ЗАЯВА
 Координаційної ради з питань захисту української мови
при Київській міській організації товариства «Меморіал»
                             ім. В.Стуса

    З приводу завершення XI Міжнародного конкурсу
             з української мови імені Петра Яцика

 
         Завершується XI Міжнародний конкурс з української мови імені Петра Яцика, започаткований у 2000 році. За цей час суспільний захід, започаткований знаним громадським діячем із Канади Петром Яциком за підтримки органів державної влади України, став важливою загальнонаціональною справою, прикладом державницького підходу до підтримки рідної мови, символом єднання довкола найголовнішого, що є в кожної нації.
Упродовж 2007-2008 рр. було видано три укази Президента Україниі прийнято Постанову Кабінету Міністрів про заснування чотирнадцяти  щорічних стипендій Президента України переможцям конкурсу.
         Зі зміною політичної влади в Україні розпочався наступ на цей націєтворчий захід. Щоправда, не одразу. Президент Віктор Янукович 11 травня 2010 року у вітанні з нагоди завершення X конкурсу назвав його «неоціненною інвестицією в майбутнє нашої держави». Але вже 30 вересня 2010 року Президент України підписує Указ «Про Міжнародний мовно-літературний конкурс учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка», спрямований, як сказано в Указі, «на підвищення рівня знань з української мови і літератури, рідних мов і літератур, виховання у молодого покоління любові до мов Українського народу, забезпечення їх всебічного розвитку».
Цим указомВіктор Янукович ввів абсурдне поняття «мови Українського народу», яке суперечить Конституції України. Таким чином було покладено початок знищення Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика.26 жовтня 2010 року з’явився наказ Міністерства освіти і науки «Про проведення Міжнародного мовно-літературногоконкурсу учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка у 2010-2011 навчальному році».
Того ж самого дня на офіційному сайті Міносвіти було повідомлено, що  Міністерство й надалі підтримуватиме Міжнародний конкурс з української мови імені Петра Яцика. Проте через кілька абзаців сказано таке: «…фінансування організаційних заходів щодо проведення Міжнародного конкурсу знавців української мови імені Петра Яцика, яке повністю лягало на плечі МОН та держави, починаючи з 2006 року, є порушенням чинного законодавства. Про це йдеться у звіті Головного контрольно-ревізійного управління. Такі статті витрат не передбачені у Державному бюджеті України. Рішення про участь у конкурсі мовознавців імені Петра Яцика є виключно прерогативою керівників загальноосвітніх середніх навчальних закладів». У цій заяві є ще одна неправда: проведення Міжнародного конкурсу з української мови ім. Петра Яцика майже повністю фінансували Ліга українських меценатів та інші благодійники.
1 листопада 2010 року Д. Табачник замість наказу про проведення Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика, як це було в попередні роки, надіслав листа в усі місцеві управління освіти України, в якому є такий абзац: «Інформуємо також, що цього року з метою стимулювання учнівської та студентської молоді до вивчення української мови і літератури та в рамках підготовки до відзначення у 2014 році 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка Указом Президента України від 30.09.2010 №928/2010 «Про Міжнародний мовно-літературний конкурс учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка» започатковано Міжнародний мовно-літературний конкурс учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка». У Сумській області розцінили цей лист таким чином, що конкурс там не було проведено. Це позбавило десятків тисяч школярів і студентів можливості випробувати себе в чесному і некорупційному мовному змаганні.
Фактично новий конкурс був задуманий для того, щоб усунути із суспільного життя Міжнародний конкурс з української мови імені Петра Яцика.
Разом із тим, Кабінет Міністрів України досі не затвердив Положення про Міжнародний мовно-літературний конкурс учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка, як мав би це зробити згідно з президентським Указом, до 30 грудня 2010 року. А Міносвіти, яке начебто провело конкурс, досі не оприлюднило інформації про його переможців.   
За останні роки кількість учасників конкурсу імені Петра Яцика сягала майже 5 мільйонів осіб з понад 20 країн світу. Тепер же влада руйнує добре налагоджену систему проведення конкурсу з української мови, штучно понижує його масовість і тим самим підриває престиж української мови як державної. Усе це робиться підступно й методично і є ще однією ланкою стратегії нищення української нації.
Українці, будьмо пильні! Вимагаймо від влади виконання чинних нормативних актів, прийнятих на підтримку Міжнародного конкурсу з української мови ім. П.Яцика. Гуртуймося для відсічі антиукраїнській гуманітарній політиці режиму Януковича.
 
Голова Координаційної ради, членНаціональної
спілки журналістів України                                     Тарас Марусик
 
Професор Національного університету
«Києво-Могилянська академія», Надзвичайний
і Повноважний Посол України                                  Володимир Василенко
 
Голова Київського благодійного фонду імені
О. Гірника «Українським дітям – українське слово»,
Народний депутат України                                      Юрій Гнаткевич
 
Професор Національного університету
«Києво-Могилянська академія»                                 Лариса Масенко
 
Автор «Мовного балансу України»,
політтехнолог, віце-президент Української PR Ліги    Олег Медведєв
 
Професор Національного університету
«Києво-Могилянська академія»                                 Володимир Панченко
 
лауреат Національної премії України
імені Тараса Шевченка, виконавчий
директор Ліги українських меценатів                       Михайло Слабошпицький
 
Професор Київського міжнародного університету,
Заслужений діяч науки і техніки України,
член Центрального правління Всеукраїнського
товариства “Просвіта ” ім. Тараса Шевченка              Іван Ющук 
                                    
Директор Всеукраїнської громадської організації
"Громадськийрух "Не будь байдужим!"                      Оксана Левкова
                                                     
Старший викладач  Національного університету
 «Києво-Могилянська академія»,
експерт Центру політико-правових реформ              Олексій Курінний
 
Редактор сайту «Слово і діло»,
правозахисник                                                       Володимир Богайчук
 
Заступник голови громадської
організації  «Люстрація»                                         Олександр Куліковський
 
Голова Комітету захисту українських
журналістів                                                            Микола Закалюжний
 
Старший викладач  Національного університету
 «Києво-Могилянська академія»                                Оксана Калиновська
 
Громадянський рух «Відсіч»                                     Артур Переверзєв
 
Голова Міжнародної громадської організації

«Конгрес захисту української мови»                          Валентина Стрілько  

Генеральний директор Фундації ім. Олега Ольжича,
Заслужений працівник культури України                   Сергій Кот 

Коментарі

 

Add comment

Security code
Refresh