Мільйони людей заразилися коронавірусом SARS-CoV-2 від початку пандемії
Захворювання, спричинене вірусом, може вразити легені, а також мозок та пошкодити там кровоносні судини.
Коронавірус SARS-CoV-2 вражає не тільки легені та дихальні шляхи, але й багато органів людського тіла. Дослідницький консорціум, що включає Німецькі центри досліджень легень (DZL), серцево-судинних досліджень (DZHK) та досліджень інфекцій (DZIF), пояснює у дослідженні, нещодавно опублікованому в спеціалізованому журналі Nature Neuroscience , як SARS-CoV-2 ушкоджує дрібні кровоносні судини у мозку.

Як пише DZIF у поточному прес-релізі, зараження коронавірусом SARS-CoV-2 відбувається через дихальні шляхи. В них також відбувається більшість процесу хвороби.

Однак на ранньому етапі з'ясувалося, що постраждали багато інших органів та кровоносні судини. Неврологічні симптоми можуть виникати як у гострій, так і в пізній фазі захворювання.

До них відносяться звичайне порушення смаку або епілептичні напади, інсульти, втрата свідомості та стану сплутаності свідомості. Як SARS-CoV-2 викликає ці когнітивні та психіатричні симптоми, значною мірою неясно.

Результати про те, чи вірус безпосередньо впливає на клітини мозку, суперечливі. Проте відомо, що збудник атакує кровоносні судини, зокрема головного мозку. Виходячи з цього, міжнародний консорціум на чолі з фармакологом Любека професором Маркусом Шванінгером (DZHK) запитав, який механізм є причиною пошкодження мозку. Для цього дослідники вивчили мікрокровеносні судини і ендотеліальні клітини, що їх вистилають.

Результати досліджень вчених показують, що коронавірус може проникнути в клітину через рецептор ACE2, утворений деякими ендотеліальними клітинами, і викликати характерну патологію, яку можна побачити під мікроскопом.

Вірусний фермент Mpro руйнує власний білок організму NEMO в ендотеліальних клітинах і таким чином запускає програму загибелі клітин. Головний висновок поточного дослідження полягає в тому, що таким чином руйнуються клітини ендотеліальні і гематоенцефалічний бар'єр.

Дослідники вперше виявили механізм, за допомогою якого Sars-CoV-2 безпосередньо пошкоджує мікросудини у головному мозку.

Інф.: lenta.ua

Коментарі

 

Add comment

Security code
Refresh