Семен Новопрудський, російський журналіст: Російська утопія
Як тільки "ящик" у Росії перестане розповідати брехню про Україну, США та ЄС, більшість росіян припинить вважати їх ворогами. Небезпека полягає в іншому: у росіян у принципі немає уявлення про місце РФ у світі.

Днями в Росії було опубліковано результати опитування Левада-Центру, які формально можна вважати сенсаційними. 68% росіян, виявляється, виступають за зближення з Заходом. І це в країні, де офіційна пропаганда чотири з половиною роки килимовими бомбардуваннями мало не цілодобово бомбить мізки росіян апологією багатовікової непримиренної ворожнечі з підступним західним світом.

Чи справді кремлівська пропаганда, яка зомбувала майже 150-мільйонну Росію відвертим політичним брудом про США, Україну, Сирію, Євросоюз, перестає діяти? Чи дійсно росіяни починають потроху приходити до тями? Чи дійсно нація починає розуміти, що всі ці гібридні війни з моменту анексії Криму — операція прикриття економічного тупика, в який завів Росію путінізм і з якого країну може вивести тільки інша влада і інша політика?

На жаль, тим, хто сподівається на швидке одужання "хворого", радіти рано.

По-перше, опитування було проведене відразу після саміту Путін-Трамп у Гельсінкі. Тобто після події, яка, за версією російської пропаганди, було як мінімум рівноправним діалогом двох "господарів світу" — Росії і Заходу. Росіян, судячи з підсумків цього опитування, саміт не вразив — скоріше залишив байдужим.

По-друге, нинішня російська влада, яка подає себе безсмертною і незмінною, активно робить вигляд, що якраз є ворогом Заходу.

Тим, хто сподівається на швидке одужання "хворого", радіти рано

По-третє, в реальності росіяни (не тільки еліта, яка традиційно вчить дітей і заводить нерухомість на "ненависному" Заході, а не в дружніх Китаї або Венесуелі) ніякими ворогами Заходу на побутовому рівні ніколи не були. Одяг, реклама, споживчі та культурні переваги, манера спілкування у великих містах у росіян були і залишаються цілком європейськими.

Але є глибша причина, що не дозволяє радіти тому, що більшість росіян раптом захотіли зближення із Заходом. У росіян взагалі немає стійких уявлень про друзів і ворогів. У січні 2018 року той же Левада-Центр публікував підсумки традиційного опитування Вороги Росії. Подібні опитування проводяться майже чверть століття — з квітня 1994-го. За цей час російська зовнішня політика радикально змінювалася мінімум тричі. У першій половині 90-х минулого століття вона була майже прозахідною і проамериканською. Потім — помірно антизахідною, а починаючи з 2007 року, з мюнхенської промови Путіна, ставала дедалі агресивнішою і різко антизахідною. Так, навіть зараз 21% росіян вважають, що ворогів у Росії немає зовсім. Це майже абсолютний рекорд за чверть століття. Більше — 22% — так думали тільки в квітні 1994 року, коли Росія намагалася стати повноцінною країною західного світу. Ще раз 22% відповідали "ні" на запитання про ворогів країни у серпні 2011 року, коли Росія обговорювала безвіз з ЄС і навіть у найбожевільніших кремлівських головах не було війни з Україною.

Якщо говорити про конкретні країни-вороги Росії, тут простежується чітка закономірність. На кого вкаже телевізор — той і ворог. Але водночас навіть зараз (точніше, в тому самому січні 2018 роки) Україну називали ворогом лише 29% росіян (з тих 79%, які вважали, що у Росії в принципі є вороги). Євросоюз — всього 14%. США, щоправда, лідирували з великим відривом, але навіть їх не називали ворогами третина росіян, які взагалі знаходили ворогів у Росії.

Висновок простий: щойно "ящик" у Росії перестане розповідати брехню про Україну, США та ЄС, більшість росіян незабаром перестануть вважати їх ворогами. Навіть більше, немає сумнівів в тому, що якщо будь-якій наступній російській владі вирішить повернути Крим, то в Росії не почнуться масові повстання проти такої влади. Однак відсутність масової ворожнечі з Заходом у суспільній свідомості хоча і дає можливість будь-якій постпутінській владі поміняти зовнішню політику РФ на прямо протилежну, натрапить на складніший бар'єр. Більшості росіян, судячи з опитувань, близька ідея ресентимента ("нас усі ображають"), "особливого шляху Росії" і великодержавного шовінізму. Тобто банального імперіалізму.

Водночас ні в еліти, ні у простого народу і близько немає уявлень про місце Росії в сучасному світі і про її ідеальне положення в історії.

Росія не знаходить собі місця в найбуквальнішому сенсі. Саме тому вона так легко порушує державні кордони, безпардонно втручається у справи інших держав, плює на будь-які норми моралі і права. Поки країна не знає власних кордонів — фізичних і метафізичних, вона не визнає і чужих. І ця небезпека Росії "без місця", російської утопії поки явно переважує оптимізм від того, що дві третини росіян на словах хочуть зближення з Заходом.

Семен Новопрудський, російський журналіст
Інф.: nv.ua

Коментарі

 

Add comment

Security code
Refresh