Найбільший вертикально інтегрований енергохолдинг України "ДТЕК", що належить олігарху Ринату Ахметову, купив скандальну Vanco Ukraine (Британські Віргінські острови), ліцензію якій Ю. Тимошенко анулювала ще у 2008 році.
Про цю оборудку йдеться в повідомленні, оприлюдненому на сайті Комісії з захисту конкуренції Сербії. Угода про купівлю "ДТЕК" контрольного пакету акцій Vanco Ukraine була підписана 27 листопада минулого року. Також сьогодні, 30 січня, міністр екології та природних ресурсів Олег Проскуряков повідомив, що Стокгольмський арбітражний суд наприкінці грудня 2012-го затвердив мирову угоду між Україною та компанією Vanco.

Янукович за прем'єрства запустив процес

Нагадаємо, Кабінет міністрів України за часів прем'єрства чинного Президента Віктора Януковича у грудні 2005 року оголосив конкурс на право укладання угоди про розподіл продукції, видобуток якої здійснюватимуть на шельфі Чорного моря в межах Прикерченської нафтогазоносної ділянки.

Переможцем конкурсу в квітні 2006 року визнали Vanco International, 100% дочірню американську компанію Vanco Energy Company. Процес узгодження проекту УРП тривав півтора роки. Угоду було підписано лише 19 жовтня 2007 року.

Vanco International у жовтні 2007-го переуступила права та обов’язки щодо УРП компанії Vanco Prykerchenska, створеної у серпні того ж року.

Власниками Vanco Prykerchenska із рівною пайовою участю були Vanco International, DTEK Holdings Limited українського бізнесмена Рината Ахметова, Shadowlight Investments Limited російського бізнесмена Євгена Новицького, а також компанія Integrum Technologies Limited.

Міністерство охорони навколишнього природного середовища тоді очолюване Василем Джартою, 5 грудня 2007 року видало Vanco Prykerchenska ліцензію на геологічне вивчення, дослідно-промисловий і промисловий видобуток нафти, газу і газоконденсату в межах Прикерченської ділянки.

Тимошенко анулювала угоду

Натомість уряд екс-прем'єр міністра Юлії Тимошенко в особі голови Мінприроди Георгія Філіпчука неодноразово критикував рішення про передачу Vanco Prykerchenska прав на освоєння ділянки загальною площею майже у 13 тис км.

Зокрема, Мінприроди виявило низку порушень законодавства України, допущених під час конкурсу на право укладання УРП, у процесі видачі Vanco Prykerchenska ліцензії, а також факти порушення Vanco International деяких положень УРП.

Наказом від 25 квітня 2008 року Мінприроди анулювало ліцензію, видану Vanco Prykerchenska. Окрім того, Кабмін вирішив вийти з угоди з Vanco International. Таке рішення було оформлене розпорядженням уряду №740-р від 21 травня 2008 року, яким, зокрема, було скасоване інше розпорядження про схвалення проекту УРП.

"Цю аферу прокрутили Ющенко та Янукович. Vanco, яка на корупційній основі отримала 13 тисяч квадратних кілометрів шельфу із стратегічними покладами газу і нафти (їх обсягів достатньо, щоб як мінімум 100 років забезпечувати всю Україну), мала уставний фонд лише $12 тис, при цьому вона брала на себе зобов’язання у $330 млн, а "заробити" планувала мільярди", - обурювалася Тимошенко.

Колесо закрутилося

Однак вже 8 липня 2010 року, після повернення до влади Віктора Януковича (25 лютого 2010 року став Президентом) з'явилося повідомлення про початок переговорів з питання підписання мирової угоди щодо Чорноморського шельфу між компанією Vanco International та українським урядом.

Тоді ж стало відомо, що Окружний адміністративний суд Києва визнав компанію Vanco International законним переможцем конкурсу щодо Прикерченської ділянки надр континентального шельфу Чорного моря.

Окрім того, 25 червня 2010-го суд відмовив компанії "Укрнафта" у задоволенні позову щодо визнання недійсним розпорядження Кабінету міністрів від 19 квітня 2006 року.

Суд також відмовився задовольнити позовні вимоги "Укрнафти", яка була учасником конкурсу, щодо визнання недійсною постанови уряду від 3 жовтня 2007 року. Цим документом Кабмін схвалив угоду про розподіл продукції з Vanco International щодо Прикерченської ділянки.

За словами джерела в суді, вимоги "Укрнафти" базувалися на тому, що Vanco передала усі права та зобов’язання за угодою про розподіл продукції компанії Vanco Prykerchenska (Віргінські Острови).

Вже у квітні 2011 року уряд Миколи Азарова схвалив угоду з Vanco Prykerchenska та доручив внести зміни в договір про розподіл вуглеводнів.

Раніше Тимошенко заявляла, що "ситуація з Vanco, як і історія з "РосУкрЕнерго", є прикладом того, як Президент Віктор Янукович розраховується зі спонсорами своєї передвиборної кампанії".

Інф.: iPress.ua    Фото: lenta.zp.ua

Коментарі

 

Додати коментар

Захисний код
Оновити