Як працює випробувана у бойових умовах американська система ПРО і ППО.
У рамках нового пакету допомоги на 1,85 мільярда доларів Сполучені Штати нададуть Україні зенітно-ракетні комплекси Patriot, які значно посилять протиповітряну та протиракетну оборону України. Цей комплекс дозволить створити ешелоновану систему ППО. Patriot — далекобійна зброя, здатна вражати повітряні цілі на відстані до 150 кілометрів.

Речник командування Повітряних сил України повідомив, що зазвичай навчання на Patriot займає близько 6 місяців. Але Юрій Ігнат, речник командування Повітряних сил Збройних сил України, запевнив, що українські воїни зможуть  опанувати Patriot у набагато коротший термін.

"Комплекси західного зразка доволі сучасні, дуже багато чого в них автоматизовано, зменшено вплив «людського фактору». Тому перенавчитися на ці комплекси не є великою проблемою. Хоча для цього і потрібен певний час", – сказав Юрій Ігнат.


Patriot вважається однією з найкращих систем протиповітряної та протиракетної оборони у світі. Однією з його головних переваг є те, що він може збивати не тільки літаки, крилаті ракети, а й балістичні ракети. Ці ракети є найнебезпечнішими для України. Правда в тому, що наші системи ППО не призначені для боротьби з балістичними ракетами. Адже балістична ракета летить не над поверхнею землі, а підіймається по балістичній траєкторії вгору і звідти майже вертикально, на величезній швидкості атакує ціль.

«Проти балістичних ракет, на жаль, немає у нас ефективного захисту. Це балістика, вона летить фактично з космосу, летить на величезній швидкості вниз. Збивати їх фактично нереально, але протидіяти можна», – розказав на одному з брифінгів  Юрій Ігнат.

Американський виробник стверджує, що Patriot може перехоплювати балістичні ракети на висотах до  20 кілометрів.

Вашингтонський Центр стратегічних і міжнародних досліджень (CSIS) заявляє, що система протиракетної оборони MIM-104 Patriot є провідною системою протиракетної та протиповітряної оборони армії США. Ця система протиповітряної оборони вперше з'явилася в 1982 році і пройшла бойове хрещення в 1991 році під час війни в Перській затоці. Саме тоді «Патріот» активно почав використовуватись як система протиракетної оборони від іракських ракет, а не як зенітно-ракетний комплекс проти авіації. З того часу Patriot і ракети-перехоплювачі, які він використовує, виробники постійно модернізували. Зараз комплекс оптимізований для захисту від балістичних і крилатих ракет, а також ефективний проти військових літаків і вертольотів.

MIM-104 Patriot виробництва компанії Raytheon – роками перевірена і випробувана система. Він знаходиться на озброєнні багатьох країн, не лише членів НАТО, а й Саудівської Аравії, Кувейту, Японії, Ізраїлю та Південної Кореї.

Усі країни-оператори отримали модернізовану версію комплексу, 2001 року – MIM-104 Patriot PAC-3 (Hit-to-kill, «одна ракета – одна ціль»). Ця система дозволяє максимально ефективно вражати балістичні ракети. Ще одна особливість останнього варіанту (РАС-3) полягає в тому, що ракета-перехоплювач влучає в ціль безпосередньо, а не вибухає поруч з нею.

Зенітний комплекс призначений для повного прикриття великих адміністративних і промислових центрів, баз ВМС і ВПС від усіх існуючих засобів повітряного нападу в умовах сильного радіоелектронного опору противника. MIM-104 Patriot може виявляти та розпізнавати понад 100 повітряних цілей одночасно, безперервно супроводжувати 8 з них і розраховувати дані для пуску. Patriot здатний одночасно запускати до трьох ракет по цілі.

Батарея Patriot складається з чотирьох пускових установок. Комплекс озброєний трьома типами ракет – MIM-104A для перехоплення аеродинамічних цілей (ППО), MIM-104B з функцією пасивного наведення на постановники перешкод або наземні радари (протирадарні ракети). Крім того, батарея несе ракети ракети MIM-104C/D/E, які перехоплюють балістичні цілі. Максимальна висота ураження цілі – 24,2 км, дальність – 50-160 км, залежно від типу ракети.

Для знищення повітряних цілей MIM-104 Patriot PAC-3 використовує ракету PAC-2, яка, як стверджується, здатна знищувати літаки противника на відстані до 160 кілометрів. Ракета має власну радіолокаційну головку самонаведення і може досягати швидкості 4,1 Маха – близько 5000 кілометрів на годину. Запуск однієї ракети системи Patriot може коштувати близько 3 мільйонів доларів. Звичайно, комплекс не найновіший, йому вже 40 років, але аналогів у світі мало.

Але Patriot, як і всі системи, має й слабкі місця. Недоліки пов’язані зі складністю у експлуатації, яку гарно помітно на прикладі кадрово-організаційної структури армії США, де ця система ППО функціонує у складі батальйону. До складу підрозділу зазвичай входять командний пункт, ремонтна рота і від чотирьох до шести батарей ППО.

У свою чергу, кожна батарея складається з шести пускових установок, радіолокаційної станції, пристрою зв'язку, польової електростанції та центру управління вогнем. Загальний штат батареї 70-90 осіб, а батальйон Patriot - це 600 бійців. Тобто, коли йдеться про ЗРК MIM-104 Patriot, потрібно мати перед очима не одну пускову, а понад півтисячі бійців, більшість з яких - вузькоспеціалізовані фахівці-інженери, а також понад півсотні окремих машин. Але ефективність використання і захисту повітряного простору вартий всіх витрат, пов’язаних з експлуатацію й бойовим застосуванням цієї системи ПРО і ППО.

Богдан Тузов, Київ
Інфографіка Олександр Шингур
Інф.: Укрінформ

 

Коментарі

 

Add comment

Security code
Refresh