Freedom House: May Be Taken Unprecedented International Sanctions On Ukraine
За висновком Freedom House, в Україні посилюється концентрація влади в руках президента Януковича і його родини. У Сенаті США зареєстровано вже дві резолюції, які пропонують застосування санкцій щодо України. Таку ситуацію деякі американські експерти називають безпрецедентною. У травні сенатор-республіканець Джеймс Інхоф Клацнути запропонував проект резолюції, який закликає об'єднати міжнародні зусилля щодо звільнення Юлії Тимошенко та інших опозиціонерів.
Впродовж наступних тижнів українське керівництво має зробити остаточний вибір – або і надалі утримувати за ґратами опозиціонерів і здійснювати подальшу централізацію влади, або показати світові, що країна справді хоче інтегруватися до Європи , провівши чесні парламентські вибори і припинивши вибіркове правосуддя, йдеться у звіті міжнародної організації Freedom House.
Звіт під назвою "Захищаючи українську демократію-2" організація оприлюднила у четвер, 20 липня, у Вашингтоні.
Рік тому організація вже представляла документ щодо стану демократії в Україні. Нинішній звіт є результатом поновленого моніторингу.
За висновком організації, в Україні посилюється концентрація влади в руках президента Януковича і його родини, втім, за оцінкою експертів, громадянське суспільство не послабилось, а стало більш активним.
"Процеси в Україні впливають на динаміку розвитку в усій Євразії, цим пояснюється наша значна увага до України. До того ж, нинішні негативні процеси в Україні не є незворотніми. Наша мета – привернути увагу української сторони до наших висновків", - наголосив один з авторів звіту, представник Атлантичної Ради США Деймон Вілсон.
Знівельовані досягнення
За словами експертів, головними проблемами в Україні лишається вибіркове переслідування опозиції і корупція, водночас як зазначили автори звіту, в Україні менше скаржаться на втручання СБУ в роботу громадських організацій , що було більшою проблемою рік тому. За оцінкою Freedom House, серйозною проблемою залишається контроль владою в Україні мас-медіа, зокрема, телебачення.
Серед позитивів було названо, зокрема, ухвалення необхідного законодавства щодо неурядових організацій, закону про доступ до публічної інформації, розвиток нових енергетичних проектів та протидія зусиллям Росії інтегрувати Україну у Митний Союз.
Однак, за словами експертів, усі досягненні нівелюються на фоні того, що Юлія Тимошенко, Юрій Луценко й інші опозиціонери залишаються за ґратами.
"Дедалі більше розмов про застосування санкцій щодо України. Хоча ми не радимо це робити на цьому етапі, все ж сподіваємось, що ситуація з санкціями довкола Росії, та й сама можливість ухвалення санкцій стане "дзвоником" для українському уряду щодо того, що він прямує неправильним шляхом", - наголосив президент Freedom House Девід Креймер.
Відносно Росії цього тижня в Сенаті був здійснений ще один крок у напрямку остаточного ухвалення "списку Магнітського", який має на меті запровадити санкції проти російських чиновників, причетних до загибелі російського юриста Сєргєя Магнітського.
Санкції все ближче
У Сенаті США зареєстровано вже дві резолюції, які пропонують застосування санкцій щодо України. Таку ситуацію деякі американські експерти називають безпрецедентною. У травні сенатор-республіканець Джеймс Інхоф Клацнути запропонував проект резолюції, який закликає об'єднати міжнародні зусилля щодо звільнення Юлії Тимошенко та інших опозиціонерів.
Сенатор пропонує заборонити в'їзду до США українським посадовцям, в тому числі президенту Віктору Януковичу і генпрокурору Віктору Пшонці.
Цього тижня інший сенатор-республіканець Крістофер Сміт презентував свою резолюцію.
Вона закликає до відмови у видачі американських віз українським посадовцям, причетним до серйозних порушень прав людини, антидемократичних дій, таких як фальсифікації на виборах або корупція.
Обидва сенатори відзначають, що за президентства Віктора Януковича в Україні спостерігається регрес в демократичному розвитку і наголошують, що Заходу слід ретельно стежити, як будуть проведені парламентські перегони.
Представники українського влади наголошують, що забезпечать повний доступ спостерігачів до моніторингу перегонів.
Сигнал для України
Оцінюючи реальність застосування санкції проти України незалежний експерт у Вашингтоні Назар Холод наголошує, що від України, на відміну від Росії чи Білорусі, Сполучені Штати ще чекають позитивних змін.
Водночас тривожним сигналом, за словами експерта, є те, що всі, кого українське керівництво називає стратегічними партнерами - США, ЄС і Росія гостро висловилися проти політично мотивованого переслідування опозиції в Україні.
"Це дуже сильний сигнал для України, який свідчить про те, що українське керівництво втратило довіру союзників. Коли рік тому про санкції проти України лише несміливо дискутували на політичних форумах, то тепер такі плани набувають конкретних обрисів" - зазначає Назар Холод.
"Якщо українське керівництво не хоче почути сигналів від міжнародної спільноти, то принаймні воно повинно дослухатися до інстинктів самозбереження. Запровадження санкцій проти українського керівництва зруйнує усі плани українських чиновників безтурботно насолоджуватися життям", - додає експерт.
Наталка Хижняк для ВВС Україна, Вашингтон
Коментарі