17 лютого відзначаємо 129-річчя з Дня народження  "одного з найвизначніших мужів XX сторіччя" – Патріарха УГКЦ кардинала Йосифа (Йосипа) Сліпого
Дослідник спадщини Йосифа Сліпого Роман Колядюк про роль Патріарха УГКЦ у відверненні ядерної загрози у 1962 році та про його заповіт нащадкам.
"Одним із найвизначніших мужів XX сторіччя" назвав Папа Павло II уродженця української землі кардинала Йосифа Сліпого, патріарха УГКЦ, людину, яку приймали з глибокою шаною політики найвищого рангу по всьому світу в країнах, де шанують Бога.
У Заповіті Духовного Лицаря Йосифа Сліпого, прозваного односельцями ще в дитинстві за прізвищем діда Сліпим (але, скоріше, далекоглядного мудреця і пророка), можна знайти відповіді і на актуальні питання сьогодення, і стратегеми розвитку українства у світі та розвитку української державності.

Багатьом може здатися неочікуваним, та з відкритих джерел стає зрозуміло: Йосиф Сліпий, Папа Йоан XXIII та президент США Джон Кеннеді - три потужні лідери-християни, що є чи не основними персонами, діяльність яких спричинила відвернення загрози ядерного апокаліпсису в ході жовтневої кубинсько-карибської кризи - кризи  протистояння 1962 року між США і СРСР (країни безбожників, Імперії Зла, як пізніше її влучно назвав президент-християнин Рональд Рейган). Новітні дослідження свідчать, що хоч ці добре знані у світі особистості не зустрічалися в 1962-му, проте Божою милістю і Господнею Волею були з’єднані духовно, взаємопов’язані і стали оруддям Божим для порятунку світу. Йосифа Сліпого було звільнено з ГУЛАГу в січні 1963-го, і криза зійшла нанівець.

Уже 58 років пройшло по тих подіях. Проте за відносно дріб’язковими (на фоні тої загрози земного знищення) поточними сьогоденними медійними подіями ще не всі усвідомили: саме результатом цієї перемоги в духовному протистоянні вказаних лідерів «силам тьми і царям світу цього» настала ера заборони на міжнародному рівні випробувань ядерної зброї та мир - до сьогодення, без ядерної катастрофи … Чи всі читали написаний нам Заповіт священика і науковця, патріота, визначної особистості Йосипа Сліпого? Заповіт Йосипа Сліпого на десятиріччя і століття даний Богом нам, українцям як нації, є безцінним дороговказом.

Проживши 92 роки, Духовний Лицар і пророк українського народу, лишив з великою любов’ю українцям свій «Батьківський і Пастирський Заповіт», неначе власним дітям люблячий батько дороговказ.  Зі слів особистого секретаря Йосифа Сліпого отця-доктора І.Дацька, з яким автор мав честь спілкуватися, патріарх УГКЦ Йосиф Сліпий писав і вдосконалював, час від часу, послану нам мудрість близько 10 років. Слід зазначити, що не багато ув’язнених переживали термін 4-5 років радянського «перевиховання» в концтаборах ГУЛАГу!!! Не сподівався звільнений та вже не молодий Йосиф Сліпий, що Господь у Своєму милосерді і волею Божою, опісля 18 років виживання, духовного протистояння і підпільного священицтва в радянських концтаборах, надасть йому можливість прожити надзвичайно активно ще майже 20 років, аби здійснити 2 світові пастирські мандрівки світом, розповідати про Україну (яка потерпала в СРСР), про насилля над християнами, а потому - з’єднати розкиданих по світу українців у лоні Української Греко-Католицької Церкви, що має тяглість від святого Володимира і до сьогодні. Тому, по поверненні на свободу в 1963 році у поважному віці 72 років, духовний подвижник Йосиф Сліпий задумався над Заповітом, посланням «Моїм Духовним Дітям, Владикам, Священикам, Монахам і Монахиням і всім Вірним Української Католицької Церкви».

Перечитуючи Заповіт Духовного Лицаря Йосифа, прозваного односельцями ще в дитинстві за прізвищем діда Сліпим, але скоріше далекоглядного мудреця і пророка, щоразу знаходимо відповіді на актуальні питання сьогодення і стратегеми розвитку українства у світі та української державності. Головною думкою його Батьківського послання прийдешнім поколінням є бажання, аби «Він (Отець Небесний – авт.) прославив Сина свого у вас, аби ви спізнали Його, «Єдиного, Істинного Бога» і Ним «посланого – Ісуса Христа» /Ів. 17, 3/, і щоби Він дав вам «Утішителя, який буде з вами повік, Духа Істини, якого світ не може сприйняти, бо не бачить Його і не знає. Ви ж Його знаєте, бо перебуває Він з вами і буде у вас». /Ів. 14, 16-17/ ... «Щоб ви не зневірилися...» /Ів. 16, 1/ і «Хай не тривожиться серце ваше. Віруйте в Бога!...» /Ів. 14, 1/.
І головне заповідаю вам: «Щоб ви любили один одного...» /Ів. 15, 12, 17/ «любов'ю, над яку більшої немає, що готова й життя своє віддати за друзів своїх...» /пор. Ів. 15, 13/.


Об’єднавча сила Йосипа Сліпого і любов до ближнього поза конфесіями була настільки потужною, що його поважали в радянських таборах та приходили спілкуватися і атеїсти, і католики українського, польського, литовського походження, баптисти, православні росіяни і, навіть, мусульмани. Зокрема, у своїх Споминах (ст.186) Йосиф Сліпий згадує про «ісламського муллу чи шейка», що приходив на розмови. Верховний Архиєпископ-емерит кардинал Любомир Гузар на запитання автора щодо цього феномену, пояснив, що в моменти фізичної скрути і духовного насилля люди шукають розради та поради, втіхи і тягнуться до духовного провідника поза конфесіями. Так і було. Саме тому, опираючись на Заповіт, у тяжкі моменти життя, яке переживає світове українство, а головно українське суспільство на правічних теренах матінки-України нині, українцям варто шукати вихід не у формах правління, партіях олігархів, чи «чудотворцях»-президентах тощо, а в духовному житті і духовних провідниках-безсрібниках справжнього ґатунку, масштабу хоча б наближеного до Духовного Лицаря Йосифа Сліпого, яких, як мені видається, допоки так не вистачає українському люду.

Боротьба українців за волю, державність і незалежність була і є, перш за все, боротьбою духовною. Патріарх УГКЦ не вважав прихожан московського патріархату ворогами, а лише жертвами насилля системи войовничих безбожників. Духовний Лицар Йосип Сліпий був другом правди та звитяги, казав правду в очі і можновладцям, і своїм доброчинцям, які часом робили не ті вчинки. Глибоко знаючи історію, Йосиф Сліпий згадує контакти Ватикану з Московською Патріархією навіть у своєму Заповіті і називає їх смертю для Української Церкви. Духовний подвижник засуджує такі дії тогочасного правління Ватикану, не дивлячись, що Ватикан боровся десятиліттями за звільнення Йосифа Сліпого і щиро прийняв його у своє лоно. Це породжує актуальне питання сьогодення України: які наслідки несе за собою вільне перебування московської церкви, заново зорганізованої у 1943 році особисто ненависником Бога і Вільної України – Йосипом Сталіним, у серці нашої християнської столиці – в Києво-Печерській Лаврі, та ще й за сприяння Української держави в умовах антиукраїнської агресії і гібридної інформаційної війни? Що думати про тих, хто дозволяє цьому бути? Йосиф Сліпий дає відповідь нам, прийдешнім, цитатами із Закону Божого в Заповіті: «Браття, як діти світла ходіть... І не беріть участи в безплідних ділах тьми, але радше засуджуйте їх, бо що вони творять, соромно є й говорити...» /Еф. 5:8, 11/.

Пророче бачення єднання християн України в Єдиній, Святій, Соборній й Апостольській Церкві Духовний Лицар засвідчив у словах Заповіту: «Разом зі змаганнями за Повноту життя нашої Церкви на началах патріярхального устрою тісно в'яжеться змагання за церковне об'єднання українського народу. Душевно радію, коли бачу, що хоч ще церковно не з'єдинені в одній Церкві сини і дочки Українського народу, з хрестами на своїх плечах вже з'єднані в Христі і в Його терпіннях наближаються одні до одних, щоб привітатися поцілунком миру та обнятись у братній любові!»

На цьому тлі сумно виглядають не реалізовані ініціативи 19 грудня 2018 року Глави УГКЦ Святослава - звернення до Епіфанія, Глави визнаної у 2019 році Томосом самостійною Православної Церкви України, провести біля храму Святої Софії у Києві спільні заходи церков «Володимирового хрещення, які були народжені в купелі дніпровських вод».  УГКЦ отримала відмову … Беззаперечний християнський авторитет Йосиф Сліпий дав пророчий дороговказ: «Нас єднає спільне змагання за самобутність рідної Церкви, за її Повноту, якої видимим знаком буде єдиний Патріярхат Української Церкви!»
Йосиф Сліпий. Фото із статті в журналі "Ukrainian People" ("Ukrainian People" is USA leading Ukrainian language magazine)

Історія пастирських світових мандрівок Духовного Лицаря християн і українського народу, навіть після його відходу до Господа, не закінчена. Після радянських псевдодокументальних пропагандистських кіновиробів зі спробами заплямити величну постать українського патріота і глави УГКЦ, останніми роками, завдяки Інтернет-простору, спостерігається поява і поширення світом правдивих позитивних публікацій та документальних фільмів про Сповідника Віри. Спостерігаємо спроби осмислити подвиги Йосифа Сліпого,  плоди його діяльності для прийдешніх та майбутніх поколінь українців та християн світу, намагання дослідників розгадати таїну звільнення глави УГКЦ з комуністичних застінків. До таких творів, зокрема, відносяться документальні фільми «Справа Рифи» та «Блаженіший». У 2016 році Господь сподобив автора цієї статті задумати художній фільм про Йосипа Сліпого англійською мовою (за участю акторів найвищого рівня з Америки, Європи, України та інших країн), присвячений саме звитягам українського священика, Патріарха УГКЦ, та Божим чудесам у його житті, із дистрибуцією цього  повнометражного кінофільму по всьому світу - як третьої пастирської мандрівки духовного подвижника.

Про таємницю свого звільнення з катівень радянських безбожників, Йосиф Сліпий, який тривалий час був ізольований від світу і не знав повною мірою про Божий задум  зупинити ядерне самогубство Його дітей нерозумних, писав із вдячністю до Господа і пророкував - загадку буде розгадано: «Несподівано проголошено мені звільнення! Хто і як до цього спричинився, про це напишуть колись дослідники мученицького життя нашої Церкви. Чи це був II Ватиканський Собор з голосом на ньому нашого Єпископату, чи це були заходи українського і чужого співчутливого наукового світу, що став у моїй обороні, чи це було раптове опам'ятання тодішніх владоможців, Бог вість! Всі вони були тільки орудниками Незбагненного Божого Промислу!»

Як і було передбачено пророком, у результаті аналізу публічних історичних документів Господь допоміг автору цієї статті відкрити таємницю звільнення у 1963 році Йосифа Сліпого, принаймні автор має обґрунтовану версію, яку розділяють посвячені. Це дає можливість автору стверджувати – без Сповідника Віри не була би можливою розрядка ядерної жовтневої кубинсько-карибської кризи 1962 року і головна причина звільнення Йосифа Сліпого - не в очікуваному ІІ Ватиканському Соборі. Адже безбожному комуністичному політбюро СРСР участь Глави УГКЦ, як екс-в’язня з тривалим досвідом перебування в закритій від світу нелюдській системі ГУЛАГу, у всесвітньому християнському зібранні була вкрай небезпечною. Для оприлюднення таємниці звільнення Йосифа Сліпого наразі готується спеціальна публікація (ще проводяться додаткові дослідження інформації). Події життя духовного лідера Йосифа Сліпого, в тому числі в період світової ядерної кризи, навіть без художньої обробки виглядають, певною мірою, як захоплююча епічна міжконтинентальна детективна драма-бойовик за участю священика. Але таким було реальне життя і земна роль українського Духовного Лицаря Йосифа Сліпого - прикладом нам за взірець.

Коли здійсниться задум третьої пастирської мандрівки світом українського Духовного Лицаря Йосипа Сліпого у форматі художнього фільму англійською мовою, покаже час, рівень підтримки, зацікавленість фінансових інвесторів чи меценатів і градус спротиву цьому задуму. З одного боку, Радіо Ватикану в 2017 році вже двічі розповідало про створення нового християнського жанру в ході міжнародного кінопроекту про Йосифа Сліпого. З іншого: наразі в Дніпровському суді столиці України проти автора глобальної ідеї фільму про життя Архієпископа Йосифа Сліпого - Романа Ів. Колядюка, співавтора (з часткою 51%) зареєстрованої у 2017 році Державною службою інтелектуальної власності України Збірки матеріалів до фільму, розглядається цивільна справа № 759/23153/19. З поміж іншого, Збірка матеріалів до фільму включає синопсис і структуру фільму, і навіть новий жанр біблійного спрямування. Під сумнівним приводом відбувається спроба заборонити Інтернет-посилання на інтерв’ю Романа Колядюка Радіо Ватикану про новий християнський жанр, публікації, фотографії з християнськими та політичними діячами світу в ході розбудови міжнародного проекту (до якого проявили зацікавленість, зокрема, християни-політики Великої Британії і США, благословив попередній Глава УГКЦ кардинал Любомир Гузар та ін.), та взагалі заборонити згадку щодо кінопроекту про Йосипа Сліпого…

Справа також має характер закамуфльованої спроби узаконення блокування патріотичного кінопроекту, яке вже триває майже 3 роки, тобто знищення інструменту інформаційного протистояння антиукраїнській агресії в умовах гібридної війни та сучасного інструменту нової  євангелізації. До створення таких, до речі, закликав ще Папа Бенедикт XVI більше 10 років тому і Папа Франциск …

Керуючись Заповітом Сповідника Віри і провидця Йосипа Сліпого, промислом Божим, всім нам, браття українці, варто своє робить, кожному на своєму місці, для розбудови держави, української нації, досягнення щастя українського народу та євангелізації. А як то має бути – знаходьте відповіді ще раз і ще раз у Заповіті Духовного Лицаря і духовного провідника Йосипа Сліпого. Особливо вдумаймося в останні абзаци послання, присвячені силі Віри й інструментам відстоювання правди у складному повсякденному житті:
"Поховайте, Браття і Діти мої, "та кріпіться в Господі і в силі кріпости Його. Зодягніться в усе оружжя Боже, щоб ви могли стати супроти хитрощів диявольських. Бо наша боротьба не є проти крови і плоті, але проти начальств і властей, проти правителів тьми віку цього, проти піднебесних духів злоби. Заради цього прийміть усе оружжя Боже, щоб ви змогли противитися в день лютий і, все довершивши, встояти. Станьте, отже, опоясавши стегна ваші істиною і зодягнувшися в броню правди, і взувши ноги в готовість благовіщення миру. А над усе – прийнявши щит віри, в якім зможете вгасити всі стріли лукавого. І прийміть шолом спасення і меч духовний, що є Глагол Божий!" "/Еф. 6, 10-17/...
Благодать Господа Нашого Ісуса Христа, і любов Бога і Отця, і причастя Святого Духа нехай буде з усіма вами! Амінь!» 

 
07.02.2021
Роман Ів. Колядюк

Коментарі

 

Додати коментар

Захисний код
Оновити