На думку Олександра САВЧЕНКА - інвестора, банкіра, ректора Міжнародного інституту бізнесу - українське суспільство можна визначити словом «натовп».
Олександр РОЙТБУРД - один з найбільш відомих і високооплачуваних українських художників - з ним згоден, вважаючи, що зараз багато чого швидко змінюється в гірший бік.

На фото: О. Савченко 


В ході чергової зустрічі з циклу «Перезавантаження» зустрілися   успішний інвестор, банкір, ректор Міжнародного інституту бізнесу Олександр Савченко і один з найіменитіших і високооплачуваних українських художників Олександр Ройтбурд . Вони міркували на тему «Час людей або корпорацій?» І кожен коротко описав своє бачення сучасного українського суспільства.

На фото: О. Ройтбурд 


Олександр Савченко, успішний інвестор, банкір, ректор Міжнародного інституту бізнесу:

Нинішнє українське суспільство можна визначити як «натовп». Тобто це збір індивідуумів з рівними правами і якимись загальними інтересами. Цей натовп стає народом лише тоді, коли вона через різні досягнення, упущення, боротьбу набуває хоч який-небудь ідеал. У нас такого ідеалу немає. Він намічався в 2005 р., ми були на грані того, щоб стати народом, але знову опустилися на колишній рівень. Натовпом керує як правило не лідер, а ватажок. Він має харизму, але інтелектуально, культурно він такий же, як усі. У таких умовах людина не може створити таку складну структуру, як сучасну державу. Надії на те, що, якщо оберемо правильного лідера, він все зробить, є ілюзією, такого ніколи не було і не буде. На мою думку, у нас є єдиний шанс прийти до вибору не ватажка, а лідера - через створення структур, назвемо їх корпораціями, вони можуть бути самими різними по величині, які у своїй сутності дотримуються правильних принципів. Коли таких корпорацій стане дуже багато, і вони стануть не менше того хаосу, який знаходиться за їх межами, з'явиться шанс, що вони зможуть привести до влади правильного лідера. До цього за будь-яких результатів виборів ми будемо отримувати по суті один і той же результат. Тому я і вважаю, що кожна людина, у якого є енергія, гроші, здатності повинен створювати навколо себе правильний світ наскільки це можливо.

Перша корпорація була створена в XIV ст. у Швеції, функція її була соціальна. І тільки в XIX ст. в Англії в статутах корпорацій почали записуватися функції, пов'язані з отриманням прибутку. Навіть головною метою знаменитої Ост-Індійської компанії було освоєння нових територій, поширення британських цінностей і культури на нецивілізований світ.

Зараз в Україні все можна трактувати як корпорації. Візьміть партії - вони повинні бути засновані на ідеології, наші ж - на грошах. Там є свої акціонери, менеджери, персонал.

Працюючи довго в США і Великобританії, я помітив, що там на найнижчих посадах знаходяться недалекі люди. Якщо людина портьє, то він навряд чи зможе більше, ніж піднести речі в номер. Але чим вище в ієрархії, тим вища якість людей. В Україні ж таксист або продавець на базарі може бути кандидатом наук, а більш високе положення не обов'язково корелює з більш високими особистісними характеристиками. А це дуже нераціональне використання людського потенціалу.

Олександр Ройтбурд, художник:

У мистецтві - час людей. Воно в силу своєї природи грунтується на особистостях. Зараз деякі художники створюють навколо себе якісь корпорації, але все одно вони засновані на його особистій харизмі. Що стосується суспільства, то я думаю, що Олександр швидше говорив не про корпорації, а про інституції. Корпорація для мене асоціюється з знеособленої машиною. Так, натовпом керує ватажок. Лідер може управляти тільки дуже структурованим суспільством. Але з часом ми бачимо, що на зміну лідерам в таких суспільствах все більше приходять менеджери. Напевно, це добре, але нудно.

У нас є маса чудових людей. Але в цілому якість натовпу так, нижче середнього. Кожен раз, повертаючись додому з-за кордону, я до деяких речей заново звикаю: великій кількості похмурих осіб на вулицях, відсутності побутової запопадливості т.п. Андрон Кончаловський сказав: «Заходу давно пора зрозуміти, що у нас бруд у туалетах - це не відсутність культури, а частина культури». Він говорив про Росію, але і ми, на жаль, цього мало відрізняємося від росіян. У те, що ситуацію можна поліпшити проповідями, я не вірю. Потрібно в самому суспільстві багато що змінювати на рівні структури, починаючи з системи цінностей, пріоритетів. Але в цьому, на жаль, зараз багато чого швидко змінюється в гірший бік. У нас нематеріальні цінності упосліджені, ідеалістичні пориви розцінюються як лоховство.

Інф. companion.ua


Інфю 

Коментарі

 

Додати коментар

Захисний код
Оновити