Від того, як ми почнемо ранок, залежить увесь день. Сніданки настільки важливі в нашому житті, що практично не залишилося про них невідомих фактів.
В ЗМІ багато інформації про корисні властивості каш, фруктів, вражає кількість звичайних сендвічів та коктейлів.
Дієтологи в один голос радять нам не забувати вранці про ситний і смачний сніданок.
Але напевно вам відомо не все. Тримайте міцніше своє печиво та каву. Ми починаємо!

10. Вчені з Гарвадського університету зробили відкриття, що сніданок робить людей більш товариськими. Дослідження проводили в школах штатів Балтімор і Філадельфія. Учнів поділили на дві групи. Одна вживала їжу вранці впродовж тижня, друга не їла. Результати показали, що ті, хто не покидає батьківський дім без корисного сніданку, досягають набагато більших успіхів в математиці і активніше спілкуються з однолітками.

9. Не можна відмовлятися від сніданку водіям. Сідати за кермо без ранкової їжі – небезпечно. Статистика показує, що аварії частіше скоюють ті, хто не брав вранці нічого до рота.

8. Самі тривалі і щільні сніданки існували в українських багатих сім’ях. Така трапеза могла тривати з полудня до третьої години дня. За цей час можна було і слона з’їсти, але паньство віддавало перевагу юшці, засмаженій свинці, кашам, пирогам, оладкам і млинцям.

7. Згідно зі статистикою, близько 15% українців сьогодні виходять вранці з дому не снідаючи. Але це не саме велике число. У Німеччині, наприклад, на початку дня не їсть чверть населення.

6. Найбільше за сніданком з’їдали шотландці. Є відомості про те, що в 18 сторіччі на їх столах були зазвичай різні каші з вершками, закуски з оленини, свинини, яловичини, червона солона і копчена риба. Запивали все це пивом, сидром, потім чаєм з молоком або без. А на десерт залишали булочку з маслом і медом.

5 Шведський король Густав III був першим, хто захотів знайти шкоду в каві. Але нічого довести йому не вдалося. У 18 столітті каву почали відносити до небезпечного і загадкового напою. Король наказав двом братам вживати постійно одному чай, другому каву, а лікарям спостерігати за їх станом. Але експеримент зірвався, той, хто вживав чай, помер.

4. Ще один цікавий факт про каву. Ті, хто любить цей напій, набагато активніші в приватному житті.

3. Найбільший сніданок відбувся 17 квітня 1998 року в Дубаї. У ньому взяли участь 13 797 осіб. Їли тоді звичайну кашу.

2. Угорські кухарі приготували найбільшу яєчню з світі. Про її поїдання не відомо нічого, але на таке 300-кілограмове блюдо треба було 5 тисяч яєць.

1. Найбільша сума, яку можна заплатити за сніданок – 36 тисяч доларів. Такі нескромні сніданки складаються з круассана із золотими прикрасами, кава із зерен «Копи Лювак», які готуються в шлунках куниць, джему з червоної смородини і чарки вишуканого крюшону.

Інф.: lubov-plus.org.ua

Коментарі

 

Add comment

Security code
Refresh