Івана Купала 2024 Україна відзначатиме за новим церковним календарем - у червні
Івана Купала - свято, яке дійшло до нас із часів язичництва, оповите різними легендами та повір'ями. Попри язичницьке коріння, його широко відзначають і сьогодні та вірять, що ніч на Івана Купала сповнена чудес. Про традиції, ритуали, а також заборони цього дня розповідаємо в матеріалі.
  Свято Івана Купала та його історія
День Івана Купала прийшов до нас від стародавніх слов'ян і спочатку був присвячений літньому сонцестоянню. У цей час наші пращури поклонялися богу Купала, покровителю плодоношення і цвітіння. Від Купали походив і головний ритуал цього дня - купання у водоймах і лазнях. Вважалося, що таким чином змивали з себе гріхи і хвороби.
З приходом християнства свято отримало нове трактування - його стали називати на честь святого Іоанна Хрестителя, різдво якого також відзначали в цю дату. Так свято з Купали стало Івана Купала і поєднало в собі язичницьке та християнське коріння.
Відео дня
Коли свято Івана Купала у 2024 році
Дата свята змінювалася вже кілька разів. Спочатку, як говорили, його відзначали в день літнього сонцестояння, але під час переходу на юліанський календар дата змістилася на 7 липня, на день Різдва Іоанна Хрестителя (астрономічний день літнього сонцестояння припадає 20 або 21 червня). Після того, як 1 вересня 2023 року Православна церква України перейшла на новоюліанський календар, Різдво Іоанна Хрестителя змістилося на 13 днів раніше - з ним і свято Купала.
Івана Купала 2024 року Україна відзначатиме 24 червня за новим календарем і 7 липня - за старим.
Хоча правильніше було б відзначати Купалу саме в літнє сонцестояння, який 2024 року випадає на 20 червня, коли настає найкоротша ніч у році.
Традиції дня і що не можна робити на Івана Купала

Свято Купала багате на звичаї.
Одна з традицій - у ніч на Купалу влаштовують народні гуляння. На берегах річок і озер розпалюють великі багаття, через які стрибають - роблять ритуальне обмивання вогнем, що очищає і позбавляє від хвороб. Наші пращури в купальському багатті спалювали всі старі й непотрібні речі, вогнищу нашіптували всі болі й образи, щоб вони пішли за димом.
За старих часів вважалося, що той, хто не з'явився біля купальського багаття - або відьма, або чаклун.
Ще один ритуал свята - потрібно вмитися росою, яка в ніч на Купалу стає чудодійною, тож будь-хто, хто вмиється нею, буде здоровим і красивим протягом року.
Чи можна купатися на Івана Купала? Так, у свято обов'язково потрібно скупатися, але зробити це потрібно до заходу сонця.
Найвідоміша легенда найкоротшої купальської ночі - у цей час раз на рік, рівно опівночі і на дуже коротку мить, розквітає папороть. Якщо її знайти вночі в лісі, то вона покаже скарб, а також принесе щастя і багатство. Звісно, цвіт папороті охороняють темні сили, тож не кожному дано його знайти та використати.
Крім папороті, в ніч на Івана Купалу збирають мати-й-мачуху, полин, кропиву, багно та материнку, які сушать, готують з них лікувальні відвари, а за старих часів травами обкурювали оселі, проганяючи все недобре та привертаючи удачу й достаток. Зібрані в купальську ніч квіти іван-да-мар'я розкладають по кутах оселі - вони захищають житло від злодіїв, а на порозі хати та на підвіконнях кладуть кропиву - вона відваджує відьом.
Читайте також:

Є у свято Купал і низка заборон:
    у ніч на Купала не можна спати - у гості може нагрянути нечисть і нашкодити домашнім тваринам;
    не можна в купальську ніч ходити до лісу - нечисть може нашкодити (тому за квіткою папороті вирушають тільки найвідважніші);
    не варто купатися вночі - з тієї самої причини, що й ходити в ліс;
    у саме свято не можна давати в борг - погана прикмета, яка обіцяє злидні та проблеми з грошима.
Продавати або віддавати свої речі на Купала теж не можна, а також піднімати з землі гроші, знайдені на свято, - привернеш у дім хвороби і неприємності.

Прикмети та ворожіння на Івана Купала
До нашого часу збереглося безліч купальських ворожінь. Найпопулярніше ворожіння на Івана Купала пов'язане зі стрибками через купальське багаття. Вважається, хто стрибне через багаття вище за всіх, у того буде найщасливіший рік. Стрибають через вогонь і парами, тримаючись за руки - тим, кому при цьому вдасться не розімкнути рук, обіцяють міцний і щасливий шлюб.

Дівчата ворожать на суджених за допомогою вінків із трав і квітів. До вінка потрібно прикріпити запалену свічку і спустити його на воду:
    у який бік попливе вінок - у той бік і будеш заміжня;
    вінок, що далеко поплив, означає швидке заміжжя або довге життя;
    якщо вінок крутиться на місці, то заміжжя потрібно відкласти до наступного року.

Якщо ж вінок тоне, то дівчина вийде заміж ще не скоро.
За прикметами, якщо в ніч на свято зоряне небо - буде багато грибів, а якщо багато роси на Купалу - до багатого врожаю огірків. Є також ще одна цікава прикмета - кажуть, що будь-яке бажання збудеться, якщо на Івана Купалу перелізти через дванадцять різних огорож.

Інф.:  УНІАН

Коментарі

 

Add comment

Security code
Refresh