестицій з Росії у 2011 році, і нараховував 28% іноземних прямих інвестицій в Росію.

Але ці гігантські потоки не відображають реальної картини інвестицій за кордон, за якою вражаючі суми російської готівки мандрували через офшорні компанії Нікосії і поверталися у якості іноземних інвестицій.

Як зазначив міністр фінансів Німеччини Вольфганг Шойбле, це викликало підозру щодо відмивання грошей.

У той же час, багато законослухняних російських бізнесменів також тримали там гроші. Російські сталеві олігархи контролювали свої компанії через кіпрські холдингові компанії.

Багато стовпів російської економіки державної власності також мають рахунки на Кіпрі, в тому числі нафтова компанія "Роснафта" і такі банки, як "Сбєрбанк" і ВТБ.

Як так сталося, що стільки російських грошей оселилося на Кіпрі?

Путін прийшов до влади у 2000 році, обіцяючи "диктатуру закону", але багатії втратили віру в нього. На момент 2003 року була заарештована найбагатша людина країни Михайло Ходорковський.

Він був позбавлений своїх найбільших холдингів і кинутий у сибірську тюрму. Це дало зрозуміти, що Путін готовий маніпулювати законом, щоб тримати під контролем будь-яку потенційну загрозу з боку впливовості олігархів.

Тож мандрування капіталу, яке розпочалося у "дикі дев'яності" в Росії, досі не припинилося.

На момент 2011 року МВФ повідомив, що всі п'ять найпопулярніших напрямків іноземних інвестицій з і в Росію були податковими раями. Що говорить про те, що всі ці гроші - офшорні російські гроші.

Середній клас росіян втратив віру в Путіна після 2008 року, коли посеред світової фінансової кризи проявилася бюрократія у всій своїй красі.

Путін зловживав впливом на суди, медіа і місцеві уряди, щоб зосередити владу у руках своєї партії. А значить, люди не могли довіряти "справедливому" розподілу громадських коштів.

Тож, все більше росіян стали зберігати гроші у "надійних місцях", таких як Кіпр.

Ситуація погіршилася ще більше, коли розгорілися протести навколо ув'язнень 2011 року, пов'язаних з виборами, які відновили занепокоєння щодо національної революції.

Минулого року офіційний потік капіталу досяг 56 мільярдів доларів, і центральний банк, підконтрольний Путіну, підрахував, що кінці двох третин з цієї суми можна знайти у нелегальній діяльності, такій як наркоторгівля, відкати та оптимізація податків.

Чому росіяни прибилися до Кіпру? Кіпр - частина ЄС з європейськими законами і регулюванням - майже офіційний рай, де складно було собі уявити державні конфіскації.

Але тепер рейд трійці на їхні рахунки, який росіяни кличуть крадіжкою - надали їм нову порцію антизахідних настроїв і параної.

Щоб зараз не залишалося з російських грошей на нікосійських рахунках, все це, безперечно, залишить Кіпр, але не повернеться назад до Росії.

Все це потече у інші європейські раї, на кшталт голландських Антильських і британських Віргінських островів. Мальта і Люксембург - так само серед ймовірних місць. Але аналітики не ставлять їх на перше місце.

В той же час Брюссель не дрімає. ЄС буде втручатися у офшорні гавані, наполягати на прозорій банківській діяльності і ускладнювати процедуру відмивання грошей.

Це економія по-європейськи, і скаламучені податкові раї не лише наражають Європу на ризик, але і ускладнюють її фінансову систему офшорною корупцією.

І все це не зітре правду, яка виплила з колапсом Нікосії. Виявляється, Європа всипана небезпечними, мінливими податковими гаванями, і їх наявність лише поглиблює складну російську проблему.

Росіяни, у свою чергу, занадто корумповані і занадто параноїдальні, щоб тримати свої мільярди вдома.

Інф.: ua.redtram.com

Коментарі