Виступ Миколи Голомші на мовній конференції у Києві 27 квітня 2017 року
Пропоную на державному рівні створити спеціальний орган - Центр української мови, який буде покликаним стежити за виконанням ст.10 Конституції України і буде, окрім інших повноважень, - штрафувати посадовців за порушення мовної політики.

Мовні законопроекти та мовна концептосфера
Питання мови є визначальним для будь-якого народу, а особливо в часи протистояння глобальному агресору. Можна не мати держави, окремої території, але залишатись нацією. Якщо зникає мова, народ приречений на забуття.
Українці довели власним історичним прикладом значення та роль мови у формуванні нації та держави. Саме тому проти української мови завжди велась активна протидія. І не тільки імперій, але й корпорацій.
Тривалий час в суспільстві ведуться дискусії щодо пошуку програмної платформи побудови майбутнього України, або іншими словами — національної ідеї.
Чи потрібно шукати те, що вже присутнє в нашому житті? Мова якраз і виступає націєтворчою, об’єднуючою ідеєю та одночасно основою перспективного розвитку держави саме в геостратегічних динаміках сучасного світу, який глобалізується через технологічні та креативні аспекти.
Що ж тоді нам потрібно шукати і розвивати? Концептосферу. Концептосферу українського народу. Тобто сукупність національних концептів, де органічно переплітаються культура і наука, освіта і мистецтво, література і історичні паралелі - аж до коду життя населеного пункту... Мова в такому випадку виступає державотворчим моментом національної концептосфери (як сукупності різноформатних національних концептів творення свого середовища життя).
Однозначно, одним із найпотужніших концептів виступає мовний. Але хочу зазначити, що мовна концептосфера не повинна розглядатись лише як суто лінгвістична. Надзвичайно важливим є і когнітивна складова мовної концептосфери. Вона значно ширша і потужніша лінгвістичної і виступає провідною для формування і застосування мовної картини сучасної Майданної країни.
А тепер щодо мовних законопроектів. На сьогодні маємо їх аж три. Це законопроект № 5556 «Про мови в Україні», зареєстрований І. Васюником, О.Білозір, О. Черненком (загалом 33 народні депутати),
законопроект № 5669 «Про функціонування української мови як державної та порядок застосування інших мов в Україні», зареєстрований М. Матіос, А. Іллєнком, М. Княжицьким (всього 7 нардепів),
законопроект № 5670 «Про державну мову», зареєстрований Г. Гопко, Л.Ємцем, О. Сироїд (загалом 33 народні депутати).
Всі законопроекти підготовлені на відповідному професійному рівні і містять приблизно однакові вимоги до застосування мови. Кращим із трьох вбачається законопроект № 5670.
Однак жоден з них не розглядає проблему мови через її сприйняття як державотворчої концептосфери націєтворення майбутнього.
Відсутність державницького підходу до мовної проблеми звужує бачення перспектив України загалом.
Вважав би за доцільне відправити всі законопроекти на доопрацювання. Основною вимогою до такого доопрацювання має бути державницький підхід до мовної проблеми України.
Хотів би звернути увагу ще на декілька організаційних моментів. Ми вже неодноразово збиралися і обговорювали мовну проблематику. І в «Просвіті», і в Укрінформі, на круглих столах і експертних зібраннях. То ж сьогодні варто було б послухати про виконання тих планів та ідей, які озвучувалися на попередніх зустрічах.
Якщо у нас є конкретний результат роботи, то варто працювати над продовженням визначеної лінії. Якщо ми знову поговоримо і розійдемось, втомлені загальними дискусіями, до наступного разу, то який, вибачте, в цьому сенс?
Ще раз закликаю поважне товариство — давайте працювати на результат.
Я ж пропоную до обговорення таких важливих документів як законопроекти долучати їх авторів — шановних народних депутатів.
Доцільно створити координаційну групу з доопрацювання законопроектів із залученням не лише народних депутатів, але й відомих мовників та державників із непарламентського виміру суспільної відповідальності. Але обов’язковою умовою вважаю включення до цієї групи державників представників із числа політиків, громадських діячів.
Варто усвідомити, що творення держави — це не гасла на чергових мітингах, а скрупульозна, наполеглива, щоденна робота по творенню умов для мотиваційності в царині державництва.

Микола Голомша, Голова партії "Патріот"
Інф. із сторінки автора у Facebook

Коментарі

 

Додати коментар

Захисний код
Оновити