Forbes розслідував, як Борис Березовський втратив понад 5 млрд доларів
У 1997 році з капіталом 3 млрд доларів за версією журналу Forbes Борис Березовський вважався найбагатшим російським бізнесменом, - йдеться у матеріалі DT.UA. У 2013 році фінансовий крах міг бути однією з головних причин депресії, яка, можливо, і визначила його смерть. Журнал Forbes спробував з'ясувати, як Березовський, продавши майже всі активи у Росії, примудрився витратити мільярдні статки?

У 1999 році підприємець Борис Березовський був на піку своєї могутності: людина, яку він вважав своїм другом, була явним фаворитом президентських виборів. "Сибнефть", "ЛогоВАЗ" і "Русал" приносили стабільний дохід. Причому бізнесом можна було не займатися - за зростання добробуту Березовського відповідали друзі Роман Абрамович і Бадрі Патаркацишвілі.

У травні 2000 року він прийшов до нещодавно обраного Володимира Путіна. Незадовго до цього Путін підписав указ про створення семи федеральних округів, поклав початок путінській владній вертикалі. "Володю, ми так не домовлялися", - сказав Березовський президенту. Але домовлятися з кимось Путіну до того часу вже не було необхідності. Путін почав атаку на Березовського. Пішли кримінальні справи в "Аерофлоті", війна за ОРТ.

Восени 2000 року Березовський і Патаркацишвілі отримали від Романа Абрамовича перші відступні за "Сибнефть". Березовський переселився спочатку до Франції, а потім до Лондона. "Я його переконував, що Лондон найкращий для бізнесу і для контактів", - розповідає його друг Володимир Воронов. У Лондона була перевага - Британія не видавала Росії політичних емігрантів.

У престижному районі Мейфер, на Даун-Стріт Березовський зняв офіс. Близький партнер олігарха, який у той час відповідав за фінансові витрати, розповідає, що витрати досягали 10 млн доларів на місяць: "Літав літаком як скажений. Проводив в літаку по 80-90 годин на місяць. Франція, Ізраїль, Грузія - поки не було обмежень, він літав постійно".

Стежити за витратами Березовському не треба було. З самого початку відповідальним за фінанси і всі бізнес-проекти був його партнер Бадрі Патаркацишвілі. Як розповідав Березовський в останньому інтерв'ю Forbes, він з самого початку віддав всі гроші Бадрі і потім брав їх у друга на життя і проекти.

Окрім щоденних витрат, були і значні - для підтвердження статусу впливового і багатого підприємця. 25 млн доларів Березовський витратив на придбання літака, 10 млн - на придбання квартири в престижному районі Белгравія, великі кошти витрачалися на будівництво 110-метрової океанської яхти. Вся ці витрати робилися не для веселого життя, а для статусу, головний ворог Путіна мав викликати жах і захоплення.

В лондонському офісі Березовського вирувало життя, потік прохачів не закінчувався. Колишній партнер Березовського Євген Йоффе у бесіді з Forbes висловився про його оточення того часу жорстко: "Це були або злодії і шахраї, або некомпетентні люди, або і те й інше відразу".

За словами близького партнера Березовського, бізнес-стратегії йому були відверто нудні. "Я одного разу намагався змусити його посидіти на нараді по бізнесу, - розповідає джерело. - Так він на ній заснув". "Бізнес перестав бути мені цікавий, починаючи з 1994 року", - підтверджував у бесіді Forbes сам Березовський. Деяких партнерів це навіть шокувало: "Я був вражений, наскільки ця людина інтелектуально розвинена і внутрішньо багата і наскільки при цьому він був примітивний у бізнесі", - розповідає Євген Йоффе.

12 лютого 2008 року від серцевого нападу в своєму будинку помер Бадрі Патаркацишвілі. У цей момент Борис Березовський втратив більшу частину свого статку.

За словами друзів Березовського, обидва партнери не подбали про те, щоб юридично оформити розділ власності. Березовський був впевнений, що гроші і активи він ділить навпіл з партнером, але, як виявилося, це було не так. Відразу після смерті Бадрі його вдова Інна підписала папір, за яким обіцяла передати половину активів Березовському, але потім передумала, сказавши, що була в стані афекту. Так одномоментно Березовський позбувся одночасно і грошей, і їхнього добувача.

Смерть Бадрі стала важким ударом для Березовського. У своєму позові до сім'ї Патаркацишвілі, який він подав пізніше до Лондонського суду, він оцінив втрати у 50% всіх активів Бадрі, статок якого налічував 2,1 млрд доларів.

В матеріалах суду, копією якого володіє Forbes, згадані 152 компанії, на частки у яких міг так чи інакше претендувати Березовський. Серед них і знаменитий офшор Andava, через який Березовський і його керівник Микола Глушков вели справи Автовазу, "Аерофлоту", "Логовазу", ВД "Коммерсант", ОРТ і багато інших активів. З часом Березовський став знижувати суму претензій.

Це був не єдиний удар. Майже відразу після смерті Бадрі подала на розлучення друга дружина Березовського Галина Бешарова, з якою бізнесмен не жив з 1993 року, але формально розрив не оформив. За підсумками судового розгляду у 2011 році Галина змогла відсудити у нього 200 млн фунтів.

Витративши сотні мільйонів доларів, Березовський був змушений розпродавати активи. Спочатку підприємець перестав фінансувати будівництво яхти. Потім заклав літак. Потім заклав і продав два маєтки в графстві Суррей.

Всі свої надії Березовський поклав на судовий розгляд з Романом Абрамовичем. Позов він подав у 2010 році. Він претендував на 5,5 млрд доларів, нібито недоотриманих від угоди з продажу "Сибнефти" і частки в "Русалі" "Газпрому" та "Базелу" відповідно.

Відразу після програшу в суді Абрамовичу у вересні 2012 року Березовський припинив всі судові процеси (а він судився не тільки з сім'єю Бадрі, але і зі своїм колишнім керуючим Йоффе, з учасником списку Forbes Василем Анісімовим й іншими). Березовський уклав мирову угоду з родиною Бадрі, за якою відмовився від усіх своїх претензій на спільні з Патаркацишвілі активи.

За словами керуючого активами сім'ї Патаркацишвілі Іраклія Рухадзе, мирову угоду "бізнесмен би ніколи не підписав, будь він в іншому стані". Умови угоди Рухадзе не розкриває, але стверджує, що всі виплати були зроблені у перші тижні після угоди. За його словами, грошей Березовський не отримав - всі кошти, минаючи рахунки Березовського, відразу пішли кредиторам Березовського і адвокатам Романа Абрамовича.

Інф.: DT.UA

Коментарі

 

Додати коментар

Захисний код
Оновити