altНаступного року виповниться 300-та річниця від Дня народження Жан-Жака Руссо (1712-1778) – французького філософа-просвітителя, письменника і композитора, одного з найвидатнішихи мислителів епохи Просвітництва. Пере­конання мислителя зумовили специфіку його державно-правових поглядів, які він найбільш повно висвітлив у працях «Про суспільний договір» та «Міркування про причини і підстави нерівності». Основою політико-правової концепції Руссо була ідея народного суверенітету, яка актуальна й сьогодні. Ось як, зокрема, розмірковував Руссо про ВОЛЮ НАРОДУ:
"Кожен з нас передає в загальне надбання і ставить під вище
керівництво загальної волі свою особистість та всі свої сили, і в
результаті для нас усіх разом кожен член перетворюється в нероздільну частину цілого.
При цьому під «загальною волею» мається на увазі не сума воль або інтересів усіх окремих людей, а воля народу як істинного суверена політичної влади. Своє право суверена влади народ не передає конкретним правителям, якими б вони не були.
Будь-які правителі – суть уповноважені народу, покликані слугувати йому. Якщо виникає зворотна ситуація, народ має право змінити форму правління, позбавити правителів їх повноважень, відмовитись виконувати їхні рішення, замінити їх".

Коментарі

 

Додати коментар

Захисний код
Оновити