Олександр Мороз: Плющ підписав Земельний кодекс, навіть не прочитавши
Органи державної влади хочуть зробити товаром землю - головне національне багатство країни.
Український уряд погодився на введення ринку землі сільськогосподарського призначення з 2018 року.
Кабмін в обмін на кредит МВФ погодився, щоб українська земля стала дешевим товаром: в умовах війни та кризи її скуплять за безцінь.

Нагадаємо, що всупереч Конституції України (ст. 142) про володіння землею територіальними громадами України Верховна Рада України ще у 2001 році прийняла Земельний кодекс України, яким нівелювала конституційні права тергромад і дозволила через органи місцевого самоврядування приватизувати землю фізичним особам:
"Стаття 25. Приватизація земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій
1. При приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій земельні ділянки передаються працівникам цих підприємств, установ та організацій, працівникам державних та комунальних закладів освіти, культури, охорони здоров'я, розташованих на території відповідної ради, а також пенсіонерам з їх числа з визначенням кожному з них земельної частки (паю).

2. Рішення про приватизацію земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій приймають органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень за клопотанням працівників цих підприємств, установ та організацій.

3. Землі у приватну власність особам, зазначеним у частині першій цієї статті, передаються безоплатно.

Уже тоді Голова Соціалістичної партії України Олександр Мороз бив на сполох: заявив про факти фальсифікації голосування за Земельний кодекс:
"Соціалістична партія України планує найближчим часом звернутися до Печерського місцевого суду Києва з позовною заявою про фальсифікацію результатів голосування Земельний кодекс". Про це лідер СПУ Олександр Мороз повідомив 31 жовтня 2001 року на прес-конференції.

Він зазначив, що за Земельний кодекс проголосував лише 221 депутат, а не 232, як оголосила Лічильна комісія Верховної Ради. Олександр Мороз переконаний, що "факти фальсифікації повинні бути предметом розгляду суду першої інстанції і предметом розгляду регламентного парламентського комітету, звернення до якого також готується".

Член фракції СПУ Валентина Семенюк зазначила численні порушення в ході голосування Земельного кодексу, виявлені фракцією. Вона зазначила, що, незважаючи на те, що керівництво Верховної Ради "боїться показувати бюлетені і протоколи", фракції СПУ вдалося отримати копії. Так, за словами Валентини Семенюк, у протоколі номер 3 Лічильної комісії міститься інформація про те, що бюлетені отримали 402 депутати, здано було 240. "Про те, куди поділися інші бюлетені, ніяких документальних даних немає", зазначила вона.

Валентина Семенюк також зазначила, що два депутати голосували проти прийняття Земельного кодексу - Валерій Асадчев і Микола Лавриненко.
6 депутатів підтримали Земельний кодекс тільки в другому читанні. Серед них - Сергій Кияшко, Микола Лавриненко, Іван Салій, Юрій Кармазін та інші. На 9 бюлетенях взагалі немає підписів народних депутатів.

Соціалісти також опублікували копії документів, у яких вказується, що 11 депутатів перебували в цей день у відрядженнях, причому шість із них були в закордонних відрядженнях. На лікарняному, зокрема, перебувала Ганна Антоньєва, 5 депутатів перебували у відпустках. "А згідно з результатами голосування більшість із цих депутатів проголосували за Земельний кодекс", відзначили члени СПУ.

Олександр Мороз також підкреслив, що Голова Верховної Ради Іван Плющ "негайно підписав Земельний кодекс, навіть не читав його". У той же час лідер СПУ нагадав, що після прийняття закону про вибори "Плющ тягнув час". Крім того, Олександр Мороз зазначив, що Президент України Леонід Кучма, "навіть не бачивши документа, заявив, що підпише його". Лідер СПУ навів висловлювання глави держави, що "нарешті, його укази будуть освячені законом".

Олександр Мороз вважає, що таким чином керівництво держави хотіло відзвітувати перед Заходом у прийнятті Земельного кодексу. При цьому, за словами лідера СПУ, введення мораторію на продаж землі терміном на 5 років свідчить про те, що "керівництво держави боїться вводити це положення в дію на час свого перебування при владі, оскільки воно може викликати значне соціальне напруження в державі".

Відповідаючи на питання, чи не використовують представники парламентської більшості в суді в якості контрагргумента той факт, що члени КПУ викрали частину бюлетенів під час голосування, О.Мороз відповів, що "у нас демократичний суд і він розбереться", додавши, що під час другого голосування використовувалися інші бюлетені.

Очевидно, історія прийняття Земельного кодексу є показовою для розуміння намірів сучасних прихватизаторів з Печерських пагорбів і вона рано чи пізно має бути розслідувана.

Павло Січкар, журналіст,
для порталу "Воля народу"

Коментарі

 

Add comment

Security code
Refresh