altЖан-Домінік Жуліані: “Правової держави в Україні немає, а владу узурповано ще гірше, ніж у Росії”
Фундація Роберта Шумана є одною з небагатьох європейських аналітичних структур, яка системно приділяє увагу українській тематиці. Її керівник — Жан-Домінік Жуліані — не раз особисто відвідував Україну. В інтерв’ю Тижню дослідник проаналізував ситуацією з дотриманням офіційним Києвом стандартів правової держави та виклав свою позицію щодо переслідувань представників попереднього українського уряду

УТ: Пане Жуліані, “Фундація Шумана” та особисто ви не раз висловлювали критику стосовно політичних процесів в Україні, а нині щойно оприлюднили заклик до бойкоту Євро-2012...

 - Наша структура, засаднича мета якої — просування ідеї європейської інтеграції, - дійсно уважно стежить за подіями в Україні. Я був у Києві восени. Юлія Тимошенко, Юрій Луценко, Валерій Іващенко вже перебували за ґратами. Я зустрічався з багатьма дуже різними людьми, і я зрозумів, зокрема, під час розмови з одним із українських урядовців, що він не уявляє зовсім, наскільки нам у Європейському Союзі нестерпне таке нехтування принципами права. Членів останнього помаранчевого уряду звинувачують за статтями старого, ще радянського Кримінального кодексу, які давно потребують нової редакції. Вироки по їхніх справах в Європейському Союзі переважно сприймаються як політичні маневри. Депутати з правлячої партії, з якими мені випало спілкуватися у Києві, не приховували, що в такий спосіб влада зводить рахунки з попередниками. Євросоюз не може закривати очі на такі вчинки. Якщо лідерів української опозиції не буде звільнено, ми ще маємо час зорганізувати матчі з Євро-2012, наприклад, у Німеччині.
 
УТ: Уявімо, що команда Януковича вирішила врятувати державний імідж та покращити відносини із західним світом та негайно, перед самим чемпіонатом, знайдуть привід звільнити Тимошенко та Луценко. Чи допоміг би цей демарш, на вашу думку, почати з нового листа переговори про угоду про асоціацію та зону вільної торгівлі між Україною та ЄС?
 
- В Україні сьогодні системно порушуються стандарти правової держави. Поспішні косметичні дії миттєво справі не зарадять. Ідеться не лише про долю Тимошенко та Луценка, а про майбутнє цілої країни. Депутати Європейського парламенту, політики, активісти західного громадянського суспільства вже сформували своє бачення. Я люблю Україну, у цій державі є насправді чудові люди, прекрасні ресурси, цілковито європейська, заповзятлива молодь... Але мушу констатувати, що правової держави в Україні немає, а владу узурповано ще гірше, ніж у Росії.
 
УТ:  В одній зі своїх недавніх публікацій на українські теми ви закликаєте європейські держави заборонити в’їзд українським державним керівникам. Ви вважаєте, такі санкції можуть стати реальністю?
 
- Так. Ми були одними з перших, хто заговорив про імовірні санкції. Також я дізнався, що й міністр закордонних справ Польщі висловився в тому ж дусі. На рівні Європейського Союзу обговорюється можливість арештів банківських рахунків високих українських чиновників. Українська влада всім чарівно усміхається, чинить європейцям шантаж та сподіваються зіграти на суперечностях між інтересами різних країн ЄС. Це — невірний розрахунок. Європейський Союз є повністю солідарним по двох позиціях: дотримання прав людини та стандартів правової держави. Звичайно, Польща має дещо специфічну позицію, бо це — найближчий сусід. Але по засадничих питаннях Варшава згідна з рештою членів ЄС.
 
УТ: У жовтні в Україні відбудуться парламентські вибори. Як ви вважаєте, чи багато громадян ЄС приїдуть спостерігачами?
 
- Впевнений, що так. Нині в світі практично не відбувається серйозних перегонів без присутності європейських спостерігачів, які вважаються фахівцями по питаннях виборчого права.
 
УТ: Франція щойно обрала нового президента. Чи можна сподіватися на тяглість бачення Парижем української ситуації? Колишній міністр закордонних справ не раз публічно засудив політичні процеси в Україні, французький посол у справах прав людини Франсуа Зімерей двічі навідувався до Харкова, сподіваючись дістати дозвіл на зустріч із Юлією Тимошенко...
 
- Безперечно. Критичність тону, можливо, ще підсилиться. Свого часу європейці підтримали ініціативу Польщі, яка хотіла організувати Євро-2012 спільно з Україною. Це був дипломатичний жест періоду президента Ющенка. Але з часом ми побачили, що українська влада практикує значно гіршу внутрішню політику, ніж все, що ми лише могли уявити. Тональність спілкування стала жорсткою. На мою думку, майбутній лівий уряд Франції буде ще вимогливішим у питаннях дотримання людських прав.
 
УТ: Я  чула, під час вашого останнього перебування в Україні ви подали запит на побачення із Тимошенко?
 
- Так, суто з принципу я робив запит. Але, як майже всі інші, дістав відмову. Ситуація неприпустима. Йдеться не лише про долю пані Тимошенко — лідера української опозиції, але й про всіх решту українських політичних в’язнів. Можу вас запевнити: доки українська внутрішня політика не зміниться, переговори про угоду щодо зони вільної торгівлі не зрушать з місця.


Спілкувалася Алла Лазарева,
Франція


СпіС 

Коментарі

 

Add comment

Security code
Refresh