Ніч з 26 на 27 листопада, вочевидь, видалась безсонною для 35-річної депутатки Верховної Ради Мар'яни Безуглої.
Ввечері, вночі і майже весь наступний день вона написала в своїх соцмережах майже з десяток постів з критикою головнокомандувача Збройних сил України Валерія Залужного – одного з найбільш популярних публічних діячів країни. І закликала його звільнитись. Це спричинило справжню бурю в українському політичному житті.
Ключовий закид Безуглої, яка, зокрема, є заступницею голови парламентського комітету з нацбезпеки і оборони, стосувався того, що головком ЗСУ начебто "не зміг надати план задуму на 2024 рік".
"Ні великий, ні маленький, ні асиметричний, ні симетричний", – наголосила депутатка.
При цьому вона оприлюднила надані генштабом кількісні показники мобілізації на наступний рік, а саме 20 тисяч чоловіків на місяць. Слід зауважити, що, згідно з законодавством, ці дані можуть складати державну таємницю, а їх розголошення є кримінально караним діяннями.
"Ця дискусія була непублічною, але напруження наростало і зараз ситуація така, що якщо військове керівництво не може надати ніякого задуму на 2024 рік, а всі їхні пропозиції щодо мобілізації зводяться до того, що треба більше людей без жодної пропозиції зі змін системи ЗСУ, то таке керівництво має піти". – заявила Безугла.
Ця її атака проти Залужного викликала вибуховий ефект. При цьому в останні тижні Безугла декілька разів вже публікувала критичні дописи в бік керівництва генштабу ЗСУ, звинувачуючи їх в неефективності.
Все це відбувалось на фоні інсайдерських чуток про конфлікт між офісом президента Зеленського і вищим військовим командуванням, який лише поглибився після публікації на початку листопада статті Валерія Залужного в британському виданні The Economist.
Там він в доволі песимістичному тоні описав стан справ на полі бою, зауваживши, що фактично війна переходить в стадію позиційного протистояння, яке вигідне Росії.
"Це не патова ситуація", – публічно відреагував на це український президент. А заступник голови його офісу Ігор Жовква висловився ще жорсткіше, порадивши військовим "менше коментувати у ЗМІ події на фронті".
Тоді політики та експерти серйозно обговорювали можливість відставки Залужного, а прямий заклик до цього від Безуглої багато хто міг сприйняти як певний сигнал чи "промацування" з Банкової.
Сама депутатка у розмові з ВВС Україна заперечила, що виконувала чиюсь вказівку.
Заяви Безуглої не засудили найвищі керівники держави, проте це зробили багато депутатів від "Слуги народу".

Хто така Безугла?
Мар'яна Безугла відкрито критикує військове керівництво і особисто Залужного. Її позицію засудили деякі депутати від власної фракції "Слуга народу"
Мар'яна Безугла не має безпосереднього відношення до військової справи, хоча певний час служила в зоні АТО, а потім працювала в Міноборони. Там вона займалася реформуванням медичних служб у Збройних силах, оскільки має медичну освіту і навіть працювала за фахом у київській поліклініці.
Олексій Гордєєв, колишній співробітник проєктного офісу реформ міністерства оборони, до якого була долучена Безугла, каже, що вже тоді її визначальними рисами характеру були впертість, лідерські амбіції і "вміння йти вперед, наче танк".
Він також характеризує її особу як control freak, тобто, прихильницю мікроменеджменту. "На жаль, Безугла - типовий приклад, коли інтелект та впертість працюють зі знаком "мінус", – резюмує Гордєєв. – Коли відсутнє розуміння контексту і коли партійне середовище не контролює голосистих спікерок, а навпаки їх використовує".
Ще один колишній співробітник офісу реформ відмовився давати характеристику Безуглій, але на умовах анонімності зауважив, що зараз перебуває "в шоці" від її дій і наголосив, що вона пише "дуже неправильні речі".
Полишивши медичну кар'єру і роботу в Міноборони, в 2019 році Безуглій вдалось потрапити в політику. Вона виграла вибори на мажоритарному окрузі на київській Оболоні, представляючи президентську партію "Слуга народу".
Доволі неочікувано у парламенті вона отримала посаду заступника голови комітету з питань нацоборони, безпеки і розвідки. Там Мар'яна Безугла розпочала доволі бурхливу діяльність, пов'язану з найбільш чутливими питаннями спецслужб і армії.

Зокрема, саме у її віданні була кардинальна реформа Служби безпеки України, яка так і не була реалізована, а також вона очолювала парламентську комісію щодо так званого "вагнергейту".
Цей скандал був пов'язаний із зірваною операцією української військової розвідки в липні 2020 року. План полягав в тому, щоб примусово посадити в Києві літак і заарештувати 33 найманців російської приватної військової компанії "Вагнер" на його борту. В останній момент операція була зірвана і російським бойовикам вдалось уникнути пастки.
Парламентська опозиція і навіть колишні працівники розвідки звинуватили офіс президента Зеленського у витоку інформації і зриві спецоперації. ТСК, яку очолила Безугла, мала б з'ясувати подробиці справи. Однак за підсумками своєї роботи парламентська комісія так і не знайшла відповіді на це питання, щоправда, окремо наголосивши, що ОП точно не причетний до цього скандалу.
Ще декілька неоднозначних випадків з Безуглою трапились вже під час повномасштабного вторгнення в Україну. Зокрема негативну реакцію з боку військових і політиків викликало те, що вона як депутат їздила на фронт і перебувала на командних пунктах під час бойових дій. Наприклад, під час важких боїв за Сєвєродонецьк і Лисичанськ в червні минулого року.
Сама вона наполягала, що не втручалась у роботу військових, а вивчала їхні потреби, щоб допомогти у своїй роботі як депутат.
Що говорять про атаку на Залужного?
У своїх дописах Мар'яна Безугла критикує головкома ЗСУ за "радянізацію" української армії, за недостатньо пророблений план контрнаступу влітку цього року, і навіть за те, що досі не звільнений з посади багаторічний очільник Національної академії сухопутних військ Павло Ткачук.
Крім того, вона побіжно звинувачує керівництво генштабу в покриванні генералів, які, на її думку, неефективно виконують свої обов'язки. Серед таких вона називає Героя України, колишнього командира 10-ї окремої гірсько-штурмової бригади Василя Зубанича. Безугла називає його кумом очільника генштабу Сергія Шаптали і зауважує, що саме він відповідав за невдалий наступ на півдні в цьому році.

В абсолютній більшості своїй українські політики, суспільні діячі і військові засудили саме Безуглу за її слова про Залужного.
Секретар Ради нацбезпеки і оборони Олексій Данілов наголосив, що лише Росія зацікавлена в тому, щоб скористатися "так званою напругою" між президентом України Володимиром Зеленським та головнокомандувачем ЗСУ Валерієм Залужним. Це його інтерв'ю було записане до заяви Безуглої, але вийшло саме зранку у розпал скандалу.
Депутати від "Слуги народу" Євгенія Кравчук, Богдан Яременко, Тетяна Циба, Максим Бужанський, Галина Янченко та багато інших також назвали недоречними заяви Безуглої.
"В умовах війни питання до військово-політичного керівництва повинні бути виключно в рамках чітко визначених процедур та інституцій. Інакше - це розцінюється як дискредитація і провокація, що грає на руку ворогу", – написала Циба на своїй сторінці в фейсбуці.
А депутат Яременко прямо написав, що "усім треба набратися мужності замовкнути до кінця війни".

При цьому керівництво парламенту чи партії дії Безуглої не засудили.
Безугла каже, що Залужний створив в Україні "маленьку радянську армію", яка ніколи не переможе "велику радянську армію", тобто Росію. Її опоненти зауважують, що головком ЗСУ оперує тими ресурсами, які є в його наявності
Обурення нападами на головкома висловили у фракції "Європейська солідарність", а депутат від "Голосу", секретар комітету з нацбезпеки Роман Костенко заперечив слова Безуглої про відсутність плану дій генштабу на 2024 рік.
За його словами, цей документ існує, але через секретність може бути представлений виключно на Ставці Верховного головнокомандувача.
"Плани є однозначно. Я до них не залучений, але знаю в цілому, які є плани. Те, що їх не знають окремі депутатки – це не означає, що плану немає. Я думаю, що його знає президент. Він же не каже, що плану немає, і ставка про це не каже", – сказав Костенко в інтерв'ю Liga.net.
До того ж він звертає увагу, що дії Безуглої можуть бути інспіровані офісом президента Зеленського. "Якби в офісі не хотіли, щоб та чи інша риторика не виходила від депутатів слуг народу – вона б звідти не виходила. Це я бачу за 5 років перебування в парламенті".

Політолог Володимир Фесенко впевнений, що дії Безуглої насправді несуть більше шкоди Зеленському, ніж користі. Оскільки у випадку звільнення Залужного той може стати потужним політичним конкурентом для чинного глави держави.

"Пані Мар’яна Безугла, мабуть, думає, що вона зробила велику послугу президенту Зеленському, закликаючи до відставки Залужного. – вказує політолог. – Насправді вона своїми провокаційними заявами вже наробила багато шкоди президентській команді. Як це не парадоксально, але те, що вона пропонує, по суті є міною сповільненої дії проти президента Зеленського, і, певною мірою, проти інтересів України в умовах війни".
В офісі президента відмовились коментувати ВВС це питання.

Як свої дії пояснює Безугла?
Депутат Безугла заперечує, що погоджує свою критику на адресу керівництва ЗСУ з Офісом президента.
Мар'яна Безугла погодилась в ексклюзивному інтерв'ю ВВС Україна пояснити мотиви своїх дій. Попри величезне обурення, яке викликали її дописи в соцмережах, вона не вважає їх помилкою.
"Це не помилка. Це частина айсберга усієї цієї правди, що відбувається, і чому я безпосереднім свідком є. Це я ще дуже делікатно сказала. Ми зараз на роздоріжжі і я взяла на себе цю ношу".
Вона заперечує, що погоджувала свої заяви з ОП і робила їх в інтересах президента Зеленського.
"Можна сказати, що мене "прорвало". Це не через всі ці теорії, що я начебто "тестую реакцію суспільства". - каже депутатка. - "Я сама генерую собі тези. Звісно, я в комунікації зі своєю командою, але часто мені доводиться наполягати щодо певних моментів. Бо так вийшло, що з нардепів ніхто так глибоко не занурювався в те, що відбувається в ЗСУ".
За її словами, вона довго намагалась непублічно розв'язати проблемні питання української армії, але не отримала конструктивної взаємодії від генштабу.
"Я пишу очевидні речі, військові це прекрасно знають. Вони знають і про непотизм генералітету і про рішення "йдіть штурмуйте посадку прямо" і про те, яким чином готувалися бригади. Це все прекрасно відомо".
На питання, чи поділяє вона думку секретаря РНБО, що роздування "протиріч" між Зеленським і Залужним працює в інтересах РФ, Безугла відповіла ухильно.
"Росія завжди хоче посіяти в Україні внутрішні суперечності", - наголосила парламентар.
"Я вважаю, що ми маємо бути відвертими, не грати ні у внутрішні, ні у зовнішні політичні ігри. Є об’єктивна реальність: ЗСУ мають бути сучасними. Якщо вони не стануть сучасними – ми програємо. Ми не переможемо Росію кількістю".
Однак назвати прізвище того, хто, на її думку, має замінити Залужного на посаді головкома, Безугла відмовилась.
"Я не буду говорити про кадрові рішення. Але якщо ви питаєте мою думку, то я вважаю, що ніхто з попередньої когорти представників генеральських фракцій не має отримати цей пост".
За її словами, в керівництво ЗСУ мають прийти нові офіцери з нижчої ланки.
"Є серед генералітету буквально 5% "білих ворон" в їхньому негативному відборі. Але є багато бойових офіцерів на рівні командирів бригад, яких треба рухати вгору. Але їх не рухають, там "скляна стеля". Чому не поставити того ж полковника на генеральську посаду?"
Мар'яна Безугла також запевняє, що не допустила розкриття держтаємниці, оприлюднивши дані про мобілізаційний план на наступний рік: "Ні, це не державна таємниця. По-перше, я оприлюднила приблизні дані і написала, що "не менше 20 тисяч". Я провела попередню експертизу, перед тим, як це написати".
Депутатка продовжує наполягати на відсутності в генштабу "плану дій" на 2024 рік. За її словами, про це "знають всі в нашому середовищі і знають партнери".
Генеральний штаб відмовився відреагувати ВВС Україна на ці обвинувачення зі сторони Безуглої, зауваживши, що тут немає чого коментувати.

Олег Черниш
Інф.: BBC Україна

Коментарі

 

Add comment

Security code
Refresh