У разі надзвичайної ситуації пів-Києва і області може просто піти під воду
На дамбі ще й не охороняються великі ємності з хлором. Заклади туди хтось вибухівку, Київ злетить у повітря, - Бочковський.
Ситуація з повітрям в Києві залишається складною. Уже кілька днів поспіль українська столиця очолює антирейтинг найбрудніших міст світу. Пожежі, гар з яких вітром несе в Київ, поки локалізувати не вдалося, Більш того - додаються нові осередки займання.

"Країна" поспілкувалася з екс-керівником Держслужби з надзвичайних ситуацій Сергієм Бочковським, якого в 2015 році затримали у справі про корупцію (пізніше вона розвалилася) прямо на засіданні Кабміну при прем'єрі Яценюку.

На цій посаді Бочковського замінив Зорян Шкіряк, з якого, власне, на його думку, і почалася катастрофа в системі.

- Чому Київ задихається? У чому причини смогу, який накрив столицю?

- Причина в пожежах, які взяли в кільце Київ. Є відразу кілька джерел загоряння - зона відчуження, Житомирська, Київська області. Плюс - північно-західний вітер, який поніс увесь цей зміг на столицю. Але якщо копнути глибше - це не проблема, а швидше, наслідок. За останні роки була повністю зруйнована державна система профілактики пожеж та їх ліквідації. Зараз ми пожинаємо плоди ноу-хау від Кабміну Яценюка - мораторію на перевірки і ліквідації пожежної служби. Такої розкоші собі не може дозволити жодна держава. А ми змогли. Мало того, що ліквідували стратегічні служби, так ще й скасували десятки нормативних документів, які створювалися роками. Тепер усе це потрібно створювати фактично з нуля.

- Що відбувається в зоні відчуження? Чому так довго не вдається впорається з пожежею?

- Схоже, Агентство з управління зоною відчуження всі ці роки займалося відвертим окозамилюванням. Лютий там, наприклад, пройшов у нескінченних нарадах і плануванні. У підсумку, коли дійшло до справи, виявилося, що всі заходи є тільки на папері. Ніякої профілактичної протипожежної роботи, як видно, не проводилося. А спроба загасити пожежі з літаків виявилася неефективною, хоча по грошах - це як гасити вогонь золотом.

ДСНС залучили вже через більше тижня, коли вогонь встиг наробити лиха. Ситуацію потрібно було моніторити, в тому числі, з використанням дронів, тепловізорів, автоматики. Очевидно, нічого цього не робили.

Але і Держслужба спрацювала, м'яко кажучи, не дуже добре. Незрозуміло, чому не скористалися шансом, який дав дощ. Після нього полум'я потрібно було добивати, а не звітувати, що проблема вирішена. У підсумку маємо те, що маємо - масштаби пожеж грандіозні, все горить, димить, йде викид радіації.

- Але, за офіційними даними, радіації в столиці немає? Або у вас інші відомості?

- Горить рудий ліс, у повітря піднімається пил і продукти горіння. Не може не бути радіації. Інша справа, що радіація не поширюється по території шаром. В одній зоні може бути чисто, а поруч - смертельний рівень. Допускаю, що поки просто немає повної картинки по радіаційному забрудненню.

- Ви сказали, що пожежі міг попередити комплекс певних заходів. Яких саме? Що потрібно було робити?

- Хоча б елементарне - просіки, мінералізовані смуги, пожежні водойми. Усе це входить в обов'язки Держлісслужби, і раніше ДСНС систематично перевіряла виконання цих заходів і складала припис, якщо таких не було. Але вже п'ять років на перевірки діє мораторій, який ввів Кабмін Яценюка. Вважаю, що Яценюк - перший, хто повинен нести відповідальність за все, що зараз відбувається. Після ліквідації пожеж потрібно провести ретельне розслідування і покарати винних. Щоб це закінчилося не публікаціями в соцмережах, а реальними рішеннями по конкретних людях. Інакше нас чекає ще не одна надзвичайна ситуація. Дамби на підході. Там теж усе пустили на самоплив, а проблема є. Пів-Києва і області може в разі надзвичайної ситуації просто піти під воду.

- Що може статися з дамбою?

- Об'єкти такого рівня потребують системного обстеження, в тому числі, із встановленням спеціальних датчиків, які відстежують критичні параметри. Дамба експлуатується вже багато років, і серйозно її жодного разу не перевіряли (при цьому експерти вже давно попереджають, що будь-яка нова тріщина може стати для греблі фатальною, її просто прорве - Ред.). Ми свого часу порушували це питання. Але Яценюк тоді сказав, що це "дурні забаганки". Я особисто спеціально провів рейд по водозабору і виявилося, що там ще й не охороняються великі ємності з хлором. Заклади туди хтось вибухівку, Київ злетить у повітря. Ми все задокументували, провели зйомку і доповіли про проблему Авакову. З тих пір нічого не змінилося, а перевірок більше не було - мораторій.

Повний текст

Інф.: facenews.ua

Коментарі

 

Додати коментар

Захисний код
Оновити