Україні потрібно більш ніж $21 млрд на відновлення Донбасу
Де знайти гроші й чи введуть новий податок.
Відновлення Донецької і Луганської областей обійдеться Україні більш ніж у 21 млрд дол. (приблизно 588 млрд грн). У той же час втрати від окупації Донбасу становлять 375 млрд грн. Ці цифри озвучив міністр із питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Олексій Резніков.

Де Україна може знайти такі гроші і на що саме вони підуть – дізнавався OBOZREVATEL.

Заводи і лікарні – лише чверть проблеми

Коли в публічному просторі говорять про відновлення Донбасу – переважно йдеться про те, щоб відновити заводи, відремонтувати школи і лікарні, відбудувати житло громадян. Але насправді – це лише частина проблеми. За словами економіста Олексія Куща, на все це піде до 5 млрд дол. (чверть усієї суми). Основні ж грошові вливання будуть спрямовані на те, щоб реінтегрувати Донбас в економіку України.

"Україна після реінтеграції цих територій повинна буде повернути туди свою фінансову систему, – пояснює Олексій Кущ. – Відповідно, одномоментно замінити грошові залишки на рахунках підприємств і у населення, які зараз номінуються в російських рублях. Усі російські рублі буде звідти виведено. Йдеться про те, що доведеться одномоментно витратити приблизно 2 млрд дол. тільки на це. Плюс погашення заборгованості з пенсій і соціальних виплат. Рік тому це було близько 80 млрд грн".

Окрім того, потрібно буде зрівняти соціальні виплати і зарплати на непідконтрольній території з тими, які зараз передбачено в Україні. За даними Олексія Куща, мінімальна зарплата в перерахунку на гривні в так званій "днр" становить близько 1200 грн. На підконтрольній Україні території – з 1 січня уже 6000 грн. Мінімальні пенсії в "ДНР" – трохи більші ніж 2000 грн. В Україні мінімальна пенсія для людей, які мають повний страховий стаж, – 2400 грн.

До того ж протягом періоду окупації пенсії не індексували, а на цих територіях проживає багато працівників шкідливих виробництв, яким індексація передбачена. Тому Україні доведеться істотно витратитися на вирівнювання соціальних допомог та стандартів. Чимало грошей піде і на те, щоб переорієнтувати підприємства регіону, які зараз налаштовані на російські ринки і технологічні ланцюжки.

За підрахунками Олексія Куща, загалом на реінтеграцію Донбасу Україні потрібно буде витрачати 2-3% ВВП на рік протягом 4-5 років, це близько 600 млрд грн. Приблизно така ж сума, яку озвучив і Олексій Резніков.

Де взяти гроші?

Гроші на відновлення життєдіяльності регіону, найімовірніше, будуть приходити з різних джерел. Наприклад, кандидат економічних наук Олександр Хмелевський упевнений, що відновленням промислових підприємств повинні займатися їхні власники. Профінансувати відновлення міг би і НБУ, за рахунок виділення цільових пільгових кредитів уповноваженим банкам.

"На іноземні кредити розраховувати не варто. По-перше, джерел для погашення валютних кредитів в Україні немає. По-друге, іноземні кредитори жадають виконання додаткових політичних та економічних вимог. По-третє, Україна вже досягла критичного розміру держборгу, ймовірність дефолту дуже велика", – говорить Хмелевський.

Залучати інвесторів на Донбас, імовірно, також буде дуже складно. Адже в плані прибутку регіон, зруйнований війною, не особливо цікавий.

"Інвесторів цікавить мінімум вкладень за максимальної віддачі, – пояснює Хмелевський. – А в такій ситуації цього не станеться. І пільгові умови роботи не допоможуть. Головне питання інвесторів – як отримати прибуток. А з цим якраз важко. Зазвичай приплив інвесторів у регіони, які зруйновані війною, не відбувається".

Кущ, навпаки, вважає, що на міжнародну допомогу ми все-таки можемо претендувати. Наприклад, нам можуть виділити гроші на відновлення соціальної інфраструктури регіону. Але вся підтримка, найімовірніше, становитиме не більш ніж 5 млрд дол. Решту ж 16 млрд нам доведеться шукати у своїх резервах.

Податок на реінтеграцію

Знайти додаткові гроші в дефіцитному українському бюджеті завжди важко. Навіть якщо витрати з відновлення регіону розтягнути на 5 років – це ситуацію не спростить. Бюджету потрібні будуть додаткові вливання, щоб упоратися з навантаженням.

Якщо дивитися на міжнародний досвід, як приклад ми можемо взяти возз'єднання ФРН і НДР у 1990-му. У цих двох частинах Німеччини в той час також відрізнялася валюта, соціальні стандарти, у багатьох підприємств НДР було відрізано колишні економічні зв'язки та порушено технологічні ланцюжки.

Щоб відновити єдину державу, в західній Німеччині ввели спеціальний податок на реінтеграцію східних територій, так званий внесок солідарності з новими федеральними землями. Спочатку він становив 7,5% від прибуткового податку і податку на прибуток. У 1998-му його знизили до 5,5%. І в такому вигляді він існував аж до 2021 року. Тільки зараз для більшості категорій платників податків його скасували.

"Західна Німеччина платила податок, щоб реінтегрувати східну. Тому я не відкидаю, що і в Україні якийсь вид податку доведеться вводити, щоб ця реінтеграція сталася", – припускає Кущ.

Потрібно розуміти, що відродження економіки окупованого регіону – важливе для всієї України. Реінтеграція Донбасу, відновлення його промисловості, а разом із тим й економічних зв'язків підприємств нині окупованих районів із підприємствами підконтрольної території, дасть можливість збільшити загальний ВВП країни.

Відновлення Донбасу не буде для України економічно простим, адже якщо ми й отримаємо допомогу від міжнародних партнерів, це покриє лише малу частину необхідної суми. Багато в чому реінтегрувати Донецьк і Луганськ у нашу економіку доведеться власними коштами. І потрібно заздалегідь розуміти, де саме ми можемо їх взяти. Те, що питання реінтеграції окупованих територій знову опинилося на порядку денному, – позитивний фактор. Адже що раніше ми озвучимо потрібні суми і почнемо їх шукати, то більша ймовірність, що до моменту звільнення цих територій у нас буде фінансова можливість їх підтримувати.

Інф.: obozrevatel.com


Коментарі

 

Додати коментар

Захисний код
Оновити