Українська та американська делегації провели перемовини у Саудівській Аравії щодо мирного процесу, а російська делегація тільки туди прибула й долучиться до розмови завтра.
Під час переговорів обговорювалась безпека судноплавства та припинення атак на українські порти. Також йшлося про обмін полоненими та повернення українських дітей.
"Завершили зустріч з американською командою. Розмова була конструктивною та змістовною — обговорили ключові питання, зокрема в енергетичній сфері", - повідомив міністр оборони Рустем Умєров, який присутній на перемовинах.

Планується, що загалом сторони мають узгодити деталі так званого енергетичного перемирʼя, а також можливий режим тиші на Чорному морі.
Про ці два аспекти мирного процесу домовились Дональд Трамп і Володимир Путін 18 березня.
Сторони мають домовитись про деталі цих угод.

Що сказав Віткофф

На цьому тлі спецпосланець Дональда Трампа Стів Віткофф після інтерв'ю Такеру Карлсону, в якому він повторював багато російських тез про війну в Україні, дав інтерв'ю телеканалу Fox News (звідки Карлсона кілька років тому звільнили).
У цьому новому інтерв'ю Віткоффа запитали, чи вважає він, що Володимир Путін хоче захопити ще більше українських територій чи навіть напасти на інші європейські країни.

"Я просто не бачу, щоб він хотів взяти всю Європу. - відповів Віткофф. — У цьому сенсі я йому вірю на слово, і я думаю, що європейці теж починають приходити до цієї віри. Але це і не має значення. Це академічне питання… На порядку денному — зупинити вбивства, зупинити різанину. Давайте покінчимо з цим".

Віткофф торкнувся того, що його зауваження про Україну або, наприклад, нелегітимні "референдуми", влаштовані Росією на окупованих територіях, були сприйняті як прийняття позиції Путіна. "У країні Росія є думка, що це російські території", - сказав Віткофф, а "референдуми" "виправдовують" дії Москви. "Це я не стаю на чийсь бік. Я просто пояснюю, в чому проблема", - цитує його AFP.

Говорячи про переговори, які мають відбутися в Саудівській Аравії, Віткофф очікує на "реальний прогрес, особливо в частині припинення вогню в Чорному морі для кораблів з обох країн".

"А від цього ви природно перейдете до повноцінного припинення вогню - для усіх видів вогню", - додав він.

Про те, що зернова угода буде обговорюватись у Саудівській Аравії наступного тижня, підтвердив і речник Кремля Дмитро Пєсков. Він ще раз підтвердив, що російська делегація почне працювати в Саудівській Аравії тільки наступного тижня.

Російський перемовник Григорій Карасін заявив, що їхня делегація вже в Ер-Ріаді, але розмова запланована на 24 березня.

Що кажуть в Україні

Натомість міністр оборони України Рустем Умєров без анонсу заявив, що українська та американська команди провели зустріч у Саудівській Аравії ввечері 23 березня.

"Розпочали зустріч з американською командою в Ріяді. Виконуємо завдання президента України щодо наближення достойного миру для нашої держави і гарантування безпеки. На столі, зокрема, пропозиції для безпеки обʼєктів енергетики та інфраструктури. Сьогодні працюємо над низкою складних технічних питань — у складі нашої делегації фахівці з енергетики, а також військові представники морської та повітряної компонент", - написав Умєров.

Під час зустрічі обговорювали припинення обстрілів українських портів у Херсонській та Миколаївській областях і в Одесі, а також питання інфраструктури та безпеки судноплавства. Про це пізніше повідомив радник керівника Офісу президента Сергій Лещенко.

Делегації також говорили про припинення вогню та повернення українських дітей і військовополонених.

"Йшлося про взаємне припинення вогню - ми не атакуємо їхні об'єкти на морі, у тому числі річкові, вони не атакують наші об'єкти та наші порти", - сказав він.

Лещенко зазначив, що переговори - це технічний процес і подібні зустрічі стануть регулярними.

Про деталі перемовин ще під час розмови розповів Володимир Зеленський.

"Сьогодні вже друга зустріч української та американської команд у Саудівській Аравії. Цього разу більш технічного рівня – наші військові, наші дипломати, наші представники міністерства енергетики", - заявив Зеленський. Умєров тоді доповів Зеленському про перебіг перемовин.

"Наша команда працює абсолютно конструктивно, розмова достатньо корисна. Робота делегацій триває. Але про що б ми зараз не говорили з нашими партнерами, потрібно дотиснути Путіна до реального наказу припинити удари: хто цю війну приніс, той і повинен її забрати", - заявив Зеленський.

Українська команда не згадувала про зернову угоду і Чорне море. Раніше українська, російська та американська сторона анонсували початок перемовин у Саудівській Аравії на 24 березня.

Планувалось, що американці будуть проводити човникову "дипломатію": українська та російська делегації не спілкуватимуться, але будуть в одному готелі. Україна буде вести діалог зі США, а США - з Росією.

Вперше "Зернову угоду" уклали влітку 2022 року, при цьому посередниками виступали Туреччина та ООН: Москва та Київ підписували з ними окремі договори. Однак приблизно через рік Росія вийшла з угоди, звинувативши Захід у невиконанні частини її умов, зокрема, щодо скасування санкцій на російські добрива.

Проте з того часу Україна знайшла способи відновити головний експортний шлях для свого зерна у Чорному морі в обсягах, близьких до довоєнних. А українські морські безпілотні дрони загнали Чорноморський флот РФ аж у Новоросійськ, а багато його головних кораблів українці потопили.

У результаті 2024 року обсяги експорту українського зерна перевищили довоєнні показники.

Інф.: BBC

Коментарі

 

Add comment

Security code
Refresh