В Україні з серпня НБУ змінить правила поповнення рахунків готівкою за допомогою терміналів.
Поступово фінансовий моніторинг та боротьба з тіньовими доходами посилюється. Це призведе до того, що рано чи пізно кожному українцеві доведеться легалізувати свої статки.
Що й навіщо зміниться в Україні із серпня?
"Десять років тому в нас переведення в готівку було на такому рівні, що ви просто не повірите. З карток фізосіб знімали шестизначні суми, замовляли на касах. Одна відома у вузьких колах група найняла 500 осіб, кожен з яких щодня знімав сотні тисяч гривень. А деякі відкривали собі рахунки ФОПів та переводили в готівку, роками кримінальні справи тягнуться", – розповідає співробітник відділу фінансового моніторингу OBOZREVATEL.
Рівень тіньової економіки в Україні все ще один із найвищих у Європі, хоча при цьому завдяки посиленню фінансового моніторингу перевести в готівку, легалізувати зароблені в тіні гроші стало складніше. Готівку практично неможливо простежити, проте легально також нею складно скористатися. Великі покупки (від 50 тис. грн) мають здійснюватися безготівково.
Кожен український банк має проводити первинний фінансовий моніторинг. Завдання: не дозволити клієнтам використовувати інфраструктуру банку для того, щоб відмивати, переводити в готівку, легалізувати доходи. Національний банк не відповідає за рівень тіньової економіки, проте при цьому слідкувати за тим, щоб банки проводили фінансовий моніторинг та виконували всі норми закону.
Із серпня Нацбанк лише змінив вимоги до квитанцій. У них мають бути вказані номери телефонів тих, хто поповнює картку. Це не означає, що НБУ у такий спосіб вирішив перемогти тіньовий обіг готівки. Крім того, ідентифікація потрібна і зараз під час поповнення на суму від 5 тис. грн.
Водночас якщо ви хочете заплатити за комуналку, купити квиток (поїзд, автобус, проїзний тощо), сплатити штраф, сплатити податки, то в таких операціях мобільний номер телефону можна не вказувати. "Національний банк України уточнив вимоги до надавачів платіжних послуг та їхніх комерційних агентів під час проведення ними операцій із внесення готівки, зокрема через ПТКС", – пояснили в НБУ.

Я отримую зарплату в конверті. У мене можуть заблокувати рахунки?
Жоден банк публічно не схвалить зарплату в конверті. Фактично це тіньові гроші, з яких не сплачено податки. Однак якщо клієнт банку регулярно отримує однакові суми, не здійснює підозрілі операції (підозрілою може вважатися зокрема занадто часті операції з готівкою, дроблення переказів тощо), ймовірно, проблем не виникне.
Василь Невмержицький, фінансовий експерт, розповідає OBOZREVATEL: передусім будь-який українець повинен подумати про те, навіщо він відкриває рахунок у банку, потім має вказати достовірну інформацію (як він використовуватиме рахунок, які у нього доходи тощо). "Якщо ви вказуєте зарплату, яка не пояснює ваші перекази, заявляєте, що відкриваєте картку для отримання зарплати, а насправді щодня отримуєте перекази за оплату будь-яких послуг, ви ризикуєте привернути увагу фінансового моніторингу", – пояснює експерт.
В одному з українських банків OBOZREVATEL розповідають: багато українців не хочуть відкривати депозити на суму від 400 тис. грн, оскільки не хочуть (або не можуть) підтвердити джерело своїх доходів. Однак насправді фінансовий моніторинг не створює обмеження, а лише посилює контроль.
"Є постанова НБУ №60: будь-який банк, не тільки наш, зобов'язаний попросити клієнта підтвердити джерело коштів. Якщо це переказ, поповнення рахунку, відкриття депозиту на суму від 400 тис. грн, то це обов'язково. Але не тільки за такої умови клієнта можуть попросити документи. Але тут ще від клієнта залежить, якщо є дані про його фінансовий стан, якщо він отримує на картку нашого банку зарплату, якщо він активний, то операцію можуть провести без додаткової перевірки", – пояснюють у банку.
Тобто якщо це операція на 400 тис. грн, підтвердження походження коштів є обов'язковим, незалежно від того, який це клієнт. Водночас якщо ви спробуєте дробити суму, наприклад, через день проводити операцію на 50 тис. грн, банк все одно це помітить, а сама процедура дроблення стане підставою для уважної перевірки клієнта. Деякі банки у такому разі можуть зовсім закрити рахунок клієнта і запропонувати йому перевести залишок коштів у той банк, який вкаже вже колишній клієнт.
Підтвердити джерело свого доходу можна за допомогою довідки про зарплату (її можна отримати на роботі у Пенсійному фонді). Навіть якщо ви зараз не працюєте, але працювали, наприклад, минулого року, довідка про попередній дохід задовольнить банк. Також можна показати документ про те, що ви продали нерухомість, авто тощо або здаєте майно в оренду.
Крім того, можна надати документ про право на спадщину або навіть виграш у лотереї, копію податкової декларації з відміткою контролюючого органу. У банку повинні гарантувати, що отриману інформацію вони не розголошуватимуть (крім як за рішенням суду).
Щоб захистити себе від майбутніх проблем – декларуйте свої доходи, наполягайте на офіційному оформленні та виплаті білої зарплати.

Інф.: Obozrevatel

Коментарі

 

Додати коментар

Захисний код
Оновити