Бананова республіка
Якщо президент присвячує себе освоєнню найприбутковіших грошових потоків, то на реформи у нього не залишається ні сил, ні бажання. В демократичній країні така влада приречена на безславний кінець.
Безвізовий режим з Євросоюзом перетворюється на рятувальний круг для Петра Порошенка в ході майбутньої президентської кампанії і відмінно вписується в нову політичну матрицю, яку майструють ідеологи другого терміну. Вона включає в себе атаки на антикорупційні органи, дискредитацію критиків влади і тотальну зміну порядку денного з корупції на патріотизм.

Тому в день, коли Європарламент проголосував за безвіз, Порошенко назвав це "остаточним розлученням з Росією після 300-річного союзу". А минулого тижня, виступаючи на Європейській площі, процитував вірш російського поета Лермонтова "Прощай, немита Росія". Підміна понять полягає в тому, що сам по собі безвіз не є ознакою приналежності до Європи — такий режим поширюється на багато країн Латинської Америки. Він також не рятує від обіймів Москви — це добре видно на прикладі безвізової Молдови, де після багаторічної стагнації в боротьбі з корупцією до влади прийшов проросійський президент Ігор Додон.

Насправді безвіз — це спосіб змусити правлячу українську верхівку ухвалити необхідні закони. Головне досягнення дорожньої карти на цьому шляху — створення антикорупційних органів. Більш того, постійні спроби влади блокувати невигідні їм новації відкладали безвіз. Чого варта епопея з електронними деклараціями, коли чиновники намагалися то відкласти старт системи на рік, то прибрати кримінальну відповідальність за неправдиві дані. В результаті запровадження безвізу затрималося для України на цілий рік. Зі свого депутатського досвіду знаю, яких зусиль коштувало прийняття законів з безвізового пакету. Я був доповідачем одного з них — Про запобігання політичній корупції — і бачив зсередини, як під тиском Банкової цей закон намагалися зламати на догоду правлячим кланам, наприклад, відключивши кілька опозиційних партій від державного фінансування.

Безвізовий режим з Євросоюзом перетворюється на рятувальний круг для Петра Порошенка

Тепер, коли безвіз прийнятий, проводити реформи в умовах опору влади стане складніше. А в доступному для огляду майбутньому не видно нових реальних цілей, досягнення яких може штовхати країну вперед. Отримання статусу кандидата в Євросоюз — це довга дорога, і по відношенню до України немає консенсусу всередині ЄС. Членство в НАТО є малоймовірним через небажання самого українського керівництва — рік тому я особисто спілкувався з генсеком Альянсу Йенсом Столтенбергом. Він висловив здивування тим, що Україна, на відміну від Грузії, ще не подала навіть заявку на приєднання до Плану дій з отримання членства в НАТО.

До того ж адміністрація Дональда Трампа в США не сфокусована на Україні. А значить, з'являється можливість закручувати гайки всередині країни, розхитувати НАБУ і нападати на антикорупційних активістів.

У цьому разі ситуація ускладнюється зростаючим впливом СБУ. Протягом останнього півроку доводилося щотижня чути про нові сфери її репресивних повноважень. З листопада минулого року на вимогу СБУ заблокована діяльність півтора десятка незалежних трейдерів зрідженого газу. У березні, визнавши необгрунтованими підозри у фінансуванні тероризму, СБУ зняла претензії. Але в червні знову почала атакувати їх — прокотилася хвиля обшуків і блокування рахунків. Підсумком цієї зачистки ринку стало збільшення частки структур, пов'язаних з Віктором Медведчуком, — компанії Глуско і її сателітів.

Повний текст

Сергій Лещенко
Народний депутат (БПП)
Інф.: nv.ua

Коментарі

 

Додати коментар

Захисний код
Оновити