Українців з господарів землі хочуть перетворити на рабів у приватних латифундіях, - Олексій Якубін
Створення ринку землі в Україні без погодження цього питання з українськими селянами, а також відсутністю аудиту земельних ділянок та відповідної інфраструктури, може спричинити таке саме розчарування серед населення, як це відбулося і під час “великої приватизації” у 90-х.
Про це в коментарі ІНФОРМАТОРу заявив політолог Олексій Якубін.

За його словами, необхідно говорити не тільки про операції купівлі-продажу землі, а й про інфраструктуру, яка цей процес супроводжуватиме.
“Нюанс полягає в тому, що коли у нас говорять про ринок землі, то це зводять лише виключно до купівлі-продажу землі. Фактично ринок землі – це набагато складніша конструкція. Це конструкція, яка передбачає регулювання, наприклад, землеобігу, якості землі, створення спеціального Земельного банку.

Жодної із цих інституцій у нас немає, в Україні є н-ний мільйон гектарів так званої відмерлої спадщини, ми взагалі не знаємо, що там відбувається. І на фоні цього, коли у нас немає реальних механізмів контролю регуляції ринку землі, говорити про те, що ми будемо готові продавати землі – це по факту говорити, що прийдуть транснаціональні корпорації сюди і через різних підставних осіб скуплять українську землю.

По факту – це просто віддавати величезний ресурс, який ще є в Україні, який насправді поки використовують українські селяни, які здають його в оренду, отримують за це кошти. Це просто віддавати землю на поталу транснаціональним корпораціям. По факту, це просто базар, а не ринок землі”, – йдеться у коментарі.

Політолог певний, що заяви і Порошенка, і Зеленського – справа не стільки реального бажання цю реформу впроваджувати, а ймовірніше просто політична кон’юктура.

“Я думаю, що такі заяви є передчасними, оскільки якщо ми з вами говоримо в реальності про готовність до ринку землі, для цього потрібно зробити дуже багато речей, яких зараз немає. Тому, коли такі заяви звучать, це скоріше спроба підлаштуватися під кредити МВФ, можливо спроба сподобатися комусь на Заході, але я не думаю, що це отримує якийсь резонанс серед українських селян, у першу чергу, які не дуже підтримують оці ідеї, пов’язані зі спробою почати продавати землю без створення цих інституцій, про які я сказав.

Більшість цивілізованих країн, де є ринок землі, усвідомлюють, що це дуже специфічний ринок, тому що ми не можемо землї виробити більше, ніж її є. Без цих інституцій ці речі не функціонують. Тому, якщо говорити з політичної точки зору, на жаль, Зеленський продовжує ту парадигму, яку просував би і Порошенко. Це є велика проблема, тому що це готовність за кредити віддати українську землю”, – говорить Якубін.

Експерт відзначає, що на політичному ландшафті України є й ті політики, які попри популярність ідей зняття мораторію на землю, пропонують альтернативний шлях.

“Те, що є інші ініціативи, як у Олега Ляшка, котрий пропонує проведення спершу консультативного опитування серед селян і після того говорити про ринок землі. Це абсолютна правильна річґ. Те, що Ляшко наразі робить на цьому акцент, відповідає інтересам селян, ніж просто розмови про нібито неоліберальні хороші речі: ”от ми готові продавати землі, приходьте інвестори”.

Фактично, це просто залишити українських селян, які не мають таких ресурсів, як транснаціональні корпорації. З господаря своєї землі вони перетворяться в кращому випадку на працівників у тих чи інших латифундіях латиноамериканського типу. Тим паче, що інші країни світу, на жаль, ці періоди проходили, так само як Латинська Америка у 50-60 роках”, – розповідає політолог.

Якубін певний: якщо селяни підтримають план Ляшка, то йому вдастся відстояти українську землю від продажу іноземцям.

“Знаєте, тут буде дуже багато залежати від того, як буде складатися кон’юктура виборчої кампанії. Тобто якщо селяни, яких ці проблеми хвилюють, будуть готові підтримати ці ініціативи, то Ляшко матеиме шанс вберегти їх від зняття мораторію. Тим паче, що взагалі тут важливість є самого дискурсу, тому що не всі політики у нас підтримують дискурс введення ринку землі. Є цьому альтернатива. Тобто це насправді дуже важливо, тому що, якщо люди не бачать у політиків таку альтернативу, то люди можуть зневіритися і опустити руки”, – зазначає співрозмовник видання.

Політолог провів паралель між створенням ринку землі в Україні та “великою приватизацією” у 90-х роках.

“Якщо ми подивимося на дзеркало соціології, вона знаходить відгук у своїх громадян. На жаль, ми з вами у 90-х роках уже переживали період ейфорії, пов’язаною з масовою приватизацією великих підприємство, що “от ми зараз усе продамо, чудово, прийдуть якісь міжнародні інвестори”. Зрештою, що ми побачили? Якщо міжнародні інвестори приходили, вони скупали це за безцінь, дуже часто навіть закривали підприємство, як своїх конкурентів.

Тобто ми не отримали іноваційну економіку, а земля, ще раз підкреслюю, що це ресурс не менш важливий, а можливо і більше важливий, ніж промислові підприємства, тому що ми нового створити не можемо. Це обмежений ресурс.

Не секрет, що в світі Всесвітня продовольча організація дуже багато зараз говорить, що найближчі десятиріччя - це будуть десятиріччя, коли у світі буде боротьба за ресурси: воду, землю. Просто за природні ресурси, які невідновлювані абсолютно”, – йдеться у коментарі.

Наостанок експерт припустив, що питання продажу української землі може стати розмінною монетою під час вирішення проблеми надання чергового траншу МВФ.

“На жаль, це може бути робота на кредит з МВФ і все. Не секрет, що частина українських чиновників приховано від суспільства разом з деякими представниками МВФ постійно обговорюють, а що Україна могла б ще зробити. У нас тарифи піднімали в 9 разів. І в тому числі обгововорюється, а що якщо відкриється ринок землі, давайте може і ми будемо готові дати мільярд чи 2 мільярди доларів кредиту. Я ще раз підкреслюю, кредиту, який нам потім доведеться віддавати”, – резюмує Якубін.

Інф.: antikor.com.ua

Коментарі

 

Додати коментар

Захисний код
Оновити