Християни сьогодні вшановують Пресвяту Богородицю
На другий день Рiздва, 8 сiчня, християни вшановують Матiр Iсуса - Пресвяту Богородицю та Йосипа Обручника Про життя Дiви Марiї вiдомо не так багато - скупi уривки з Євангелiй, церковних переказiв, богословських праць. А ким була Пресвята Богородиця - де народилась, як зростала, як доля звела її iз Йосипом, де перебувала пiсля розп'яття свого благословенного Сина? Про це говоримо iз протоiєреєм Михаїлом Сиваком, проректором Львiвської православної богословської академiї УПЦ КП.
- Отче, чому саме 8 сiчня вшановуємо Пресвяту Родину?
- Згiдно з церковним уставом, пiсля великих свят, наступного дня вшановують пам'ять тих, хто причетний до подiї свята. Тож пiсля Рiздва Христового 7 сiчня згадують про Дiву Марiю та Йосипа Обручника.

- Яким було дитинство Богоматерi?

- Батьки Марiї, Йоаким та Анна, жили в Назаретi. Сiм'ю їхню усi знали як благочестиву - подружжя проводило багато часу в постах та молитвi. Пара вже була на схилi вiку, а дiтей не мала. За тодiшнiм єврейським звичаєм, бездiтнiсть вважалась великим грiхом, тож Йоакима та Анну постiйно осуджували, ганьбили. Ревнi молитви були почутi - Анна зачала та народила дiвчинку, яку назвали Марiєю. Коли їй сповнилося три роки, сталася подiя, яку знаємо як Введення у храм Пресвятої Богородицi. Батьки привели маленьку доньку на виховання до святинi. Первосвященик Захарiя повiв Марiю у вiвтар - туди вiн сам мiг заходити лише раз на рiк, а жiнкам це було взагалi заборонено! При храмi Пречиста жила до приблизно 14 рокiв. Вона, як i iншi дiви, прислуговувала - допомагала на службах, пряла, прибирала.

- А як доля звела Дiву Марiю з Йосипом?

- У тi часи в єврейському суспiльствi шлюб i народження дiтей було священним обов'язком - кожен повинен був створити сiм'ю. Євреї жили месiанськими очiкуваннями, i в кожному новонародженому бачили потенцiйного Спасителя. Тому всiх дiвчат, що дiйшли певного вiку, видавались замiж. З Пречистою все було по-iншому - закон велiв одружити Марiю, але вона сказала священикам про обiтницю безшлюбностi, яку дала Господу. В храмi усi були враженi, i щоб виконати закон хоча б позiрно, вирiшили знайти Дiвi Марiї нареченого - не мужа, а опiкуна. Одружуватись тодi можна було з представником твого роду, тож кiлька мужiв з роду Давидового принесли до храму свої жезли i залишили на нiч. Костур Йосипа на ранок розквiтнув, так вiн став опiкуном Дiви Марiї.

- Що знаємо про Йосипа?

- Це був благочествиий старець, названий обручником, а не чоловiком Марiї - аби пiдкреслити, що цей шлюб був суто "зовнiшнiм", а взаємини мiж ними були як мiж дiдусем i внучкою. Йосип на той час був у поважному вiцi, мав уже дорослих дiтей. Та вiн ревно оберiгав дiвство Марiї - не пiзнав її нi до народження Христа, нi пiсля того. Йосип же, коли побачив, що Марiя вагiтна, спершу хотiв її вiдпустити - бо у той час жiнку за зраду вбивали камiнням. Та увi снi вiн мав видiння про те, що все, що дiється, - воля Господа. Тож Йосип ревно опiкувався i Пречистою, i дитятком.

Олена КОВАЛЬСЬКА

До слова
Перший мученик Христовий
- 9 сiчня, у третiй день рiздвяних свят, вшановують святого, який першим помер мученицькою смертю за Христа - Степана, - розповiдає архиєпископ Чернiгiвський та Нiжинський Євстратiй Зоря, голова iнформацiйно-видавничого управлiння УПЦ КП. - Вiн був архидияконом та одним iз сiмдесяти апостолiв, яких вибрав святий Петро. Прожив Степан всього близько 30 рокiв, а померши мученицькою смертю, удостоївся вшанування упродовж уже майже двох тисяч рокiв. Мощi первомученика й досi зберiгаються у храмi святого Степана в мiстi Генуї (Iталiя).

Богданна МАРТИНИК
Фото: poetryclub.com.ua
Інф.:
expres.ua

Коментарі

 

Додати коментар

Захисний код
Оновити