ВОЛЯ НАРОДУ: громадсько-політичний портал - Історія
Воля народу: громадсько-політичний портал




 
 
 
 

волог.:

тиск:

вітер:

 
 
 

волог.:

тиск:

вітер:

 
 
 

волог.:

тиск:

вітер:

 
 
 

волог.:

тиск:

вітер:

 
 
 

волог.:

тиск:

вітер:

 
Календар
У 2022-му відзначаємо такі знаменні дати:
12 січня - 115 років з дня народження Сергія Корольова, першого головного конструктора ракетно-космічних систем (1907-1966)
17 лютого - 130-річчя з дня народження Йосифа Сліпого, глави УГКЦ (1892-1984)
18 лютого - 70-річчя з дня народження Джеймса Мейса, дослідника Голодомору в Україні (1952-2004)
22 серпня - 30-річчя передачі повноважень від УНР сучасній Україні

30 листопада - 20 років з дня створення Демократичного об'єднання "Українська Національна Рада" (УНРада)
3 грудня - 300-річчя Григорія Сковороди,  українського філософа (1722-1794)
24 грудня - 85-річчя В'ячеслава Чорновола (1937-1999)









Історія

Музейники закликають Януковича викупити раритетні гривні часів Русі на аукціоні в Москві

9 лютого у Москві Східно-Європейський Антикварний Дім проведе аукціон "Монети, ордени, медалі". Серед лотів - срібленики та гривні часів Русі. Українські музейники наголошують, що пам'ятки Руської держави мають повернутися в Україну. Побіжно вони зазначають, що те, яким чином згадані пам'ятки потрапили до Москви, лишається загадкою.
"До наших днів дійшло дуже мало подібних раритетів! В українських музеях зберігається буквально кілька екземплярів подібного рівня!", - пише журнал "Музеї України".
Працівники музейної сфери звертаються до перших осіб держави та всіх, хто має можливість викупити експонати, посприяти у поверненні князівських речей Україні. Про це пише gazeta.ua (Фото: domantik.ru).
Детальніше
 

19 січня - Хрещення Господнє (Водохреща) - третє і завершальне свято різдвяно-новорічного циклу

Історія та традиції свята        
Йордана (або Ордана, Водохреща, Богоявлення) — третє і завершальне велике свято різдвяно-новорічного циклу, яке православні та греко-католицькі християни відзначають 19 січня. З ним пов’язують хрещення на Йордані Христа.
Коли Ісус Христос досяг 30-річного віку, він прийняв хрещення в річці Йордан. Вийшов на берег, а з небес почувся голос Бога-Батька, який назвав Ісуса своїм Сином. І на нього зійшов Святий Дух в образі голуба. Звідси ще одна назва — Богоявлення. Православні та греко-католики вважають, що саме це свято засвідчує таїнство Святої Трійці. Адже в цей день, за християнським вченням, з’явився Бог у трьох іпостасях: Бог Отець — в голосі, Син Божий — у плоті, Дух Святий — у вигляді голуба.
 

15 січня 1992 року Президія ВРУ затвердила музичну редакцію Державного Гімну України

Президія Верховної Ради України 15 січня 1992 р. затвердила музичну редакцію національного гімну України. В статті 20-й Конституції України зафіксовано: "Державний гімн України – національний гімн на музику М. Вербицького".
6 березня 2003 року Верховна Рада ухвалила Закон "Про Державний гімн України", змінивши перший рядок оригіналу "Ще не вмерла Україна" на "Ще не вмерла України ні слава, ні воля…" Затверджений Гімн України, який діє і нині, – це перший куплет і приспів Павла Чубинського.
 

Картографія України починається з 1648 року

Як Україна зникла з мапи і знову на неї повернулася
"Ментальна картографія" сьогодні є одним із популярних напрямів історичних досліджень. Зазвичай автори, які вправляються в цьому жанрі, спираються на різноманітні джерела: нотатки подорожніх, писемні згадки про певні країни та регіони – і знаходять у зазначеній царині чимало цікавого та повчального, зокрема й про Україну. Проте поряд із картографією ментальною завжди існувала й картографія звичайна: мапи різних земель, територій і регіонів. Від часів "картографічної революції" XVI–XVII століть у Західній Європі кожна освічена людина, яка цікавилася широким світом, могла знайти на мапі наші терени.
 

Бандеру вбив агент Кремля за його дружбу з Че Геварою і загрозу українізації Куби, - російський історик

Че Гевара пропонував зробити українську мову другою державною мовою Куби
Відомий усім нам Ернесто Че Гевара насправді був у постійній переписці зі Степаном Бандерою, лідером українських націоналістів, української повстанської армії. Фідель Кастро разом в Че Геварою, зі своїми друзями в грудні 56-го року висадився на Кубі. Він ішов з Мексики на шхуні на Кубу. На цю шхуну був запрошений Бандера. Фідель Кастро сказав, що без допомоги українських повстанців вони б далі Сьєрра-Маестра не пішли...
Коли кубинські революціонери увійшли в Гавану, Че Гевара пропонував зробити українську мову другою державною мовою Куби. Він запросив Бандеру на Кубу. І саме тому в 59-му році наш агент убив Бандеру в Мюнхені, тому що Хрущов розумів, що Куба може повернути не в ту сторону.  //.
 

З рішучістю українців мати незалежну державу мусить рахуватися будь-яка держава, - лист Бандери до Гітлера

Боріться за волю народу!
Лише Бандера міг написати Гітлеру листа наступного змісту:
"Навіть якщо німецькі війська при вступі до України, звісно, будуть вітатися як визволителі, то невдовзі ця ситуація може змінитися, якщо Німеччина прийде в Україну не з метою відновлення української державності з відповідними гаслами... Українець, таким, яким його зробили останні 20 років, сповнений рішучості закласти підмурівок, який забезпечив би національний розвиток в незалежній державі. З цією рішучістю мусить рахуватися будь-яка держава, яка, переслідуючи власні інтереси, хоче створити новий порядок на східноєвропейському просторі"   Детальніше

 

 

5 січня, 95 років тому, УНР випустила в обіг перші українські банкноти

5 січня 1918 року УНР випустила в обіг перші українські банкноти - 100 карбованців, які в народі називали "горпинками"
Ще влітку 1917 р. Михайло Грушевський оголосив конкурс на кращі ескізи українських паперових грошей. У цьому конкурсі взяли участь такі відомі художники, як Г. Нарбут, А. Середа, Г. Золотов, О. Красовський, М. Романовський. Тоді ж на герб України були запропоновані тризуб із хрестом, зображення козака з мушкетом та ін.
 

3 січня 1919 року Українська Національна Рада прийняла постанову про об'єднання ЗУНР і УНР

3 січня у Станіславі (тепер Івано-Франківськ) Українська Національна Рада (орган народовладдя ЗУНР) прийняла постанову про злиття ЗУНР і УНР в єдину державу. Ця постанова стала підгрунтям для проголошення 22 січня 1919 року в Києві Акту Соборності (Злуки) українських земель в єдину державу.
У Львові 18 жовтня 1918 р. у малому залі Народного дому постала Українська Національна Рада.
 

"Тюрма на Лонцького" вразила керівників Світового Конгресу Українців

Музей “Тюрма на Лонцького” відвідали представники СКУ
Світове українство має допомагати становленню таких демократичних інституцій як Національний музей-меморіал жертв окупаційних режимів „Тюрма на Лонцького”, адже він нагадує світові про неприпустимість повторення злочинів минулого – переконані закордонні українці.
4-5 грудня Національний музей “Тюрма на Лонцького” відвідали, зокрема, Генеральний секретар Світового конгресу українців Стефан Романів та виконавчий директор Ліги українців Канади Борис Потапенко.  Нагадаємо, в жовтні цього року Директор музею Руслан Забілий читав публічні лекції в університетах Оттави, Торонто, Альберти, Манітобу, Саскачевану (Канада) та у Гарвардському університеті (США). І на його запрошення в грудні до Львова прибула делегація представників діаспори.
 

95 років тому ІІІ-м Універсалом було проголошено Українську Народну Республіку

В Україні 95 років тому 20-го листопада за чинним стилем (7 листопада за старим стилем) було проголошено ІІІ Універсал Української Центральної Ради, у якому йшлося про те, що "віднині Україна стає Українською Народною Республікою".
І Універсал, яким було проголошено фактично автономію України, було проголошено влітку 1917 року. А чому до проголошення УНР дійшло аж у листопаді? Відповіді на це та інші запитання у розмові запрошених істориків у студії Радіо Свобода.
 

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterСьогодні2159
mod_vvisit_counterВчора6538
mod_vvisit_counterЦього тижня19835
mod_vvisit_counterМинулого тижня26314
mod_vvisit_counterЦього місяця119545
mod_vvisit_counterМинулого місяця167016
mod_vvisit_counterЗа весь час24142227