Економічні підсумки перших п'яти місяців, навіть якщо судити тільки за офіційними даними, показують, що в Україні йде стійка рецесія. Однак, почалася вона не в поточному, а в минулому році.
Вже 11 місяців поспіль, починаючи з третього кварталу 2012 року в країні падає рівень промислового виробництва, скорочуються обсяги вантажоперевезень та будівництва.
При стагнації оптового ринку спостерігається невелике зростання роздрібних продажів, але і воно сповільнюється квартал від кварталу.

На тлі зниження економічної активності спостерігається чудова картина нульової інфляції і «стабільності» національної валюти. Правда, ця стабільність підтримується зниженням обсягів золотовалютних резервів, які незважаючи на всі хитрощі НБУ (паспортизація обміну валюти, примусовий продаж експортерами 50% валютної виручки і т.д.) тануть як сніг по весні. Стабільність, досягнута такою ціною, у свою чергу, є чинником, що провокує подальше падіння економіки. На це звертають увагу не тільки представники вітчизняного бізнесу, а й іноземні експерти.

Так, Лешек Бальцерович (віце-прем’єр-міністр Республіки Польщі (1997-2000), виступаючи на першій міжнародній бізнес-конференції «Україна і партнери», що проходила в Києві 13-14 червня цього року, заявив, що неможливо бути конкурентоспроможними, зберігаючи фіксований курс національної валюти, коли для цього немає жодних підстав. «Стабільний курс гривні дуже популярний в Україні, як я знаю, але це не допоможе в конкурентній боротьбі на зовнішніх ринках», — зазначив Бальцерович.

Розуміючи ризики можливої девальвації гривні вже восени (альтернатива девальвації є - але вона ризикує «спалити» залишки ЗВР і перенести ризики на 2014 рік), Московська біржа представила на ф‘ючерсні торги на валютну пару долар. Як пише «Комерсант-Україна», поки що основним наслідком запуску ф'ючерса стала поява ще одного девальваційного прогнозу — російські спекулянти очікують ослаблення гривні у вересні до 8,37 грн/дол. Але вже саме появи такого інструменту говорить про побоювання найбільшого торгового партнера України.

Безумовно, можна не звертати увагу на те, що відбувається за кордоном і переконувати себе в тому, що все це підступи «руки Кремля». Однак, інформація виходить зі стін українського парламенту виявляється не менш цікавою і гідною того, щоб поставитися серйозно до прогнозами фінансових ринків. 18 червня народний депутат Андрій Павловський на своїй сторінці в Facebook написав буквально наступне: «Перший заступник міністра фінансів Анатолій Мярковський під час обговорення бюджетної резолюції в профільному комітеті відмовився назвати курс валют і рівень інфляції на майбутній рік мотивуючи це тим, що це викличе паніку серед населення». Прогнози Мінфіну завжди відрізнялися консервативністю і досить високою точністю. Відмови їх оприлюднити це дуже тривожний сигнал, незалежно від того, які цифри не були названі.

Якщо економічні підсумки червня будуть порівнянні з травневими, то можна буде однозначно стверджувати: Україна очікує негативне зростання ВВП і зниження рівня життя населення вже восени-взимку цього року. Так як перекрити майже 10%-й спад промвиробництва за півроку банально нічим. А немає виробництва - немає грошей в економіці. І вся надія тільки на нові кредити. Нові ж кредити — це злидні в середньостроковій перспективі.

Інф.: vkurse.ua

Коментарі

 

Add comment

Security code
Refresh