Виконавців-стрілочників призначено
Виступаючи на колегії Міністерства внутрішніх справ, президент Росії Володимир Путін зажадав якнайшвидшого розкриття, як він висловився, "резонансного злочину" вбивства Бориса Нємцова. Мало того, також зажадав запобігання подібних подій у майбутньому. Щодо останнього, це навряд чи, тому що політичні вбивства стали складовою частиною російської дійсності.

Оскільки національний лідер наказав, об’єднана слідча група відразу ж, доклавши неймовірних зусиль, звітувала про виконану з успіхом роботу. П’ятьох підозрюваних, і всі вони з Чечні, вже затримали, і в знаменитому Басманному суді Москви їх взяли під варту.

Один із них — Заур Дадаєв вже зізнався в участі у вбивстві Нємцова. Другий обвинувачений — Анзор Губашев — заявив, що він невинний. Брат Губашева Шагід, якого було затримано разом з Анзором, стверджує, що непричетний до вбивства. Заура Дадаєва, Анзора та Шагіда Губашевих було заарештовано в Інгушетії.

Інших двох підозрюваних, Хамзада Бахаєва і Тамерлана Ескерханова, було затримано в Одинцовському районі Підмосков’я. Як передає ТАРС, Бахаєв заявив, що дізнався про вбивство Бориса Нємцова з преси. Останній фігурант, Тамерлан Ескерханов, повідомив про наявність у нього алібі. За його словами, він був на роботі. Ще один підозрюваний у причетності до вбивства, мешканець Грозного Беслан Шаванов, загинув під час затримання після того, як до нього додому приїхали оперативники.

Цікаво, що про затримання двох підозрюваних першим повідомив глава ФСБ Олександр Бортніков. Хоча це функція і право Слідчого комітету (СК), оскільки ФСБ та МВС лише здійснюють оперативне супроводження слідства. Це не випадковий факт.

Повідомлення Бортнікова свідчить про гризню держбезпеки та поліції, а також протистояння їх зі слідством. Це було завжди, і так само зрозумілим є бажання вирватися вперед, відрапортувати начальнику про свої досягнення.

Набагато важливішим є той факт, що за проблемами у відносинах між спецслужбами стоять різні групи на самій верхівці російської влади. Тут окреслилися досить характерні риси.

Почнемо з того, що Заур Дадаєв — не випадковий кілер і тим більше не «барсеточник», що йому приписувалося, якими переповнена Москва. Він служив у батальйоні «Північ» заступником командира. Це не проста військова частина, а фактично гвардія керівника Чечні Кадирова. Своєрідні опричники місцевого царя. Саме їх почали називати кадирівцями. Напевно Кадиров довго не міг зрозуміти, чому його підлеглого вибрали як підозрюваного у вбивстві Нємцова. Лише через 23 години він виступив на його захист, особливо тиснучи на те, що Дадаєв — орденоносець, воював у лісах проти бандитів і терористів і завжди вирізнявся любов’ю до Росії. Справжній патріот, як сказав чеченський начальник.

Враховуючи особливі відносини Володимира Путіна і Рамзана Кадирова важко уявити, що затримання Дадаєва було особистим рішенням оперативників та слідчих. У Москві чудово розуміли, яка може бути реакція як Кадирова, так і його оточення. Щобільше, дуже багато серйозних людей у Чечні, які були учасниками пакту про ненапад і взаємну допомогу між Москвою та Грозним, можуть багато про що замислитися. Насамперед  про себе коханих. З російської столиці йшли гроші, центр не особливо цікавився подробицями місцевих подій і тим, що особливо важливо, як виділені кошти витрачаються. Натомість чеченська еліта забезпечувала відносний спокій і зовнішню лояльність.

Тепер виникає ймовірність того, що пакт, який забезпечує спокій у Чечні, може бути переглянуто. З іншого боку, затримання Заура Дадаєва може означати усунення Кадирова від безпосереднього управління республікою. Досить небезпечна і складна операція, оскільки підточується основа конструкції влади. Однак ці проблеми є відображенням протистояння в московських коридорах влади, що посилюється. Поки чеченського лідера нагороджують орденом, тим самим даючи зрозуміти, що турбуватися не слід. Сталін теж так робив зі своєю черговою жертвою. Нагороджував, а вночі забирали до Лефортово.

Як повідомляє радіостанція «Эхо Москвы», глава адміністрації Путіна Сергій Іванов вже більше двох тижнів не з’являвся на публіці. На останньому засіданні Ради безпеки, а так само на колегії МВС його не було. Зрозуміло, що таке можливо з будь-яких серйозних причин. У будь-якому разі відсутність Іванова матиме кадрові та політичні наслідки.

Вже більше двох місяців у російській пресі поширюються чутки про майбутню заміну глави МВС Володимира Колокольцева на колишнього начальника охорони Путіна Віктора Золотова, якого минулого року було призначено командувачем Внутрішніми військами МВС. Однак така заміна викликала протидію чекістів. Удар було нанесено у вигляді арешту заступника Колокольцева, генерала МВС Дениса Сугробова силами ФСБ. Тепер призначення Золотова на посаду глави МВС є малоймовірним. Врахуємо, що призначення Золотова лобіював саме Сергій Іванов, і руйнування комбінації з призначенням Золотова фактично б’є по голові адміністрації президента. Тож відсутність на публіці Сергія Іванова, незалежно від причин. явно свідчить про його хитке становище.

Інтригують проти Іванова два діяча. По-перше, перший заступник керівника адміністрації президента В’ячеслав Володін, тісно пов’язаний із керівництвом ФСБ і, по-друге, вельми відомий в Україні Владислав Сурков, нині помічник президента. Останній хоче знову повернутися до адміністрації президента на «своє місце». Одне для нього погано. Цьому активно протидіє Володін. Ці два ведмеді в барлогу під назвою адміністрація президента ніяк поміститися не можуть. Принципово.

Сурков тісно пов’язаний і в минулому курував Кадирова. Якщо наказ на вбивство Нємцова надійшов для виконання до Грозного, то Володін разом із ФСБ «пропустили» вбивство, а потім дуже швидко знайшли виконавців. Своє отримав Іванов, Золотов, Кадиров і камарилья Володіна. Тільки кожен своє.

Чеченський слід, можливо, не обмежиться лише Північним Кавказом. Не випадково розробляється версія про закордонних замовників вбивства Нємцова. Вже промайнуло повідомлення, що перевіряється причетність бійців батальйону імені Джохара Дудаєва до вбивства. Батальйон воює на Донбасі проти терористів і в ньому є чеченці. Куди заведе слідство така версія, залишається тільки здогадуватися. Аж до Михайла Ходорковського, якого можуть оголосити в міжнародний розшук за кримінальним обвинуваченням. Заразом буде кинуто тінь і на Україну, що теж важливо для російської влади у зв’язку з провалами у справі Надії Савченко.

Залежно від результату боротьби Володіна, Іванова та Суркова, слідство може піти більш простим, але вельми надійним шляхом. Як повідомляє інтернет-видання «Росбалт» з посиланням на джерело в правоохоронних органах, підозрюваний у вбивстві Бориса Нємцова Заур Дадаєв розповів, через що було скоєно вбивство політика. За словами джерела, Дадаєв заявив, що Нємцова вбили через негативні висловлювання про мусульман, котрі проживають в Росії, й іслам загалом. «Фактично Дадаєв зізнався в організації цього злочину. Тому якихось гучних викриттів або затримань у рамках розслідування очікувати не варто», — вважає джерело« Росбалта».

Замовники й організатори вбивства Бориса Нємцова на разі можуть спати спокійно. Їм нічого не загрожує. Стрілочники, як завжди, відповідатимуть за все.

Інф.: day.kiev.ua

Коментарі

 

Додати коментар

Захисний код
Оновити